Gydytojas įspėjo, kad maistas, kuriame gausu sočiųjų riebalų, druskos ir cukraus, gali pakenkti jūsų širdžiai.
Sotieji riebalai – itin pavojingi organizmui
Daugelyje šalies šaldytuvų esantys maisto produktai – nuo krienų iki lašinių – gali tapti pagrindu širdies sutrikimams. Jungtinėje Karalystėje kasmet nuo širdies ir kraujotakos sistemos ligų miršta apie 48 000 jaunesnių nei 75 metų amžiaus žmonių.
Laimei, protingas mitybos pasirinkimas gali padėti sumažinti šių problemų atsiradimo riziką. Kardiologas konsultantas Gajen Sunthar Kanaganayagam pasidalijo savo patarimais.
„Kaip kardiologas, esu linkęs vengti maisto produktų, kuriuose yra daug žalingų riebalų, natrio ir pridėtinio cukraus. Tai apima perdirbtą maistą, pavyzdžiui, greitąjį maistą, perdirbtą mėsą (pvz., šoninę, chorizo), supakuotus užkandžius ir saldžius gėrimus.
Esu vegetaras, bet jei ne, vengčiau vartoti daug raudonos mėsos ir riebių pieno produktų, nes juose yra daug sočiųjų riebalų ir transriebalų. Mityba, kurioje yra daug sočiųjų riebalų, susijusi su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio ir diabeto rizika.
Žinoma, visi esame žmonės, todėl vienkartinis skanėstas yra gerai, bet tai turėtų būti retas malonumas, o ne kasdienės rutinos dalis“, – dalijosi G. J. Kanaganayagam.
Kodėl šie maisto produktai kenkia širdies ir kraujagyslių sistemai?
Gydytojas pabrėžė, kad šie maisto produktai gali būti kenksmingi širdies ir kraujagyslių sistemai dėl kelių priežasčių, rašoma express.co.uk.
Jis paaiškino, kad maisto produktai, kuriuose yra daug nesveikų riebalų, pavyzdžiui, transriebalų ir sočiųjų riebalų, gali padidinti blogojo cholesterolio ir sumažinti gerojo cholesterolio kiekį. Dėl to arterijose gali kauptis riebalų sankaupos ir padidėti širdies ligų ir insulto rizika. Medicininis terminas ligai įvardyti – aterosklerozė.
Gydytojas taip pat pridėjo, kad druska ir didelis kiekis pridėtinio cukraus maisto produktuose taip pat kenkia: „Maisto produktai, kuriuose yra daug druskos, gali padidinti kraujospūdį – pagrindinį širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnį. O maisto produktai, kuriuose yra pridėtinio cukraus, gali lemti svorio augimą ir didesnę riziką susirgti širdies ligomis bei diabetu, kuris turi įtakos daugeliui organizmo funkcijų, įskaitant inkstus, akis ir širdį“.
Ar yra kokių nors pakeitimų, kuriuos rekomenduotumėte vietoj jų?
Gydytojas G. S. Kanaganayagam paaiškino, kad yra gausybė alternatyvų žalingam maistui, kurios ne tik gelbėja jūsų organizmą, tačiau taip pat yra patrauklios vartojimui.
„Vietoj perdirbtų maisto produktų rinkitės kuo daugiau sveikų, neperdirbtų maisto produktų. Tai vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai, liesi baltymai ir sveiki riebalai (pvz., avokadai, žuvis ir sėklos).
Vietoj saldžių gėrimų išbandykite vandenį, nesaldintą arbatą arba vaisių užpilą. Raudoną mėsą galite keisti liesesniais baltymais, pavyzdžiui, vištiena ir žuvimi, arba padidinti vegetariškų patiekalų skaičių.
Vietoj sviesto ar margarino pabandykite naudoti alyvuogių aliejų arba avokadų aliejų. Neseniai įrodyta, kad alyvuogių aliejus labai saugo širdies sveikatą ir vėžio riziką (vieno tyrimo duomenimis, jis 30 proc. sumažina vėžio riziką).
Taip pat naudinga į savo mitybą įtraukti daugiau augalinės kilmės baltymų, pavyzdžiui, ankštinių daržovių ir tofu“, – paaiškino G. J. Kanaganayagam.
Svarbiausia – sutelkti dėmesį į pusiausvyrą ir saikingumą. Reikia ne atsisakyti tam tikrų maisto produktų ar maisto produktų grupių, bet dažniau rinktis sveikesnius produktus.
Jei nerimaujate dėl savo širdies ir kraujagyslių sveikatos, kardiologas rekomendavo pasikalbėti su medicinos specialistu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!