Tokios kovos pavyzdžiu galima laikyti Vilniuje gyvenančią Arūnę Vadapalę (30), kuri atvirai dalijasi savo ilgamete kova su svoriu ir emociniais iššūkiais. Arūnė prisimena, kaip buvo sudėtinga atrasti ryšį su savo kūnu, tačiau po pasiryžimo pokyčiams ji per 8 mėnesius atsikratė 25 kilogramų.
Kova su savimi truko apie 10 metų
A. Vadapalė sako, kad seniau artimo ryšio su savo kūnu neturėjo. Vilnietės teigimu, vaikystėje ji buvo apvalesnė mergaitė, kuri nemylėjo savo atvaizdo veidrodyje. Visgi Arūnė tvirtina, kad ji pasižymi itin tvirtu charakteriu, todėl nesileido varžoma ne tik kompleksų, bet ir bendraklasių patyčių. „Kai reikia, aš galiu garsiai kalbėti“, – juokiasi moteris.
„Į kūną žiūrėjau kaip į įrankį. Jei norėjau valgyti spurgas, jas ir valgiau. Mąstydavau, kad jei žmogui nepatinka gerti daug vandens, to jau nepakeisi. Jauno žmogaus organizmas yra atsparus tokiems eksperimentams, tad kai nežinai, kaip derėtų pasielgti, atrodo, kad viską darai teisingai.
Kai augau, buvo madinga sakyti, kad tokį svorį, kaip mano, vaikai išauga. Visgi aš niekada neišaugau – vienu laikotarpiu buvau apvali, kitu apvalesnė (šypsosi). Tačiau mano tėvai yra nuostabūs ir nuolat kartodavo, kad turiu save mylėti, todėl šis požiūris man padėjo išlikti stipriai“, – sako Arūnė.
Vaistų vartojimas buvo rutinos dalis
Vilnietė atvirai dalijasi savo ilgus metus trukusia kova su svoriu, kai įvairūs bandymai laikytis dietų ir badavimas davė tik trumpalaikius rezultatus, o nuolatiniai komentarai apie išvaizdą paveikė jos emocinę būklę. Be to, dėl sveikatos problemų – skydliaukės sutrikimų, menstruacijų ciklo nereguliarumo, aukšto kraujo spaudimo bei migrenos – ji dešimtmetį vartojo vaistus.
„Su svoriu bandžiau kovoti keliais skirtingais būdais: badavau, laikiausi įvairių dietų. Pamatydavau laikinus rezultatus, tačiau tik perėjus prie senų įpročių, viskas su kaupu grįždavo atgal. Gyvenimo eigoje teko girdėti įvairių frazių kaip „tu stora“ ar „nesifotografuok profiliu“. Galbūt tai ir buvo tiesa, tačiau ją girdėti buvo skaudu.
Nuo 18 metų aš turėjau problemų su skydliauke, menstruaciniu ciklu, tad 10 metų gėriau vaistus, kuriuos vartoti nustojau tik prieš 2 metus. Prieš keletą metų aš kovojau su aukštu kraujospūdžiu, migrena, tad vaistai buvo mano kasdienybė. Dabar suprantu: kai tau yra 25 metai ir 3 kartus per dieną turi išgerti po 5 tabletes, tai nėra normalu“, – atvirauja pašnekovė.
Didžiausia motyvacija – būsimos vestuvės
Po karantino laikotarpio, Arūnės ir jos vyro laukė ypatingas etapas – pora susižadėjo. Per pandemiją priaugusi svorio, pašnekovė nusprendė keisti gyvenimo būdą, nes norėjo padailinti kūno formas ir vestuvių dieną būti geriausia savo versija:
„Per karantiną su vyru priaugome dar daugiau svorio, buvome tikrai apkūnūs. Pasibaigus karantinui mes susižadėjome ir tai buvo paskutinis lašas, kuomet nusprendžiau, kad noriu atsikratyti šiek tiek kilogramų.
Mąsčiau, kad jei prie altoriaus žengsiu tokia, tuomet nebūsiu laiminga: nesijausiu gerai ieškodama suknelės, o vėliau pergyvensiu žiūrėdama vestuvių nuotraukas. Mąsčiau, kad tai turėtų būti viena geriausių dienų mano gyvenime, o aš tikriausiai slapstysiuosi nuo objektyvo ir nenorėsiu tos akimirkos atsiminti.“
Sveikas požiūris į kūną – naujo gyvenimo pradžia
Arūnė negalvojo, kad gali pagerinti savo sveikatą ir gyvenimas geriant vaistus jai jau buvo įprastas. Visgi pasiryžusi keisti savo įpročius, moteris pradėjo sportuoti su sporto trenere. Tai padėjo jai suprasti, kaip svarbu užmegzti ryšį savo kūnu, kelti iššūkius, siekti ne tik išvaizdos, bet ir sveikatos gerinimo rezultatų.
„Sveiko gyvenimo būdo specialistė man padėjo suprasti, kad reikia klausyti savo kūno, kelti sau iššūkius ir tobulėti. Pavyzdžiui, ji padėjo atpažinti mano kūno ženklus, kai esu pavargusi.
Man pavyko padailinti kūno linijas ir po kiek laiko aš pajutau skirtumą bendroje savijautoje: dingo migrena, padidėjusios skrandžio rūgštys, susireguliavo menstruacijų ciklas.
Svarbu atsiminti, kad judėti reikia pradėti iš lėto. Iš pradžių sportavau 5 dienas per savaitę, atlikau jėgos bei kardio treniruotes. Kol intensyviai mečiau svorį, kardio treniruotes dariau 3 kartus per savaitę, o kitomis dienomis stiprinau raumenis.
Mano pradinis tikslas buvo padailinti kūno linijas, bet vėliau jis pakito, nes supratau, kad noriu būti stipri ir sveika. Galbūt dabar aš netelpu į XS dydį, tačiau jaučiuosi tvirta. Kai pradėjau sportuoti, svėriau 82 kilogramus, o dabar sveriu apie 57. Numetusį svorį aš jį palaikau iki šios dienos. Buvau laiminga ne tik savo vestuvių dieną, bet savimi džiaugiuosi ir dabar“, – sako Arūnė.
Arūnė dalijasi svorį numesti padėjusiais patarimais
Pašnekovė atskleidžia, kad jos požiūris į mitybą nesiremia griežtais planais, nes ji labiau vertina maisto kokybę ir jo poveikį organizmui, o tai apima gebėjimą klausyti savo kūno poreikių, pasirūpinti subalansuota mityba bei išmokti, kaip tinkamai paruošti maistą, valgyti reguliariai.
„Aš nesilaikau jokio mitybos plano, nes man nepatinka jo principas. Galbūt aš vieną dieną norėsiu lašišos, o kitą kepsnio ar varškėčių (juokiasi). Sporto trenerė mane išmokė, kad reikia atkreipti dėmesį į tai, kokį maistą ruošiesi valgyti.
Svarbu suprasti, kokie svarbūs yra baltymai bei daržovės, kaip paruošti maistą iš anksto, gerti daug vandens. Seniau galvojau, kad norint numesti svorį, reikia būti alkanai, tačiau pradėjau sveikai valgyti 5 kartus per dieną ir svoris vis tiek krito.
Dabar aš žinau, kad jei prieš miegą privalgysiu guminukų, traškučių, ryte jausiu to pasekmes. Žinodama, ko nori mano kūnas, jo klausau ir tai man padeda palaikyti reguliarių svorį“, – išryškina A. Vadapalė.
Sveikas maistas gali būti skanus
Moteris juokiasi sakydama: „Daugelis žmonių įsivaizduoja, kad norint sveikai maitintis, teks valgyti sausą vištieną su smidrais.“ Vilnietės teigimu, tai nėra tiesa – yra begalė sveikesnio maisto variacijų kaip sveiki blynai, varškėčiai, plovas, troškinys.
„Labai svarbu atsirinkti tinkamus produktus. Pavyzdžiui, jei noriu sausainių, aš jų neperku, o gaminu namuose. Į sausainius dedu avižų, kukurūzų, avinžirnių, spelta ar riešutų miltus, o vietoj cukraus naudoju datules, stevijos saldiklį, medų, vaisius, klevų sirupą.
Svarbu skaityti įvairių produktų sudėtis. Baisu, kai ant daug cukraus turinčių gaminių pamatau užrašą, jog tai „sveika“, o ant supjaustytos mėsos pakelio yra tekę matyti mažą užrašą, kad tikros mėsos ten yra vos 10 procentų. Taip pat dabar „ant bangos“ esantis riešutų sviestas cukraus kiekiu gali būti prilyginamas šokoladiniam kremui“, – sako ji.
„Nesugrįžti prie senų įpročių mane motyvuoja vyro bei aplinkinių palaikymas, gera savijauta. Manau, kad kiekvienas bet kuriuo metu gali pradėti gyventi geriau – svarbiausia to norėti“, – pokalbį užbaigia A. Vadapalė.
Teksto autorė: Ugnė Svenciūnaitė
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!