Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti kaip nedidelė estetinė bėda, iš tiesų tai gali būti ženklas, kad agurkui trūksta vienos ar kelių esminių sąlygų, rašoma greenmatters.com.
Pasak „GardeningVibe“, žalios spalvos praradimas dažniausiai reiškia chlorofilo netekimą, kuris augalams būtinas energijos gamybai.
Ši būklė vadinama chloroze – ir jei jos priežastys nepašalinamos, ji gali reikšti net augalo žūtį. Tad verta išsiaiškinti, kas sukelia chlorozę ir kaip to išvengti.
Netinkamas agurkų laistymas
Kaip ir daugelis augalų, agurkai yra jautrūs tiek perlaistymui, tiek nepakankamam vandens kiekiui. Agurkams per savaitę pakanka apie 2,5–5 litrų vandens kvadratiniam metrui.
Per daug vandens gali sukelti deguonies trūkumą šaknyse, o tai gali sukelti lapų pagelėjimą ar vytimą.
Prasta dirvos drenažo sistema gali apsunkinti vandens nutekėjimą, todėl rekomenduojama dirvą supurenti arba naudoti pakeltas lysves. Tačiau nepakankamas laistymas taip pat gali būti problema, todėl svarbu išlaikyti pusiausvyrą.
Dirvožemio problemos
Agurkai – itin maistinių medžiagų reiklūs augalai. Trūkstant azoto ar kalio, jų lapai ima geltonuoti.
„Azotas yra būtina maistinė medžiaga augalų augimui. Jis skatina lapų augimą ir yra būtinas, kad lapai būtų pilni, žali ir sveiki“, – sako sodininkai.
Norint papildyti dirvą azotu, verta naudoti kompostą, kavos tirščius ar kitas azotu praturtintas trąšas. Jei lapai tampa tamsiai geltoni ar net bronziniai, gali būti kaltas fosforo trūkumas, kuris dažnai pasireiškia mažesniu derliumi.
Tai gali rodyti ir bendras dirvožemio problemas visame sode, tad verta apsvarstyti dirvos atnaujinimą prieš kitą sodinimo sezoną.
Saulės šviesos stoka
Geltonuojantys ar vystantys lapai gali reikšti ir tai, kad augalas negauna pakankamai saulės šviesos:
„Jei įtariate, kad taip yra, pabandykite juos perkelti į vietą, kur saulė šviečia mažiausiai šešias valandas per dieną.“
Agurkai geriausiai jaučiasi saulėtoje, atviroje vietoje, tad šešėlis ar pastatų užuovėja gali trukdyti jų sveikam augimui.
Kenkėjų invazija
Viena dažniausių priežasčių, kodėl lapai ima geltonuoti, yra kenkėjai – tokie kaip amarai ar voratinklinės erkutės:
„Daugelis šių mažų vabzdžių siurbia maistines medžiagas ir sultis iš agurkų lapų, palikdami mažas geltonas dėmes.“
Norėdami išvengti šių kenkėjų, galite naudoti natūralius insekticidus ar šalinti piktžoles, kurios dažnai tampa kenkėjų slėptuvėmis. Venkite stiprių cheminių priemonių – rinkitės natūralius, saugesnius sprendimus.
Nors chlorozė gali atrodyti kaip grėsmingas signalas, žinant pagrindines jos priežastis – vandens, maistinių medžiagų, saulės šviesos trūkumą ar kenkėjų poveikį – galima imtis veiksmų, kurie padės išsaugoti sveikus agurkų augalus.
Stebėkite savo augalus, tikrinkite dirvožemį ir prisiminkite – net ir menkiausi pokyčiai gali lemti, ar jūsų darže subręs sultingi, žali agurkai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!