REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei vakare mėgstate ilsėdamiesi ko nors pagurkšnoti, bet tuomet naktį sapnuojate keistus sapnus, tai gali būti ne atsitiktinumas.

Jei vakare mėgstate ilsėdamiesi ko nors pagurkšnoti, bet tuomet naktį sapnuojate keistus sapnus, tai gali būti ne atsitiktinumas.

REKLAMA

Miegodamas žmogus paprastai pereina per keturias miego stadijas – poilsis prasideda nuo negilaus miego pirmojoje ir antrojoje stadijose, toliau seka gilusis miegas trečiojoje stadijoje ir greitųjų akių judesių (GAJ) miegas ketvirtojoje, paskutinėje, miego stadijoje. Toks ratas apsisuka tris ar keturis kartus per naktį, o daugiausiai sapnuojama būtent ketvirtojoje stadijoje.

Kai kurie žmonės mėgsta prieš eidami miegoti pagurkšnoti kokio nors alkoholinio gėrimo, manydami, kad tai padės greičiau užmigti, tačiau tai tik iš dalies tiesa. Daugelis nesupranta, kad alkoholis gali sutrikdyti miego ciklą, o tai privers dienos metu vartoti daugiau kofeino bei jaustis mieguistiems – dienos metu nusnaudus vakare užmigti ir vėl bus sunkiau, rašoma dailystar.co.uk.

Kodėl alkoholis sukelia keistus sapnus?

Alkoholio vartojimas stimuliuoja gama aminobutirinė rūgštimi (GABA) vadinamą neurotransmiterį, kuris leidžia mums pasiekti bei pereiti per pirmas tris ne GAJ miego stadijas, bet slopina GAJ miegą – todėl per naktį net kelis kartus nubundame.

REKLAMA
REKLAMA

Kelli Janata, miego medicinos ekspertė ir pulmonologė iš „UCHealth“ miego medicinos klinikos Kolorado valstijoje, JAV, paaiškino:

„Alkoholio poveikis praeina maždaug nakties viduryje – tuomet GABA lygis krenta ir sutrumpėja ne GAJ miegas bei pailgėja GAJ miegas – šis fenomenas vadinamas GAJ reakcija“.

REKLAMA

Kadangi organizmas per visas keturias miego stadijas per naktį pereina kelis kartus, po GAJ vėl grįžtama prie pirmosios miego stadijos. Tačiau dėl GAJ reakcijos negiliojo miego stadijose praleidžiama labai nedaug laiko, o sapnuojant GAJ stadijoje – daugiau, todėl tikimybė pabusti dėl intensyvaus sapno padidėja. Taigi, pats alkoholis keistų sapnų nesukelia, tačiau sutrikdo miego ciklą, dėl kurio sapnai gali būti ryškesni.

Ar prieš einant miegoti reikėtų vengti alkoholio?

K. Janata pataria nebandyti alkoholio vartojimu sukelti mieguistumą, tačiau sako, kad prieš einant miegoti ko nors pagurkšnoti vis tiek galima, jei neviršijate tam tikro alkoholio kiekio. Norėdami naktį išvengti keistų sapnų, apsiribokite vienu alkoholiniu gėrimu su vakariene apie 18 valandą. Trumpai tariant, jei alkoholio vartojate nedaug ir ankstyvą vakarą, greičiausiai jausitės gerai ir naktį jokių keistų sapnų nesapnuosite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų