Šis grybas atrodo neįprastai ir kai kuriems net neprimena grybo, mat žiūrint į jį atrodo, kad iš balto grybo vidaus sunkiasi sodriai raudonas kraujas.
Aptiko įspūdingą grybą
Kraujuojantį dyglutėlį (lot. Hydnellum peckii) – kone vieną mistiškiausiai atrodančių Lietuvoje randamų grybų – ketvirtadienį radusi Irena dalijosi: „Šiandien radau tokią keistą šeimynėlę.“
Ne vieno akį patraukiančius grybus moteris aptiko Švenčionių rajone, miškuose už Gelednės kaimo.
Anksčiau su naujienų portalu tv3.lt aptikto išskirtinės išvaizdos grybo nuotrauka pasidalijusi skaitytoja Natalija kraujuojančius dyglutėlius taip pat aptiko Švenčionių rajone, kiek už Pabradės.
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo gamtininkas Almantas Kulbis, įvairių neįprastų grybų mūsų grybijoje yra gana nemažai ir jie pamatomi greta kitų grybų. Kraujuojantis dyglutėlis – ne išimtis.
„Ši rūšis nėra labai reta, bet ir nėra dažna. Tai jautrūs pokyčiams grybai, todėl turi nykimo tendenciją“, – sakė A. Kulbis.
Anot A. Kulbio, dyglutiniams grybams būdingas vaisinis sluoksnis sudarytas ne iš lakštelių ar vamzdelių, bet iš dygliukų:
„Tarp jų yra ir valgomų grybų, pavyzdžiui, žvynadygliai. Šie grybai yra gana dažni pušynuose ir žmonės juos renka, o jaunus naudoja maistui.“
Stebina kraują primenančiais lašeliais
Gamtininkas sakė, kad žmones šis grybas stebina lašeliais, kurie panašūs į kraują: „Tokias savybes turi rudasis arba kraujuojantis dyglutėlis. Jaunoje stadijoje šios abi rūšys yra ganėtinai panašios. Yra ir daugiau dyglutėlių rūšių, bet joms jau nebūdingi kraujo lašeliai.“
Pašnekovas sakė, kad grybai nėra nuodingi ir juos galima atskirti paragavus. Kraujuojantis dyglutėlis – itin kartus nevalgomas grybas. Rudasis dyglutėlis mažiau kartus ir jo skonis bei kvapas primena miltus.
„Kai grybai užauga, rudasis dyglutėlis būna tamsios spalvos, o kraujuojantis būna šiek tiek šviesesnis. Abu šie grybai susiję su spygliuočiais, kraujuojantį dyglutėlį randame dažniau eglynuose.
Jie plačiai paplitę pasaulyje ir auga ne tik Europos žemyne, bet ir Amerikoje, ten su vietinėmis spygliuočių rūšimis sudaro mikorizę“, – pasakojo gamtininkas.
A. Kulbis sako, kad šių grybų angliški ir amerikietiški pavadinimai labai įdomūs: „Pavyzdžiui, kraujuojantis dantis, ledai, plakta grietinėlė su avietėmis. Tokie pavadinimai, kurie galbūt skamba visai patraukliai, bet iš tikrųjų, kaip ir minėjau, grybas yra kartaus skonio.
Dar viena įdomi savybė, kad visi dyglutėliai turi dažinių savybių ir buvo plačiai naudojami siūlams ir audiniams dažyti. Iš jų galima išgauti gana plačią gamą dažų.“
Gamtininkas įspėjo, kad visi dyglutiniai grybai – nykstantys, todėl nėra dažnas radinys mūsų miškuose. A. Kulbis pataria radus tokį grybą palikti, nerauti, nufotografuoti. Jeigu labai smalsu, galima mažą grybo gabalėlį paragauti, bet geriausia jį palikti gamtoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!