Ką vertėtų žinoti apie senosios kartos antihistaminius preparatus?
Senosios kartos antihistaminiai preparatai turi daugiau nepageidaujamų poveikių nei naujosios kartos vaistai. Kadangi jie kerta kraujo - smegenų skysčio barjerą, jie paveikia tam tikras struktūras smegenyse ir sukelia sedatyvų, t.y., migdomąjį poveikį. Vis dėlto daugybė žmonių vis dar renkasi pirmosios arba senosios kartos antihistaminius preparatus, nes jie gana veiksmingi ir veikia gana greitai ( tai gali būti gana svarbu įkandus tam tikriems vabzdžiams, kurių išskiriamam sekretui žmogus alergiškas), tačiau daugeliui pacientų tenka kentėti tokius nepageidaujamus poveikius, kaip mieguistumas, gebėjimo vairuoti ir dirbti bei valdyti mechanizmus sutrikimai, nuovargis, dėmesio koncentracijos sunkumai ir t.t.
Paradoksalu, tačiau kai kurie asmenys pirmosios kartos vaistus nuo alergijos vartoja būtent šiuo nepageidaujamo poveikio tikslu, t.y. siekia migdančiojo poveikio. Toks vaistų nuo alergijų vartojimas ne pagal patvirtintas indikacijas (paskirtį) ypatingai populiarus tarp senyvo amžiaus asmenų, turinčių miego sutrikimų. Vis dėlto, būtina aiškiai pabrėžti, kad taip daryti tikrai nereikėtų, nes ilgai ir netinkamomis dozėmis vartojant vaistinius preparatus ne pagal jų paskirtį galima gana rimtai pakenkti savo sveikatai. Jei kamuoja miego sutrikimai, reikėtų ieškoti tokių sutrikimų priežasties ir spręsti ją, o ne vartoti vaistus nuo alergijos dėl šalutinio poveikio, susijusio su sedatyvinėmis savybėmis.
Ką vertėtų žinoti apie naujosios kartos antihistaminius preparatus?
Nuo alergijų sukeliamų simptomų kenčiantys žmonės vis daugiau sužino ir vis dažniau renkasi naujosios arba antrosios kartos vaistus nuo alergijos. Naujosios kartos antihistamininiai vaistai nuo senosios skiriasi ne tik savo farmakokinetika, farmakodinamika ar chemine veikliosios medžiagos sandara, bet ir rečiau sukelia nepageidaujamų poveikių (arba šie nepageidaujami poveikiai nėra tokie intensyvūs), be to, jiems būdinga mažiau sąveikų su kitais vaistiniais preparatais (tai itin svarbu tuomet, kai pacientas nuolat vartoja ne vieną vaistinį preparatą). Būtinai reikėtų paminėti tai, kad nors pati veikimo pradžia gali pasireikšti vėliau nei pirmosios kartos vaistų nuo alergijos atveju, tačiau pats veikimas gali trukti ilgiau.
Pats pagrindinis antrosios kartos vaistų nuo alergijos pliusas – jie nesukelia mieguistumo, netrukdo vairuoti ir valdyti mechanizmų, nesukelia nuovargio, todėl leidžia džiaugtis normaliu ir aktyviu gyvenimu. Tai ypatingai svarbu daug vairuojantiems, aktyviai dirbantiems ir besimokantiems asmenims, kuriems reikia efektyvios, tačiau mieguistumo ir nuovargio nesukeliančio gydymo, padedančio valdyti alergijų simptomus.
Koks yra puikus naujosios kartos vaisto nuo alergijos pavyzdys?
Bilastinas yra puikus antrosios kartos antihistaminių vaistų pavyzdys. Opexa 20 mg N10 veiklioji medžiaga, bilastinas yra antihistamininis vaistas. Opexa 20 mg N10 vartojamas šienligės (kuriai būdingi simptomai yra čiaudulys, niežulys, sloga, užgulta nosis, paraudusios ir ašarojančios akys) ir kitų alerginio rinito formų simptomų slopinimui. Jis taip pat gali būti vartojamas niežtinčių odos išbėrimų (pūkšlių arba dilgėlinės) gydymui.
Bilastinas yra ilgai (net iki dvidešimt keturių valandų) veikiantis histamino antagonistas be sedatyvaus poveikio, pasižymintis selektyviu antagonizmu H1 receptoriams. Atliktas poveikio gebėjimui vairuoti suaugusiųjų tyrimas parodė, kad bilastinas neturi įtakos gebėjimui vairuoti. Vis dėlto prieš vairuojant ir vaistą vartojant pirmą kartą, būtina įvertinti individualų atsaką. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!