Panevėžietė Angelė pasakojo, kad atvykus į Šilaičių kapines jos žvilgsnis visad užkliūva už apleistų kapaviečių. Kai kuriose įsmeigtos lentelės su užrašu – „Netvarkoma kapavietė“ .
„Nors tai ir ne mano artimųjų kapai, bet jaučiu pareigą bent uždengti žvakutę. Tokios žolėmis apaugusios kapavietės labai išsiskiria iš bendros kapinių aplinkos, labai negražiai atrodo.
Panašu, kad kai kurių čia palaidotų žmonių artimieji visiškai nesilanko, o gal ir tų artimųjų jau nebėra. Kas toliau bus su tokiomis kapavietėmis?“ – klausia Angelė.
Neprižiūrimų kapaviečių – beveik 500
Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausios specialistės Ritos Skrebienės duomenimis, savivaldybės teritorijoje esančiose Kristaus Karaliaus katedros kapinėse yra 208 apleistos kapavietės, Šilaičių kapinėse – 287, Pašilių kapinėse – 1 galbūt neprižiūrima kapavietė.
Žolė ant apleistų kapaviečių pjaunama kasmet, prasidėjus žolės pjovimo sezonui. Tuo rūpinasi bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“.
„Kapavietės įtraukiamos į galbūt neprižiūrimų sąrašą, kai pastebima, kad jos apleistos, apaugusios piktžolėmis bei krūmais, padengtos lapų sąnašomis, dažnai su išsiklaipiusiais antkapiais“, – teigė R. Skrebienė ir paaiškino, kad kapinių prižiūrėtojas, nustatęs, kad kapavietė, neprižiūrima ilgiau kaip vienerius metus, raštu įspėja už jos priežiūrą atsakingą asmenį ir nurodo kapavietės nesutvarkymo pasekmes.
Žymi lentelėmis
Užmirštos kapavietės Panevėžio miestui priklausančiose kapinėse jau ženklinamos ir specialiomis lentelėmis. Mirusiųjų artimiesiems tai – priminimas, kad būtina sutvarkyti kapavietę. Į tokią lentelę kol kas sureagavo tik vieni artimieji.
Lentelėmis pažymėtas kapavietes speciali komisija stebi ne trumpiau kaip dvejus metus. Į apleistų sąrašą patekusių kapaviečių būklė vertinama tris kartus per metus ne dažniau kaip kas tris mėnesius.
Jei lankymo požymių nematyti, kapavietę komisija pripažįsta neprižiūrima ir ji gali būti perleista svetimų žmonių priežiūrai, su galimybe ateityje toje kapavietėje palaidoti savo artimuosius.
Šiuo metu kitiems asmenims leista prižiūrėti aštuonias buvusias apleistas kapavietes. Visos jos yra Kristaus Karaliaus katedros kapinėse.
Laidoti – po 50 metų
„Asmenys, pageidaujantys prižiūrėti apleistą kapavietę, per 20 darbo dienų nuo sprendimo dėl kapavietės pripažinimo neprižiūrima paskelbimo Savivaldybės interneto svetainėje kreipiasi raštu nurodydami pageidaujamos prižiūrėti kapavietės duomenis, paskelbtus Savivaldybės interneto svetainėje.
Pasitaiko atvejų, kad savo šeimos kapavietes tvarkantys žmonės sutvarko ir neprižiūrimą kapavietę, o tada kreipiasi, kad jiems būtų suteikta teisė ją perimti.
Tačiau, pirmiausia, kapavietė turi būti pripažinta neprižiūrima, tik tuomet gali būti atiduota kitiems“, – paaiškino R. Skrebienė ir pridūrė, kad dar nėra buvę tokio atvejo, kad kapavietę paskelbus neprižiūrima ir perleidus prižiūrėti kitiems asmenims atsirastų kapavietės savininkai.
Asmuo, kuriam suteikta teisė prižiūrėti apleistą kapavietę, gali gauti ir leidimą laidoti joje arba, jam mirus, būti palaidotam, bet tik praėjus pusei amžius po paskutinio palaidojimo.
„Po palaidojimo dienos turi būti praėję ne mažiau kaip 25 metai, o po jų skaičiuojami dar 25 kapo ramybės metai“, – paaiškino specialistė.
Kol kas nei vienoje taip prižiūrimoje kapavietėje naujų laidojimų dar nebuvo.
Autorė: Dovilė Barvičiūtė
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!