Lietuvoje nustatoma apie 75–80 proc. pažengusių (trečios, ketvirtos stadijos) burnos vėžio atvejų. Užleistų stadijų burnos vėžio gydymas labai sudėtingas tiek gydytojams, tiek pačiam žmogui. Dažniausiai burnos vėžys pastebimas tada, kai kurioje nors burnos ertmės vietoje atsiranda ir neišnyksta skausmas ir patinimas.
Kokie simptomai išduoda burnos vėžį?
- Ilgai negyjanti opa ar žaizdelė burnoje ar ant lūpos. Jeigu opelė neužgyja per 3 savaites, būtina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar odontologu.
- Skausminga, patinusi ar kraujuojanti raudonos ar baltos spalvos dėmelė ant dantenų, liežuvio, tonzilių ar burnos gleivinės.
- Gumbelis ant lūpos, burnoje, kakle ar gerklėje, standus darinys žando gleivinėje ar jausmas, tarsi kažkas įstrigo gerklėje.
- Nuolatinis gerklės perštėjimas, užkimęs ar pakitęs balsas, kartais trinkanti kalba.
- Burnos ar liežuvio tirpimas.
- Burnos skausmas, kraujavimas iš burnos gleivinės ar dantenų.
- Pasunkėjęs kramtymas, rijimas, sutrikę liežuvio ir apatinio žandikaulio judesiai.
- Ausies ar žandikaulio skausmas.
- Nemalonus burnos kvapas. Sergant vėžiu nemalonus burnos kvapas gali paaštrėti, simptomas kartotis vis dažniau ir trukti ilgiau.
- Paslankūs, skausmingi dantys, ilgą laiką gerai tikę, o dabar nesilaikantys ar spaudžiantys dantų protezai.
- Apetito stoka ir svorio kritimas.
- Lėtinis nuovargis.
- Įvairūs kiti požymiai ar simptomai, atsiradę burnoje be aiškios priežasties ir nepraeinantys ilgiau nei 6 savaites.
Pagrindiniai burnos vėžio rizikos veiksniai
- Rūkymas (tabako uostymas, kramtymas). Tai vienas iš pavojingiausių veiksnių. Net 85 proc. burnos vėžio atvejų siejami su tabako vartojimu. Rūkaliams rizika susirgti burnos vėžiu yra 15 kartų didesnė nei nerūkantiesiems.
- Alkoholis. Vartojant alkoholį kartu su tabaku rizika susirgti burnos vėžiu išauga net keletą kartų. Manoma, kad šie du veiksniai stiprina vienas kito poveikį.
- Ilgalaikis deginimas saulėje.
- Žmogaus papilomos viruso infekcija.
- Amžius (dažniau serga vyresni nei 45 metų žmonės).
- Lėtinis burnos gleivinės dirginimas – kuo daugiau dantų trūksta, tuo labiau dirginama gleivinė. Gleivinę taip pat dirgina ir pažeidžia nepritaikyti dantų protezai.
- Prasta burnos ir dantų higiena.
- Nevisavertė mityba. Rizika gali padidėti, jeigu organizmui trūksta A ir E vitaminų, o kasdieniame maisto racione mažai vaisių ir daržovių.
- Nusilpusi imuninė sistema.
Kaip išvengti burnos vėžio?
- Mesti ar nepradėti rūkyti. Net ir ilgamečiai rūkaliai, atsisakę tabako, gali gerokai sumažinti burnos vėžio riziką.
- Nepiktnaudžiauti alkoholiu.
- Sveikai maitintis, daugiau vartoti vaisių ir daržovių.
- Vengti ilgalaikio saulės poveikio lūpoms.
- Riboti lytinių partnerių skaičių, siekiant apsisaugoti nuo lytiniu (ir oraliniu) būdu plintančio žmogaus papilomos viruso.
- Reguliariai lankytis pas odontologą. Daugeliu atvejų gleivinėje pirmiausia atsiranda ikivėžinių pokyčių. Laiku pradėjus jų gydymą, vėžio dažniausiai galima išvengti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!