REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertai pataria, į ką atkreipti dėmesį atliekant apgamų apžiūrą ant odos – reikia prisiminti tik paprastą „ABCDE“ taisyklę.

Ekspertai pataria, į ką atkreipti dėmesį atliekant apgamų apžiūrą ant odos – reikia prisiminti tik paprastą „ABCDE“ taisyklę.

REKLAMA

Vasarą odą saugoti reikia dar labiau, o aptikus kokių nors apgamų pakitimų – kuo greičiau kreiptis į medikus, kad odos vėžio ir melanomos atvejais ligos būtų aptiktos anksti.

Kartais sunku pastebėti, ar įvairios žymės ant odos ir apgamai yra seni, ar nauji, ir ar jie pasikeitę, ypač tose vietose, kurias apsižiūrėti sunku – pavyzdžiui, ant kaklo ir nugaros, rašoma mirror.co.uk.

Moterims apgamų dažniausiais atsiranda ant kojų, o vyrams – ant nugaros. Visiems tinka šis paprastas metodas, kuriuo naudojantis bus labai lengva pastebėti, ar kuris nors apgamas pasikeitė ir ar laikas sunerimti.

Pagal šią taisyklę, kiekvieno apgamo apžiūrą reikia atlikti pagal „ABCDE“ taisyklę:

  • A: asimetriškumas – nevėžiniai apgamai paprastai yra tolygūs, simetriškos formos, o melanomos dažnai būna asimetriškos
  • B: briaunos – melanomos briaunos, arba kraštai, dažnai būna neryškūs ar nereguliarūs, tuo tarpu nevėžinių apgamų kraštai būna lygūs ir aiškūs
  • C: spalva (angl. colour) – nerimą keliantys apgamai dažniausiai būna daugiau nei vieno atspalvio, tuo tarpu gerybinių apgamų spalva yra tolygi
  • D: dydis arba diametras – melanomos skersmuo dažnai būna daugiau nei 6mm, tokio pat dydžio kaip standartinis pieštukas
  • E: evoliucionavimas – nerimą keliantys apgamai dažnai evoliucionuoja, arba keičiasi – kinta jų dydis, forma ir spalva. Skirtingai nei dauguma kitų gerybinių apgamų, melanomos yra linkusios keistis laikui bėgant

Atidumo ypač reikia tiems, kurie turi didelį skaičių apgamų, jau yra sirgę odos vėžiu ar melanoma, taip pat jei šeimoje yra sirgusių šiomis ligomis, ir tiems, kurių apgamai atrodo neįprastai arba oda lengvai nudega saulėje. Rizikos grupėje taip pat yra ir žmonės, kurie daug laiko praleidžia saulėkaitoje, šviesiaplaukiai ir raudonplaukiai bei soliariumų mėgėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Plastinės, rekonstrukcinės ir kosmetinės chirurgijos specialistas Simonsas iš „Transform Hospital Group“ sako: „Jei reguliariai tikrinatės odą, didesnė tikimybė, kad net ir susirgę pagysite. Saugotis taip pat galima naudojant apsauginį kremą nuo saulės ir odą saulėkaitoje pridengiant drabužiais.

REKLAMA

„Kai kurie žmonės norėdami užkirsti kelią problemoms nusprendžia apgamus pašalinti. Tokia procedūra klinikoje užtrunka apie 30 minučių, priklausomai nuo to, kiek ir kokio dydžio apgamų šalinama. Operacijos metu naudojamas vietinis nuskausminimas. Po tokios operacijos randų beveik nelieka, o procedūrą atlieka specialiai apmokytas kosmetologas, slaugytojas arba gydytojas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų