Dažnu atveju senesnių lapų pageltimas yra natūrali augalo gyvavimo ciklo dalis – tai įprastas reiškinys, dėl kurio nerimauti nereikia, rašo thespruce.com.
Kodėl geltonuoja pomidorų lapai ir ką daryti?
Tačiau kai naujai išaugę ar dar augantys lapai ima geltonuoti, tai yra kur kas rimtesnis signalas. Tad kas gali lemti, kad geltonuoja pomidorų lapai ir kaip tai spręsti?
1. Azoto trūkumas
Jei gelsta senesni ir didesni lapai, tai gali reikšti, kad jauni lapai „suvartoja“ visą prieinamą azotą.
Kaip spręsti: pomidorai reikalauja subalansuoto tręšimo. Po pasodinimo į derlingą dirvą, naudokite universalias daržovių trąšas arba specialias pomidorų trąšas pagal instrukcijas.
2. Netinkamas laistymas
Per didelis vandens kiekis sukelia lapų geltimą, o per mažas – sausumą ir trapumą.
Kaip spręsti: pomidorams reikia, kad per savaitę būtų prilaistoma bent 2,5 centimetrų gylyje. Laistyti reikėtų gausiai, kad vanduo nueitų giliai ir susiformuotų gilesnės šaknys.
Vandenį pilkite aplink augalus, kad jis tinkamai susigertų, venkite laistymo iš viršaus, kad vanduo nepatektų ant lapų.
3. Kalio trūkumas
Kai trūksta kalio, naujų lapų kraštai geltonuoja, vėliau tarp gyslų esantis audinys žūsta ir tampa odiškas, o gyslos išlieka žalios.
Trūkumas dažniau pasireiškia rūgščioje, smėlingoje ar išplautoje dirvoje, ypač po gausaus lietaus ar sausros.
Kaip spręsti: tręškite skystomis pomidorų trąšomis, kurios turi daug kalio (paskutinis skaičius NPK trąšų sudėtyje). Skystos trąšos veikia greičiau nei birios.
4. Šviesos trūkumas
Lapų geltimą gali sukelti nepakankamas saulės kiekis – pomidorams reikia bent 6–8 valandų saulės per dieną.
Kaip spręsti: jei pomidorai auga vazonuose, perkelkite juos į saulėtesnę vietą. Jei jie auga darže, patrumpinkite netoliese esančius medžius ar krūmus, kad padidintumėte saulės šviesos patekimą.
5. Geležies trūkumas
Jei viršutiniai jauni lapai tampa blyškiai žali ar geltoni, o gyslos lieka tamsiai žalios, tai gali būti geležies trūkumo požymis.
Kaip spręsti: pomidorams tinkamas dirvos pH – nuo 6,2 iki 6,8. Geležies trūkumas dažnesnis smėlingose ar šarminėse dirvose. Pasidarykite dirvožemio tyrimą. Jei dirva per šarminė, naudokite rūgštinančias trąšas su mikroelementais.
6. Magnio trūkumas
Dėl magnio trūkumo ant pomidorų lapų atsiranda gelsvos dėmelės ar taškai, dažniausiai ant senesnių lapų. Magnis būtinas chlorofilo gamybai.
Kaip spręsti: naudokite trąšas su mikroelementais, įskaitant magnį. Kai kurie sodininkai naudoja Epsomo druską (magnio sulfatas), tačiau prieš tai reikėtų atlikti dirvos tyrimą – per daug magnio gali pakenkti.
7. Pomidorų mozaikos geltonasis virusas
Šį virusą platina baltasparniai, jis sukelia lapų kraštų geltimą, jų garbanojimąsi, lėtesnį augimą, žiedų kritimą, mažesnį derlių.
Kaip spręsti: sumaišykite 2–4 arbatinius šaukštelius rapsų aliejaus su keliais lašais indų ploviklio ir 4 litraus vandens ir mišiniu purkškite kas savaitę. Sezono pabaigoje išraukite ir sunaikinkite augalus.
8. Grybelinės ir bakterinės ligos
Geltonuojantys lapai gali rodyti pomidorų ligų pradžią:
Septoriozė: prasideda nuo apatinių lapų, atsiranda smulkios tamsios dėmelės, pasireiškia ir geltimas.
Bakterinė dėmėtligė: ant lapų atsiranda netaisyklingos dėmelės, stipriau pažeisti lapai pradeda geltonuoti, galiausiai nudžiūsta.
Lapų pelėsis: atsiranda ant apatinių lapų, kurie negauna oro – viršutinėje pusėje susidaro geltonos dėmės, apatinę padengia pilkšvas pelėsis, primenantis pūkus.
Miltligė: atsiranda šviesiai geltonos netaisyklingos formos dėmės, vėliau – baltas pelėsis, kuris nužudo lapus.
Kaip spręsti: pašalinkite pažeistus lapus ir šakeles, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją. Esant stipriai infekcijai, naudokite fungicidus. Sezono pabaigoje išraukite augalus ir juos sunaikinkite.
9. Vytulio ligos
Jei lapai staiga gelsta, vysta ir greitai džiūsta, tai gali būti grybinių ligų fuzariozės ar verticiliozės požymiai.
Kaip spręsti: šių ligų įveikti nepadeda net cheminės priemonės. Pažeistus augalus pašalinkite ir jų jokiu būdu nemeskite į kompostą. Šios ligos gali išlikti dirvoje daugelį metų.
10. Pomidorų lapus nudegina saulė
Pomidorų lapai veikia kaip skėtis, apsaugantis vaisius nuo kaitrios saulės. Jei lapų per mažai (dėl genėjimo ar ligos), vaisiai arba net lapai gali nudegti dėl saulės poveikio.
Kaip spręsti: lapus nudeginus saulei, paprastai tai yra laikinas ir augalui nekenkiantis reiškinys. Tačiau per karščius būtina palaikyti tinkamą drėkinimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!