Pasaulyje daugėja gimdymų, kurie baigiami cezario pjūvio operacija, nors gerai žinoma, kad palankiausia vaikui ateiti į šį pasaulį natūraliai.
„Cezario pjūvio „epidemijos“ nėra“, – ramina Moters ir vaiko klinikos direktorius, docentas, medicinos mokslų daktaras, gydytojas akušeris ginekologas Linas Rovas.
Moterų norams medikai prieštarauti nedrįsta
Spėjama, kad cezario pjūvio operacijos pavadinimas kilo nuo Romos imperijos laikais veikusio įstatymo „Lex caesarea“, kuris reikalavo, kad vaisius būtų išimtas iš gimdymo metu mirusios motinos įsčių, siekiant jį išgelbėti, pakrikštyti ar atskirai palaidoti. Kai kurie šaltiniai teigia, kad tokiu būdu gimė vienas iš Cezario protėvių, kiti – kad pats karvedys gimė jo motinai atlikus pjūvį. Vėliau tokiu būdu traukiant kūdikius iš motinos pilvo gimdyvės paprastai mirdavo, kol 1882 m. gydytojas iš Heidelbergo Adolfas Kėreris sugalvojo tausojančią cezario pjūvio techniką. Tačiau sudėtinga pilvo operacija su bendrąja nejautra būdavo atliekama tik išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, labai užsitęsus sunkiam gimdymui arba ne laiku atsiskyrus placentai. Nors operacijos technika itin ištobulėjo, pasaulinės sveikatos organizacija iki šiol tvirtai laikosi anų laikų pozicijos – cezario pjūvis pateisinamas tuomet, kai jis būtinas dėl gimdyvės ar kūdikio sveikatos, o atlikti šią procedūrą vien tik motinos pageidavimu nėra etiška.
Deja, praktikoje galioja savos taisyklės. Suplanuotas gimdymas ant operacinės stalo tampa vis populiaresnis. Indijoje ir Kinijoje moterys ryžtasi operacijai todėl, kad gali pasirinkti gimdymo datą, kuriai įtakos turi horoskopas ir astrologinės prognozės. Anot docento, prietarų nevengia ir lietuvės, prašydamos, kad operacija būtų atlikta, pavyzdžiui, penkto mėnesio penktą dieną, penktadienį, ir pan.
Privačiose ligoninėse tokių operacijų moters pageidavimu, kai nėra jokio medicininio reikalo, pasaulyje atliekama net 60 proc., valstybinėse – mažiau. Šiaurės Amerikoje tokiu būdu pasaulio šviesą išvysta 24 proc., Pietų Amerikoje – 30, Lotynų Amerikoje – 60 proc. naujagimių. Nepralenkiama šioje srityje yra Brazilija – privačiose klinikose cezario pjūvis atliekamas 80 proc. gimdyvių, o Afrikoje – tik 1,8 proc. „Ten nėra kam operuoti“, – paaiškina docentas. Lietuvoje iš 100 gimdymų cezario pjūvis sudaro ketvirtadalį. Prieš dešimt metų cezario pjūviai sudarė 6-7 proc. gimdymų, nes ši procedūra buvo taikoma tik išimtiniais atvejais. „Už kiekvieną „papildomą“ Cezario pjūvį akušeriams ginekologams reikėdavo atsiskaityti“, – prisimena docentas ir užtikrina, kad dabar jis būtų nenubaustas, jeigu klinikoje iš 100 gimdymų cezario pjūvis būtų atliekamas daugiau nei 50 proc. gimdyvių.
Trūksta abipusio supratimo
Pastaruoju metu pasipylė lavina teisminių ieškinių akušeriams ginekologams, todėl medikų įtaka pasirenkant gimdymo būdą labai sumažėjo. Gydytojų noras vis labiau apsidrausti nuo galimų pretenzijų yra viena iš priežasčių, kodėl daugėja cezario pjūvių. „Pasirinkdama cezario pjūvį moteris galvoja, kad gimdys saugiai, gydytojas jos norui prieštarauti nedrįsta. Teisinė bazė mūsų šalyje neparuošta, gydytojai jaučiasi teisiškai persekiojami – dėl kiekvieno skundo turi dalyvauti teismuose, negali išvykti iš šalies, kol vyksta teisminis procesas ir panašiai“, – sako docentas.
Daugelyje valstybių yra specialūs valstybės inicijuoti pacientų patirtos žalos atlyginimo fondai, iš kurių jiems mokamos kompensacijos. Be to, žalos atlyginimo procese ir bylos eigoje gydytojas faktiškai nedalyvauja. Jis tik parašo paaiškinimą ligoninės advokatui dėl savo veiksmų. Bylinėjamasi ne su gydytoju, o su įstaiga. Bylinėjasi advokatai. Tik vėliau, kai ligoninė pripažįstama kalta, ji gali imtis veiksmų. Tuomet sprendžiama dėl gydytojo kompetencijos ir tinkamumo tęsti karjerą.
Noras operuotis netiesiogiai peršamas ir konsultuojant moteris. Jos atvyksta jau turėdamos tvirtą nuomonę, kurią, prasidėjus gimdymo procesui, anot docento, sunku pakeisti. Cezario pjūvio operaciją moterys dažnai renkasi tiesiog bijodamos natūralaus gimdymo skausmo, tuomet tikslinga psichologo konsultacija. Mažėjant gimdymų rajonuose, ten dirbantys medikai vis rečiau susiduria su natūraliu gimdymu, mažiau įgyja praktikos, todėl pritrūkdami drąsos mieliau renkasi cezario pjūvį. „Atlikęs Cezario pjūvį medikas išvengia nereikalingų indikacijų – kas benutiktų naujagimiui, gydytojas gali tvirtinti, kad viską padarė. Juk dar neteko girdėti, kad moteris norėjo gimdyti natūraliai, tačiau medikai jai atliko cezario operaciją. Anaiptol, skundžiamasi, kad medikai ko nors nepadarė tuomet, kai moteris gimdė natūraliu būdu, kuris neretai trunka 8-10 val., o Cezario pjūvis – vos pusę valandos. Tad kam rizikuoti, vargti?“ – klausia docentas.
Aišku, negalima teigti, kad cezario operacijų daugėja vien dėl medikų noro apsidrausti. „Tikrąsias cezario pjūvio priežastis pavyks išsiaiškinti paruošus nacionalinių indikacijų sąrašą, į kurį žadama įtraukti ir moters prašymą atlikti jai cezario pjūvio operaciją. Remdamiesi statistiniais duomenimis, galėsime sužinoti, ar iš tiesų moterų pageidavimai sąlygoja cezario pjūvių pagausėjimą“, – užtikrina docentas ir sako, jog tam, kad išeitume iš užburto rato, tereikia medikams būti drąsesniems prieš įstatymą, o moterims, pasirinkusioms gimdymo būdą, pačioms prisiimti atsakomybę už galimas pasekmes. „Kokį gimdymo būdą pasirinkti, spręsti turi ne vien tik medikas. Tai besilaukiančios šeimos – vyro ir moters – reikalas. Medikų pareiga yra išaiškinti visas galimas cezario pjūvio indikacijas ir privalumus, – sako docentas. – Turi pasikeisti visuomenės samprata, kad gydytojas yra visažinis ir visagalis. Neretai moterys žino ne mažiau už medikus, trūksta tik abipusio sutarimo.“
Slypintys pavojai
Vaikų organizmas pritaikytas gimti natūraliai. „Gamta ne veltui sukūrė gimdymo takus, užuot pasirūpinusi galimybe gimti pro kur nors kitur. Gimdymo procesas sukurtas ne tam, kad moteris patirtų gimdymo kančias. Tai pats saugiausias kelias ateiti žmogui į šį pasaulį“, – sako docentas ir dar kartą patvirtina, kad cezario pjūvis nėra paprastas, kaip galbūt daugeliui atrodo. Operacija, kaip ir bet kuri kita chirurginė intervencija, visuomet susijusi su tam tikrais pavojais, ką bekalbėti apie akušerinę operaciją, kai pavojus kyla dviem gyvybėms. „Moteris turi žinoti, kad nėra tokios operacijos, kuri nepaliktų pėdsakų“, – sako docentas. Operuojama gimdyvė gali stipriai nukraujuoti, padidėja plaučių arterijos trombozės tikimybė. Cezario pjūvio metu gimdą pašalinti tenka kur kas dažniau, nei gimdant natūraliu būdu, padidėja infekcijos tikimybė. Moterį gali ištikti mirtis. Cezario pjūvis gimdoje palieka randą visam gyvenimui, gyjant pjūviams neretai susidaro sąaugos tarp pilvo ertmės ir mažojo dubens organų. Dėl sąaugų kiaušintakiuose gali išsivystyti jų nepraeinamumas. Atsiradus sąaugų žarnyne, moteris jaučia skausmus, kamuoja vidurių užkietėjimas. Po cezario pjūvio gali kilti problemų, norint pastoti ir pagimdyti.
Anot docento, egzistuojanti nuomonė, kad atliekant cezario pjūvį gimę vaikai netraumuojami, todėl yra sveikesni, t. y. išvengia gimdymo traumų, yra nenuginčijamai klaidinga. „Naujagimį reikia išimti, tad galimos sprando, kitos traumos, – perspėja docentas. – Natūraliai gimusieji būna geriau prisitaikę prie aplinkos ir sveikesni, nes natūralus gimdymas įvyksta tuomet, kai motina ir kūdikis tam būna pasirengę. Tai tarsi šaltas dušas, padedantis pasiruošti naujam gyvenimo periodui.“ Deja, moterims reikia rezultato „čia ir dabar“. „Duokite man sveiką vaiką“, – prašo jos, dažnai nė nesusimąstydamos, kas gimusių taikant cezario operaciją vaikų laukia už metų kelerių. „Visuomet reikia pagalvoti apie ateitį“, – primena docentas.
Gimdamas mažylis prie besikeičiančių aplinkos sąlygų prisitaiko laipsniškai: naujagimio krūtinės ląsta masažuojama gimdymo proceso, išstumiamas skystis iš kvėpavimo takų ir t. t. Iškentėję gimdymo stresą kūdikiai yra brandesni nei tie, kurie išimami atliekant cezario pjūvį. Eidamas per makštį, naujagimis susirenka visą mamos mikroflorą, kuri reikalinga jo imunitetui formuoti. Stiprus imunitetas vėliau itin praverčia kovojant su infekcijomis. Natūralios gimties metu išsiskiria labai daug gliukokortikoidų – hormonų, gebančių slopinti uždegimą, alergines reakcijas. Cezario pjūvio metu gimę mažyliai galimybės prisitaikyti prie aplinkos neturi, todėl patiria pernelyg greitą aplinkos pokytį, atmosferos slėgį. Be to, natūralius gimdymo takus aplenkusiems vaikams dažniau diagnozuojamas kvėpavimo sutrikimo sindromas, jie dažniau serga bronchitu, kenčia nuo įvairių alerginių reakcijų. Cezario pjūvis yra viena iš priežasčių, kodėl kūdikius ištinka staigi mirtis. Anot docento, daugelio šių išvardintų problemų pavyktų išvengti, jeigu cezario pjūvis būtų atliekamas gimdymui prasidėjus, tuomet sąrėmių dėka būtų sumažintas neigiamų pasekmių diapazonas.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ