Dovilė Šakalienė (Fotodiena nuotr.)

Dovilė Šakalienė (Fotodiena nuotr.)

Vaikų atėmimas Lietuvoje įgauna pagreitį, o vaikus auginantys tėvai skambina pavojaus varpais: nejaugi nutiks taip, kad dėl garsiau verkiančio vaiko jis galės būti atimtas iš šeimos?

Specialistai pildo anketas

Nors vis daugiau kalbama apie Vaiko teisių apsaugos specialistų pildomas anketas, kurios galėtų nešališkai padėti identifikuoti galimą smurtą ar nepriežiūrą, vis dėlto Seimo narė Dovilė Šakalienė sako, kad specialistams reikalingų apmokymų nebuvo.

„Rašydami įstatymą žinojome, kad bus sunku. Jei norite pokyčių, reikalaukite visi: klauskite, kur priklausomybės konsultantai, galintys padėti išvaduoti iš priklausomybių, kur pozityvios tėvystės kursai visiems tėvams, kurie augina vaikus, kur psichologinė terapija tiems, kurie nori auklėti vaikus be smurto?

Mes turime to reikalauti, o aš viena to padaryti negaliu, net jeigu mane sudegintų Rotušės aikštėje.

Šis įstatymas – vienas pagrindinių mano gyvenimo projektų. Labai svarbu, kad žmonės išmoktų gyventi be smurto“, – sakė Seimo narė.

REKLAMA

Vyksta masinė psichozė

Jos teigimu, šiuo metu vykstanti masinė psichozė ir baimė, kad vaikai gali būti atimti iš šeimų, yra nepagrįsta.

„Ankstesnysis įstatymas numatė dar didesnę galimybę atimti vaikus be teismo proceso, o dabar yra įtrauktas ir teismas, kad vyktų griežtesnis procesas.

Turime tokį patį šeimų skaičių, jų nepadaugėjo, tačiau žmonės tapo pilietiškesni. Daugiau galimybių suteikti pagalbą“, – sako D. Šakalienė.

TV3 žinių reportažą žiūrėkite:

 

Specialistų darbas

Sparčiai daugėja anoniminių pranešimų apie galimus smurto atvejus už sienos ar kaimynystėje.

„Anoniminio skundo pakanka, kad Vaiko teisių apsaugos specialistai nuvyktų į šeimą ir įvertintų situaciją, tačiau kai kurie specialistai nėra pasiruošę tam.

Kai kurie darbuotojai gavo 4 dienų, kiti – vos kelių valandų kursus. Buvo kalbama, kad reikia skirti pinigų jų apmokymams, tačiau tai tik ir liko kalbomis.

Deja, specialistų, kurie galėtų būti paruošti ateiti į šeimas ir vertinti jas, deja, trūksta ir jie nėra tinkamai paruošti", – sako Seimo narė. 

Savo ruožtu Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Alina Jakavonienė tv3.lt pokalbio metu paneigė informaciją, kad specialistai yra ruošiami darbui organizuojant 4 valandų mokymus.

„Ne, tai netiesa. Vaiko teisių apsaugos skyriai buvo ruošiami sistemos pertvarkai“, – sakė A. Jakavonienė.

Iki 2018 m. liepos 1 d. vaiko teisių apsaugos skyriai buvo decentralizuoti ir pavaldūs savivaldybėms, t.y., jų buvo apie 60. Dabar vaiko teisių apsaugos sistema yra centralizuota.

REKLAMA

Ji patikslino, kad po reformos didžioji dalis specialistų, kurie dirbo vaiko teisių srityje, apie 300, dirba analogišką darbą Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje.

„Kiti, naujai priimti specialistai ir tie, kurie perėjo, jiems yra skirtas 5 dienų mokymo ciklas“, – kabėjo A. Jakavonienė.

Ji patikino, kad visi darbuotojai yra išklausę 4 dienų mokymo ciklą, šiuo metu yra baigiamas 5-os dienos kursas.

Taip pat A. Jakavonienė pabrėžė, kad vaiko teisių apsaugos specialistai papildomai yra išklausę mokymus, kaip nustatyti grėsmės lygmenį vaikui.

Kaip veikia naujoji sistema

Tarnyba atskleidžia, kaip veikia naujoji vaiko teisių apsaugos sistema, kiek gauta pranešimų apie galimą grėsmę vaikams, kokio lygio grėsmės buvo kilę ir kaip jos nustatytos.

Pranešama, kad iki šių metų liepos 1 d. įstatymuose nebuvo numatytas grėsmės vaikui lygio vertinimas bei paėmimas iš vaikui nesaugios aplinkos kaip laikina apsaugos priemonė. Taigi už laikotarpius iki naujos vaiko teisių apsaugos sistemos įsigaliojimo statistikai pateikiami kelerių metų nustatytų laikinųjų globų duomenys.

Pranešama, kad nuo šiol statistika bus viešai prieinama ir vaiko teisių apsaugos tarnybos svetainėje.

Pranešama, kad nuo šių metų liepos 1 d. iki spalio 29 d. gauti 6434 pranešimai dėl galimų vaiko teisių pažeidimų, buvo apsaugoti (paimti iš nesaugios aplinkos ir (arba)nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį) – 2034 vaikai, iš jų – 1128 vaikai buvo paimti iš nesaugios aplinkos ir perduoti atstovams (tėvams ar globėjams) pagal įstatymą nenustačius grėsmės vaikui lygio arba nustačius pirmąjį grėsmės vaikui lygį, 906 vaikams nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis ir jie paimti iš atstovų (tėvų ar globėjų) pagal įstatymą. Iš 906 paimtų vaikų iki spalio 29 d. grąžinti – 79 vaikai.

REKLAMA

Nuo liepos 1 d. laikinoji globa nustatyta 632 vaikams: Laikinoji globa šeimoje – 303 vaikams. Laikinoji globa šeimynoje – 7 vaikams. Laikinoji globa globos centre - 66 vaikams. Laikinoji globa institucijoje – 256 vaikams.

Laikinas apgyvendinimas vaikų, kuriems nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis nuo liepos 1 d.: Pas giminaičius – 276 vaikai. Pas asmenis, su vaiku susijusiais emociniais ryšiais – 47 vaikai. Globos centre (pas budinčius globotojus) – 131 vaikas.

Pas vaiko brolį ir (arba) seserį globojančias (rūpinančias), įvaikinusias šeimas – 8 vaikai. Šeimynoje – 9 vaikai.

Reforma įsigaliojo po keturmečio mirties

Vaiko teisių apsaugos sistemą tobulinantį įstatymą Seimas priėmė 2017 m. rugsėjo 28 d. Įstatyme įtvirtinta naujovė – vaiko tėvai ar globėjai privalo pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.

Taip pat įstatyme įtvirtinti du grėsmės vaikams lygiai, apibūdinantys šeimoje vaikui kylantį pavojų ir vaikų teisių apsaugos specialistų reakciją į juos.

Vadinamoji Matuko reforma – centralizuota vaiko teisių apsauga – įsigaliojo 2018 m. liepos 1 d. Įstatyme detaliai reglamentuojamas reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, sukurtos mobilios komandos, skubiai reaguojančios ir sprendžiančios problemas šeimose.

Įstatymu įtvirtinta, kad, nustačius vaiko buvimą jam nesaugioje aplinkoje, vaikas bus skubiai paimamas iš jam nesaugios aplinkos.

REKLAMA

Reforma Seime palaiminta beveik vienbalsiai (susilaikė tik Seimo narė Aušra Maldeikienė), palaikymą pareiškė ir didžioji visuomenės dalis. Vis tik įstatymo pakeitimai sulaukė ir kritikos, kad naujoji vaiko teisių sistema taps norvegiškąja „Barnevernet“, garsėjančia vaikų atėmimu iš šeimų.  

Visą pokalbį su Dovile Šakaliene apie tai, kur link veda naujoji reforma ir ko šiuo metu labiausiai bijo Lietuvos tėvai, žiūrėkite reportaže. 

GRĮŽTA 90-ji!
2018-11-14 08:10:56
90-siais banditai darė ką nori, o teisėsauga tyliai spoksojo. Dabar lygiai tas pats -maniakų klika kažką daro, keldama masinę tėvų baimę ir siaubą, o teisėsauga ir lovio kompanja tyli kaip prisikakoję mažyliai. Tauta tik stebi ir laukia pakirdimo iš to sapno.. ŠLYKŠTU!!!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Rimantas 2019-01-10 15:59:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu kodėl ją puola visi   ATSAKYTI
Vida 2018-11-18 17:55:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas ji tokia ta šakaliene?Aš noriu,aš siekiu, man reikia!Ji jaučiasi mūsu šalyje kaip savo lovoje!!!!   ATSAKYTI
NETAVOREIKALAS 2018-11-18 16:25:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
GALIU PASKYT TAIP VALDZIAI TRUKSTA PINIGU TAI PARDAVINEJA VAIKUS KITOMS SALIMIS KURIOS NETERUI VAIKU IR YRA SUNKU YSIGIT JU DELTO TAIP ATIMINEJA VAIKUS   ATSAKYTI
Remigijus 2018-11-18 11:26:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar teisybe p.Šakaliene,kad už viena parduota vaika, kruvas pinigu gauna te?Tai tada ir S.Skverneliui atsegate ,,dolia"?   ATSAKYTI
lorenzo 2018-11-17 20:49:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dar šita kalė drįsta sakyti kas yra sunku,kai į kaliaskę atsisės tada supras kas yra sunku   ATSAKYTI
Jonas 2018-11-17 17:50:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rytoj, sekmadieni Klaipedoje, Atgimimo aiksteje 11val. vyks sankcionuotas ir ruostas mitingas pries bernavet Lietuvoje veikla. Visu , kurie cia komentuojate ir suprantate situacijos rimtuma , prasau isreiksti savo nepasitenkinima ne tik cia patogiai sedint namie prie kompiuterio, bet ir rytoj mitinge. Bus 1000 kart didesne nauda . Viesai isreiksta ir parodyta nuomone galingesne. Beje, jei kas negalite buti rytoj Klaipedos mitinge, zinau yra ruosiamas mitingas ir Vilniuje prie seimo rumu kiek veliau.

Daugiau info galite reasti facebook'e grupeje "Vieningi tėvai už stiprią ir saugią šeimą Lietuvoje! "    ATSAKYTI
STIKLIUKAS 2018-11-16 15:32:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip supratau, kad nuo šiol VAIKATEISIAI spręs kiek vyno gali išgerti susirinkusios šeimos su draugais, nes jei ka vaikus atimsim. Kokio griežtumo žodį galima vaikui pasakyti - per griežtai pasakei atimsim. Kiek uždirbti pinigų - neturi pinigų atimsim. Netaisyklingai maitini - atimsim. Nesilaikai mūsų patarimų - atimsim. O kažin ar atims nors vieną iš SAVŲJŲ irštvos, juk ten nepaisant Verygos kvailysčių nemažai, kaip reikiant palakančių ;) Gal jau gana tautai klausyti kas galima o kas ne... Kodėl kažkokie atmatos viską sprendžia, manau ateina laikas pasakyti, kad išeitu iš valdymo visi, kas kada nors yra ten buvę ir daugiau negrižtu niekados ir jų vaikai, bei anūkai lai niekada neateina MUMS JŪSŲ NEREIKIA - TAUTAI REIKIA NAUJŲ VADŲ. Tik ne iš tų kurie jau yra čia buvę !!!   ATSAKYTI
BRONIUS 2018-11-15 22:20:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
PASKAICIUS ATSILIEPIMUS IR SIUNCEMUS PRAKEIKSMUS SAKALIENEI PAMASCEU--- NA GERAI ISKIRSIT JIUS JEI SARGYBA... O TEVAI RASO KAD PAEME 2MENKRUTIMI MAITINAMA KUDIKY IR GRAZINO PO 7 MENESIU... TAI TRAUMA PADARYTA VISAM GYVENIMUI IR VAIKELIUI KURY TRAUMUOTA TURES AUGINTI TEVAI IR VAIKUI...---BAIGS SAKALIENE DARBA --VISA GYVENIMA ZMONEM SUGADINO IR JIU VAIKUI.AR VISA GYVENIMA SAKALIENE SAUGOSIT????   ATSAKYTI
BRONIUS 2018-11-15 22:09:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SAKYSIM--VAIKO TEISEMPASKAMBINO KAD MANO NAMUOSE SMARKEI REKE VAIKAS IR KAD TEVAI SUKALIOJE--PAGAL JUSU NUOSTATAS ATVAZIUOJE VAIKO TEISIU DARBUOTOJEI.--VARTAI UZRAKINTI , TAI MANO ASMENINE VALDA.IR BE PRAKURORO SANKCIJIOS AS Y NAMUS NIEKO NELEIDZIU. TAI MAN GARANTUOJE KONSTITUCIJE.--AR VAIKU TEISU DARBUOTOJEM KONSTITUCINES ZMOGAUS TEISES NEGALIOJE????   ATSAKYTI
Niuklys 2018-11-15 10:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas visiem aišku, pederastų atmata tą Šakaliene . Aukščiausiasis, ją dar motinos įsčiose turėjo gesinti.   ATSAKYTI
Daiva 2018-11-15 08:45:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar "gerbiami" seimo nariai ir šakaliene yra ką nors girdeję apie karmą? Ne? Išgirsite ir patirsite. Duok Diev, kad jūs patys, o ne jūsų vaikai ar anūkai...    ATSAKYTI
Rimvydas 2018-11-15 08:08:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia kažkokį košmarą perskaičiau... Tas parazitas, pasisakęs apie vaikų išplėtimą, bent jau supranta kokią žalą daro šeimai? Suprasčiau 10, na 20 vaikų. Bet tūkstančiais atimtų vaikų...? To parazito net žmogumi negalima vadinti. Tiek sužalota šeimų. Prokuroras minėjo, kad turi būti apgintos vaiko teisės. Tai kodėl neketinate finansiškai padėti tėvams pagerinti vaiko išlaikymo? Net tiek pinigų jiems nereikės, kiek skiriate "globėjams". Kažkoks išsigimimas įvyko Lietuvoje.   ATSAKYTI
Aaaa 2018-11-15 07:05:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išpist ja per subine už tai   ATSAKYTI
BLABLA 2018-11-14 21:49:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul pati eina susidegint.Tauta benzino parupins.   ATSAKYTI
Omg 2018-11-15 08:41:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Grynai tiesa.   
Jonas 2018-11-14 21:07:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu nuopisa ner ka pridurt   ATSAKYTI
Gyvatės 2018-11-14 21:04:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šlykštu nuo tokios valdžios, tie socialiniai darbuotojai patys pijokai, geria pasislėpę rūko ir jie skaitosi normalus tėvai. Tai gal juos pradekim skusti idomu ar butu nprs vienas atimtas vaikas-abejoju. Gėda,,, savo giminaiciu rate turiu seima kuri yra degradavusi, bet kazkodel kiek buvo skusta niekas net neregavo,o vaikai ir sumisti ir ligoninese gulejo.Jiems reikia tik normaliu seimu vaikų kad galetu parduoti kaip daiktus..    ATSAKYTI
Vika 2018-11-14 19:42:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ir kur apskritai gavo nusamdyti tokiu specialistu!? Buve nusikalteliai ir visuomenes atmatos kitaip nepavadinsi. Kokiam normaliam zmogui pakiltu ranka plesti vaika is tevu glebio, girdeti ju nevilties sauksma, kaip po to naktimis ramiai miegot?   ATSAKYTI
Zojka 2018-11-14 19:24:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tauta ponios nepamirš   ATSAKYTI
Nuo 2018-11-14 19:15:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tokių įstatymų tėvams psichologinę pagalbą suteiks psichuškėse.   ATSAKYTI
Dar patrijotas 2018-11-14 18:43:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip tokia sudeginti ant lauzo maza .Mano senelis politinis kalinis 18 m atpile verkutojo ,du jo broriai karininkai zuvo uz laisva Lietuva,ir kai tokie sunsnukiai kaip sakaliene drasko seimas ,stalino kgb ar nkvd taip be jokios priezasties tvarkydavo zmones Ir idomu ar po tokiu isgyvenimu tas zmogus ims ginkla ir eis gini lietuvos .Nors po stalino lageriu dauk zmoniu tarnavo kumunistam ,ziresim kas bus po šakalienes lageriu bus.   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
DABAR RODOMA
Naglis atskleidė, kiek uždirba už vieną nuotrauką: suma privers išsižioti
REKLAMA
Naujagimis (asociatyvi nuotr.) (nuotr. 123rf.com)
Žiūrėdami per televiziją filmuotus vaizdus apie badaujančius vaikus iš, pavyzdžiui, Afrikos, žiūrovai kraupsta. Atrodo, kad tos šalys toli, pas mus tokių problemų neturėtų ...
Tėvams Sigitai ir Ramūnui – tai antrasis vaikas šeimoje.
Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje šiais metais jau užregistruotas 200-asis kūdikis – Oskaras Reškevičius, gimęs kovo 8-ąją. Tėvams Sigitai ir Ramūnui – ...
naujagimis (nuotr. 123rf.com)
Moteris Hiustone šešetuką pagimdė vos per devynias minutes: toks atvejis – vienas iš 4,7 milijardų. Thelma Chiaka sekmadienio rytą nuo 4:50 iki 4:59 pagimdė šešis naujagimius. ...
G. Songailė papasakojo apie motinystę, maisto gaminimą ir šeimos rutiną (nuotr. Instagram)
Nors dabar Gintarė ir Darius Songailos drauge su savo vaikais gyvena toli už Atlanto, dar sausio mėnesio TV3 laidoje „Mamyčių klubas“ G. Songailė atviravo ne tik apie savo ...
Gerda Žemaitė papasakojo apie artėjantį gimdymą
„TV pagalbos“ vedėja Gerda Žemaitė ruošiasi vienam svarbiausių jos gyvenimo įvykių – antrojo vaikelio gimimui. Po pirmojo gimdymo jau praėjo 15 metų, todėl žinoma moteris ...
REKLAMA

Top Video

Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
DABAR RODOMA
Naglis atskleidė, kiek uždirba už vieną nuotrauką: suma privers išsižioti

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų