Pasireiškia senstant
Laidos vedėjas A. Unikauskas pasakoja, jog amžėjant dažnam pacientui pasireiškia hiperurikemija – šlapimo rūgšties kiekio kraujyje padidėjimas.
„Hiperurikemija gali išprovokuoti podagrą, inkstų akmenligę ir padidinti širdies ligų riziką. Šlapimo rūgšties kiekis kraujyje didėja dėl dviejų priežasčių – jos organizme susidaro per daug, kai suvalgoma per daug baltymų arba yra sutrikusi inkstų funkcijai“, – aiškina profesorius bei priduria, kad sunerimti vertėtų tuomet, jeigu šlapimo rūgšties kiekis kraujyje yra didesnis nei 6mg/dl.
Susiduria ketvirtadalis
Nuolatinė hiperurikemija yra pakankamai dažna ir aptinkama net pas 25 proc. suaugusių vyrų bei pas 20 proc. menopauzę patyrusių moterų.
„Su amžiumi mažėja inkstų filtracinės galimybės, todėl šlapimo rūgštis ima kauptis audiniuose. Susidarę kristalai nusėda sąnarių vidiniuose paviršiuose, inkstuose ir kituose vidaus organuose. Palaipsniui išprovokuojamas uždegimas ir komplikacijos“, – teigia A. Unikauskas.
Jam pritaria „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė. Pasak specialistės, hiperurikemija yra tam tikras sindromas, o liga jau tampa tuomet, kai išsivysto tokios problemos, kaip podagra ar inkstų akmenligė.
„Šlapimo rūgšties padidėjimas kraujyje kenkia kraujagyslėms ir minkštiesiems audiniams. Hiperurikemija yra apgaulinga ir nepastebėta gali tęstis net 10 metų, todėl svarbu atlikti išsamius kraujo tyrimus, kurie parodys šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Ypač didelį dėmesį sau turėtų skirti vyriškosios lyties atstovai, kadangi hiperurikemija jiems pasireiškia dažniau“, – pataria gydytoja.
Padėti sau gali kiekvienas
„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė sako, kad vaistinėje ji dažnai sulaukia pacientų, kuriems jau diagnozuotas šlapimo rūgšties kraujyje padidėjimas. Specialistė pastebi, kad daugelis nežino kaip šią problemą spręsti ir sumažinti juntamus simptomus.
„Gydant hiperurikemija visų pirma svarbu keisti gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, vertėtų valgyti mažiau maisto, kuriame yra purinų ir daugiau vaisių, uogų, daržovių, riešutų, sėklų ir ankštinių daržovių“, – pasakoja A. Unikauskas.
„Taip pat naudinga vartoti kalio citratą, nes tai šarminis preparatas, todėl greitai ir veiksmingai mažina šlapimo rūgšties koncentraciją kraujyje. Kalio citratas gali būti naudojamas ne tik kaip gydanti priemonė, bet ir kaip prevencinė“, – aiškina J. Aleknienė ir priduria, kad reikėtų nepamiršti ir vitamino B5, kuris inkstams padeda metabolizuoti šlapimo rūgštį.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!