• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rudens metu, artėjant vėsiajam metų laikui vis dažniau susiduriama su gaisrais. Ne paslaptis, kad didžioji dalis gaisrų kyla namuose, tačiau ne visi gyventojai laiku pasirūpina savo būsto, turto bei artimųjų saugumu. Ekspertai informuoja, kaip reikėtų elgtis kilus gaisrui namuose bei kuo mes rizikuojame neturėdami gesintuvo ar gesinimo priemonių.

Rudens metu, artėjant vėsiajam metų laikui vis dažniau susiduriama su gaisrais. Ne paslaptis, kad didžioji dalis gaisrų kyla namuose, tačiau ne visi gyventojai laiku pasirūpina savo būsto, turto bei artimųjų saugumu. Ekspertai informuoja, kaip reikėtų elgtis kilus gaisrui namuose bei kuo mes rizikuojame neturėdami gesintuvo ar gesinimo priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Retai susimąstome, kad mūsų namai bei visas turtas gali pranykti gaisre vos per keletą minučių. Gaisrai visame pasaulyje yra kone daugiausia žalos sukelianti gamtos jėga. Vos per pusę minutės maža liepsna virtuvėje ar kambaryje gali pavirsti į žmonių sveikatai bei gyvybei pavojingą gaisrą“,- teigia gesinimo priemonių gamintojo „Merseta“ atstovai.

REKLAMA

Prieš kelis dešimtmečius pabėgti iš degančio namo vidutiniškai būdavo galima per 14-17 minučių, tačiau šiuo metu dėl degių medžiagų namuose pagausėjimo gaisro plitimas būsto gyventojams telieka 2-3 minutės palikti būstą.

Didžiausią įtaką gaisro plitimui turi sintetinės baldų medžiagos, dekoratyvinės apdailos, sienų apšildymo bei kitos medžiagos, kurios liepsnose gali paskęsti greičiau nei per 4 minutes.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, ką reikėtų žinoti apie gaisro plitimą siekiant apsisaugoti nuo visą naikinančios katastrofos?

Pirmoji gaisro stadija – „įsižiebimas“

Didžioji dalis gaisrų prasideda virtuvėje. Pakanka vos kelių sekundžių neapdairumo ir kepimo aliejus gali lengvai užsiliepsnoti pasiekęs viryklės liepsną ar elektrinės viryklės įkaitusį paviršių. Dauguma aliejų užsiliepsnoja pasiekus 315°C temperatūrą, kai tuo tarpu viryklės įkaista vidutiniškai apie 540°C.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmosios 30 sekundžių gaisro

Po liepsnos įsižiebimo per kelias sekundes gaisras pradeda plisti. Išsiliejęs aliejus ar riebalai bei nešvarumai ant viryklės padeda liepsnai sparčiau plisti, greitai užsidega kartoninės produktų pakuotės bei vienkartiniai virtuviniai rankšluosčiai, įprasti rankšluosčiai taip pat greitai rūksta bei užsiliepsnoja.

REKLAMA

Nieku gyvu nepilkite vandens ant ugnies virtuvėje tai tik padės gaisrui plisti toliau. Jei yra galimybė galite uždengti keptuvę ar puodą dangčiu ar nedegia medžiaga taip izoliuodami liepsną nuo deguonies. Kadangi virtuvėje gesintuvo dažniausiai nelaikome, patartume įsigyti aerozolinę gesinimo priemonę, kuri užima nedaug vietos ir puikiai tinka gesinti gaisrus jų pradinėje stadijoje.

REKLAMA

Gaisrui pasiekus 1 minutę

Liepsnai didėjant bei kaistant aplinkai užsiliepsnoja daugiau degių objektų. Pradeda degti baldai , medinės spintelės, užuolaidos bei tapetai. Šiuo metu karštas oras ir dūmai nuo gaisro židinio plinta link lubų.

Jei šiuo metu vis dar būsite kambaryje šie dūmai gali staigiai išdeginti Jūsų kvėpavimo kanalus bei galite apsinuodyti. Užtektų vos kelis kartus įkvėpti vandenilio cianido, kuris išsiskiria degant apšildymo medžiagai, kilimams ar plastikui ir galite prarasti sąmonę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaisrui pasiekus antrąją minutę

Liepsnai išplitus, dūmų ir oro kambaryje temperatūra pasiekia daugiau nei 90°C, todėl įkaista kambaryje esantys daiktai bei baldai. Plintančios nuodingos dujos bei dūmai pabėgimo tikimybę sumažina iki minutės. Anglies monoksidas sukelia daugiau mirčių nei kiti apsinuodijimo atvejai.

REKLAMA

Gaisrui pasiekus 3 minutes

Ugnis išplinta visoje virtuvėje, degios medžiagos (kartoninės produktų pakuotės, sausi produktai ir pan.) sukuria dar daugiau kaitros, karšti dūmai gali įkaisti iki 200°C tokios temperatūros žmogus negali ištverti todėl likdami patalpoje stipriai rizikuotumėte savo gyvybe. Šiuo metu ugnis gali plisti dviem būdais: liepsnai plintant tiesiogiai arba daiktams nuo temperatūros užsiliepsnojant savaime.

REKLAMA

Ketvirtoji gaisro minutė – liepsnos pliūpsnis.

Praėjus daugiau nei trims minutėms kambaryje esanti temperatūra gali pasiekti beveik 600°C. Šiuo metu kone viskas kambaryje pradeda liepsnoti. Deguonies kambaryje beveik nebelieka, užsidega visos degios medžiagos, pradeda trūkinėti ir dūžti langų stiklai ugnies pliūpsniai virsta per langus bei duris, plinta į kambarius pripildydama itin karštų ir nuodingų dūmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penktoji gaisro minutė

Praėjus keturioms minutėms liepsnos matomos iš lauko jos gali plisti jau ne tik kambariais tačiau ir per lauką. Šiuo metu jau gali būti neįmanoma išgelbėti žmonių įkalintų antrame aukšte.

Namo konstrukcinės medžiagos gali būti smarkiai apgadintos. Sintetinės medžiagos tokios kaip plastikas, poliuretanas poliesteris bei PVC dangos šiuo metu dėl išplitusios kaitros gali pačios užsiliepsnoti. Temperatūrai pakilus iki 540°C plieno lakštai naudojami stogams dengti praranda pusę savo stiprumo. Naujos statybos namų grindys gali įgriūti per 6 minutes. Taip pat atsiranda didelė rizika, kad namo stogas neatlaikys ir įgrius.

REKLAMA

Ugniagesių atvykimas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Prevencijos organizavimo skyrius teigia kad, „vidutiniškai į įvykio vietą ugniagesiai atvyksta per 7 minutes mieste ir 13 min kaime, absoliuti dauguma žuvusiųjų gaisruose žūsta iki atvykstant ugniagesiams į įvykio vietą“.

REKLAMA

Gaisro pasekmės

Po išplitusio gaisro sukelta žala dažniausiai jaučiama viso namo konstrukcijai. Net kambariuose, kurie neužsiliepsnojo, karštas oras galėjo pažeisti stiklus bei padaryti kitų nuostolių, tokių kaip: išsilydęs plastikas, sutrūkinėję ir atšokę dažai bei namo baldai įsigėrę nuodingų ir pavojingų dūmų.

REKLAMA
REKLAMA

Namo konstrukcinės medžiagos dažniausiai susideda iš metalo bei plastiko detalių kurios gaisro metu taip pat gali būti pažeistos ar praradusios savo savybes. Dalis apdegusių daiktų vis dar skleidžia toksinus. Grįžti į namus vis dar nėra saugu ir išlieka rizika, kad pastato konstrukcija vis dar gali sugriūti. Gali prireikti mažiausiai kelių savaičių jei ne mėnesių norint sugrįžti į atstatytus namus.

Todėl labai raginame įsigyti gesinimo priemonę ar gesintuvą bei turėti jį namuose. Atminkite, virtuvėje esantis gesintuvas gali išgelbėti Jūsų būstą, turtą ir svarbiausia – Jūsų bei artimųjų gyvybę.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų