• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasaros atostogos dovanoja vaikams daug pramogų ir malonumų, bet neretam jos prasideda gydymo įstaigoje, o pasveikti prireikia visos vasaros.

Vasaros atostogos dovanoja vaikams daug pramogų ir malonumų, bet neretam jos prasideda gydymo įstaigoje, o pasveikti prireikia visos vasaros.

REKLAMA

Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirurgas rezidentas Benediktas Jonuška pastebi, kad vasarą vaikų traumų daugėja 2-3 kartus, nes perkami paspirtukai, dviračiai, riedlentės, statomi batutai, pamirštant, kad šioms pramogoms reikalingi ir šalmai, ir apsaugos.

Daugėja traumuotų vaikų

Vaikų chirurgijos, ortopedijos traumatologijos centro palatose – ne vienas moksleivis, nors atostogos tik prasidėjo. Vienam lūžusi ranka, kitam – kojos kaulas. Aštuonmetį slauganti besilaukianti mama neslepia apmaudo, kad laukia sunki vasara, nes priežiūros reikės ne tik naujagimiui, bet jau paaugusiam sūnui. Berniukas važiavo elektriniu paspirtuku, nesuvaldė ir griuvo, jam lūžo koja.Vaikų chirurgas B. Jonuška pastebi, kad pagrindinės traumos įvyksta važiuojant paspirtukais, dviračiais bei šokinėjant ant batuto. Nors dauguma traumų baigiasi gerai, būna ir labai skaudžių atvejų. Ypač, kai vaikai susižaloja, važinėdami elektriniais paspirtukais.

Kada reikia kreiptis į gydytojus, nes būna, kad ir dėl sumušimų žmonės skuba į ligoninės priimamąjį? Gydytojas sako, kad dauguma pacientų atvyksta dėl sumušimų. Jis pataria šaldyti sutrenktą vietą, laikyti pakeltą galūnę, duoti vaistų nuo skausmo ir stebėti, kaip būklė kinta. Jei blogėja, signalas, kad reikia keliauti pas gydytoją. Vaikai tokie unikalūs, kad gali atrodyti mažytė trauma, bet paaiškėja, kad yra lūžis.

REKLAMA
REKLAMA

Nudegimai

Nereta vaikų vasaros trauma – nudegimai prie šašlykinių ar laužų. Šios traumos ypač skausmingos, nes vaikų oda 5 kartus plonesnė, todėl nudegimas yra daug skausmingesnis ir gilesnis.

REKLAMA

Labai svarbios pirmosios minutės po nudegimo. Gydytojas pataria nudegusią vietą atvėsinti tekančiu kambario temperatūros vandeniu. Šiukštu nenaudoti ledo ar labai šalto vandens, nes tuomet odos audiniai gali atsisluoksniuoti ir būti dar skausmingiau. Vandeniu vėsinti nudegusią vietą 10-15 minučių, tinka ir vandens telkinio vanduo. Tik tuomet nuimti drabužius, aptvarstyti žaizdą ir keliauti į ligoninę. Svarbu duoti nuskausminamųjų. Ypač svarbu skubėti į gydymo įstaigą, jei nudegimo vietose yra pūslės, arba jei nukentėjo delnai, padai, tarpvietė, galva, veido sritis, kaklas.

REKLAMA
REKLAMA

Kartais tėvai nudegusią vietą tepa aliejais. Aliejaus nereikia naudoti, tai mitas. Aliejus tinka trečią-penktą parą po traumos, bet tik ne skubiai pagalbai, nes su nudegimu į kūną patenka šiluma, kuri turi kuo greičiau pasišalinti. Tekantis vanduo padeda tai padaryti greičiausiai. O jeigu ant žaizdos užtepama aliejaus, rūgpienio ar medaus, užsideda plėvelė ir tada šiluma negali išeiti į išorę, bet skverbiasi giliau, tada turime laipsniu sunkesnį nudegimą ir ilgesnį gydymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernelyg nudegus saulėje, patyrus saulės ar šilumos smūgį, gali pasireikšti vėmimas, silpnumas. Norint to išvengti patariama uždengti vaiko galvą, duoti gerti vandens ir nebūti lauke tuo metu, kai saulė kaitriausia.

Tėvams pjaunant veją patirtos traumos būna ypač skausmingos. Veikiant žoliapjovei įkišamos rankos ar pėdos ir patiriami labai sunkūs sužalojimai. Medikas pataria nepalikti veikiančių žoliapjovių, o dirbant stebėti, kur yra vaikai.

Kad pavyktų išvengti traumų, patariama laikytis rekomendacijų, ypač naudojantis paspirtukais arba batutais. Vaikui reikia ne tik paspirtuko, bet ir šalmo, neleisti šokinėti ant batuto daugiau nei vienam vaikui, važiuojant riedlente turėti apsaugas. Tada kritimai nebūtų tokie skausmingi ir nereiktų gulėti ligoninėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų