Gyvūnų augintojams pats skaudžiausias momentas ateina tuomet, kai tenka savo mylėtą šunį ar katę užmigdyti. Nors šis momentas drasko širdį, tačiau veterinarai skatina žmones būti su savo augintiniais iki paskutinių akimirkų, mat mirdamas augintinis jaučiasi ramiau.

Paulius Morkūnas (tv3.lt fotomontažas)

Paulius Morkūnas (tv3.lt fotomontažas)

Bene garsiausias veterinaras Lietuvoje Paulius Morkūnas pasakoja, kad yra žmonių, kurie gyvena dėl savo gyvūnų, ir tie, kuriems šuo ar katė yra tiesiog draugas namuose. Kai žmogus yra tiesiog pamišęs dėl savo augintinio, su juo sukuria ypatingą ryšį.

„Jie (šunys – aut. pastaba) viską supranta. Per šitą darbą tiek dalykų pamatai ir supranti, kad ir koks mažas gyvūnas būtų ar atrodytų neprotingas, bet jie tiesiog nerealūs yra. Žmonės pasakoja, kad bevežant šunį į kliniką, jie pasuka į posūkį ir šuo jau žino, kad važiuoja pas veterinarą.

Paulius Morkūnas

Paulius Morkūnas

Arba dažnai šeima garsiai nekalba apie tai, kad važiuos pas veterinarą – tai planuoja susirašinėdami trumposiomis žinutėmis arba kalbasi užsienio kalba. Čia kaip prieš vežant vaiką pas dantistą, kai bandai apie tai neprasitarti“, – juokauja jis.

REKLAMA

Šeimininkas turi būti šalia

„Tv pagalbos“ veterinaras pasakoja, kad dažniausia užmigdyti šuns vyksta visa šeima, tačiau būti su augintiniu iki paskutinių akimirkų pasiryžta ne visi.

„Tą akimirką, kai gyvūnas užmigdomas, ne visada lieka visa šeima. Kartais šeimos nariams tiesiog per daug skauda širdį. Galbūt jie ir nori būti šalia, bet jiems taip plėšia širdį, jog tai matyti būtų nepakeliama.

Tačiau šalia gyvūno visada būna bent vienas iš šeimos narių, kuris emociškai stipriausias, nors jis vis tiek verkia, glosto, bučiuoja savo augintinį“,  – akimirkomis iš operacinės dalinasi Paulius.

Jis visuomet rekomenduoja šeimininkams būti šalia, kai gyvūnui yra daroma eutanazija.

„Iš esmės, kaip ir žmogui, gyvūnui norisi, kad tuo metu, kai jis išeina į kitą pasaulį, artimas žmogus būtų šalia, o ne kas iš svetimų pasiimtų, nusineštų ir užmigdytų.

Mano nuomone, šeimininkas turi būti šalia savo augintinio. Ypač tada, kai tas šuo 15 metų atidavė visą save, tad reikėtų tas kelias minutes pabūtų šalia jo, kai ypač to reikia“, – pasakoja jis.

Paulius Morkūnas

Paulius Morkūnas

Augintinių ašaros

„Iš pradžių gyvūnui įdedamas kateteris, suleidžiami raminantys vaistai, kad atpalaiduotų gyvūną, o vėliau suleidžiami vaistai, kurie sustabdo širdies veiklą.

Gyvūnas visą tą laiką būna ant šeimininkų rankų, kad visuomet jį glostytų. Pati eutanazija įvyksta labai ramiai: širdies darbas sustoja ir atsipalaiduoja visi raumenys“, – apie procedūros eigą pasakoja veterinaras.

Jis nurodo, kad nebūna jokių traukulių, priepuolių, šokinėjimų ar lojimų. Augintinis tiesiog atsipalaiduoja ir be jokių skausmų panyra į amžiną miegą.

REKLAMA

„Augintinių ašaros tikrai būna. Ne tik prieš eutanaziją, bet ir prieš rimtas procedūras. Turėjome tokių atvejų tikrai daug. Vieni pasijuokia, kad taip negali būti ir tai net neįmanoma, bet taip yra. Šuo turi labai aukštą intelektą ir supranta viską, kad vyksta. Kartais atrodo, kad net aukštesnį nei kai kurie žmonės“, – sako Paulius.

Paulius Morkūnas

Paulius Morkūnas

Atsisveikinimas sunkus ir personalui

Tam, kad gyvūnas patirtų kuo įmanoma mažesnį stresą, jis yra užmigdomas ant šeimininko rankų.

„Kartais migdant šunį matai, kai jis pakėlęs galvą žiūri šeimininkui į akis. Tuo metu būna labai liūdna. Jis nežiūri į mane, kai aš jam kažkur aplink koją laikau švirkštą, bet žiūri tiesiai į šeimininką“, – apie jautriausią akimirką pasakoja veterinaras.

Paulius teigia, kad nepriklausomai nuo augintinio amžiaus ar ligos, kiekvienas užmigdymas yra sunkus. Tačiau vis tiek būna itin sunku, kuomet tenka užmigdyti jauną augintinį. Dažniausiai tai lemia nepagydomos ligos, kurios apsunkintų gyvūno gyvenimą.

„Kai su gyvūnu ateina atsisveikinti visa šeima būna labai skaudu, kai susirenka penki žmonės, jie visi verkia, tai būna sunki akimirka ne tik šeimininkams, bet ir visiems gydytojams, nes supranti, kad nieko negali padaryti“, – pasakoja jis bei prideda, kad jei eutanazijos procedūrą tenka padaryti ryte, tuomet visą dieną persekioja slogi nuotaika.

Marija
2019-10-18 21:09:52
Tai gal galima buvo kam nors atiduoti? Pasielgete, kaip besirde zudike.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Emilija 2019-10-29 21:10:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai nunešiau sergantį katinėlį pas veterinarą, jis pasakė, kad jo visi viduriai supuvę ir gal kokią savaitę kančiose tęs. Pasiūlė užmigdyti. Gerai, kad ėjom su kaimyne. Apkabinau katiną ir klykiau iš skausmo. Rodos, kad man kas protą atemė. Paskui išbėgau už durų, kad nereikėtų ištarti nuosppręndžio ir verkiau, verkiau verkiau. Kaimynė ištarė nuospręndį ir po kurio laiko išnešė dėžutę su jo kūneliu. Sumokėjau tik pinigus įėjus, bet kūkčiodama.    ATSAKYTI
Nežinomas 2019-11-25 15:50:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Užjaučiu. Suprantu kaip skaudu netekti mylimo draugo, nes pats kažkada netekau šuns.   
Audra 2019-10-26 23:54:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man irgi vasarą teko užmigdyti savo 15 metų senuką labradorą. Beveik nematė ir negirdėjo,bet kol jam nieko neskaudėjo, apie eutanaziją ir mintis nekilo.Ačiū daktarėliui kuris dirba iš pašaukimo .Praėjo 4 mėnesiai o man dar skauda. Niekaip nesuprantu ,,žmonių'' kurie lengvai atsikrato ištikimiausiais draugais. Aš tokiems vaiko tikrai nepatikėčiau.   ATSAKYTI
Andrius 2019-10-26 08:23:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Normaliem žmonėm su jausmais gera širdimi ar vyras ar moteris neturi skirtumo visi verksiu dėl netekusiu savo augintiniu ir niekada jų nepamiršime    ATSAKYTI
Sigitas 2019-10-19 22:40:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Galima smerktį ir pati Paulių vet.gydytoją,kuris žinodamas autenazės priežastį .galėjo pointerio veislės šuniukui neatimti gyvybės .o surasti jam moralesnius šeimininkus nei ta supuvelė Rita.bet kadangi daktarėliui svarbiau pinigėliai .o ne šuniuko gyvybė .tai jis pasirinko autenaze.o tas staraipsnis apie ji.tik reklama .koks jis geras   ATSAKYTI
Ž 2019-10-21 21:23:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paulius ne vienintelis veterinaras Lietuvoj. Nebūtinai pas jį gi nešė
  
Ema 2019-10-19 22:23:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Mus apgavo veterenare..pasake, kad pas kate grybelis ir visiems musu augintiniams galas..ir pasake butina uzmigdyti..Iki siol verkiu kai prisimenu. Ji atklydo vargsiuke..buvo tokia alkana, kad barscius lake. Lai buna prakeikta ta garbanuota auksta boba is Fabijoniskiu..2 aukste dirbo..tai buvo pries 10 metu.   ATSAKYTI
Svajune 2019-10-19 19:25:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
As turejau veislini medzioklini skalika bet pries 3 metus teko ji uzmikdyti del ligos tai verkiau savaite stovejo tas vaisdas akyse. O cia mat sielos drauga uzmikde. Bjaurybe tu neverta zmogaus vardo   ATSAKYTI
Gitana 2019-10-25 14:23:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Veterinarai ir zmones ir negali visu ligu isgydyti..bokserytei buvo pueno liauku vezys, gydem kaip galejom...bet liga eme virsu..kanciu kesti baisiu neleisi kesti gyvuneliui..teko uzmigdyti...jau 5 m ir prisiminus lieju asaras..turiu katina, net sunku pagalvoti kas bus kahi teks atsisveikinti..bet toks gyvenimas, neleisi draugui jesti nezmonisku kanciu  
Jolanta 2019-10-19 16:17:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Prieš mėnesį užmigdėme savo 17metų katiną, ištikimą draugą ir šeimos narį. Buvo be galo skaudu, laikiau apkabinusi, kol veterinaras atliko visas užmigdymo procedūras, ašaras sulaikyt sunkiai sekėsi. O po to tuštuma: pareini namo ir tavęs nepasitinka katinėlis. Neišlaikėm. Po savaitės paėmėm katinėlį iš prieglaudėlės.    ATSAKYTI
Www 2019-10-19 14:20:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Ponas Pauliau!Gal uzmigdytum nieksa Karabasa?
Pamatytume ,ar turtuoliai verkia,ar Sverinskiene zliumbia?   ATSAKYTI
Vaida 2019-10-19 12:07:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai tikra tiesa, gerbiamas Pauliau. Šunys turi didesnį intelektą nei kai kurie žmonės...Ačiū Jums už atsidavimą darbui. Jus nuostabus Žmogus!   ATSAKYTI
Lina 2019-10-19 11:25:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano šunelis mirė ant mano rankų prieš 5 metus. Šiandie vis dar verkių...    ATSAKYTI
Nežinomas 2019-11-25 15:54:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Užjaučiu. Suprantu kaip skaudu netekti mylimo draugo, nes pats kažkada netekau šuns.   
Jolanta ir ištikimas Naitas 2019-10-19 01:32:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Vadinamai "poniai" Ritai( gerai kai šuo draugas ,tačiau labai blogai kai draugas šuo).Kaip galima dėl anūkių mygdyt nekalta šunelį. Tikiuosi užteks protelio nepapasakosi anūkėms kai jos paaugs,ką esi padariusi dėl jų.Nors labai abejoju( manau jog vietoj smegenų pas tavę košė).Mūsų šeimos draugas kai prarado savo augintinį 2 m.,atsidūrė ligoninėje teko širdutę operuot nes tūrėjo problemų su sveikata.Daktarai pasakė , kad pasekmės dėl šunelio išgyvenimo pagreitino širdies operaciją.Štai kur gyvūnui meilė.Ir kokia motina tavę pagimdė, ir kaip tu gali mylėt anūkes kai tu savęs ir kitų negerbi .Ben jau nebūtum rašiusi , reikėjo tylėt kaip kapų tyloje.

   ATSAKYTI
virginija 2019-11-09 20:36:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mano katyte pries du menesius mire o ja turejau beveik 15 metu tai jos isejimas man isliks ilgam ji sulauke kada as nakti atsikeliau kada radau ja suparalyzuota jau ji sugebejo atsisveikint sumiaukt ir taip ji ant mano ranku isejo labai noreciau jos vieta pakeist bet tikriausiai dar negaliu gerai kad dar suniuka prancuzu bulboga tobiuka turiu kuris paimtas is gyvunu globos bet gerai kad jisai nors para ten praleido bet kol jis pradejo suprast ar ji cia myles ar kas su juo cia bus akyciu ilgai nepakele ir liudnas buvo nors mes ji isimylejom is karto ir dabar vienintelis musu paguoda  
Ingrida 2019-10-19 01:05:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš būtent ,preş 4mėn.palikdama klinikoje savo beveik 5m.šuniukă jam pasakiau,kad pasiimsiu tave ar gyvą ae mirusią...jai reikėjo ten likti...skauda širdį ir dabar   ATSAKYTI
Jurga 2019-10-19 01:04:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
puikiai suprantu ir ašaros byra,širdis iki šiol dar verkia,2012m.teko užmigdyti 4 savo katinus,2 dėl ligos,2žmoniu žiaurumas,2013 dar du nepagydomis lygos piglaustiems iš gatves,2016 atsisveikinau su didžiausiu vok.avig.nepamainomu draugu ir kitu kiemsargiuku ,tėvelio palikimas 17m.šuniuku.tai jis vienintelis išėjo jau pragyvenes savo .o kitus dar teko gydyti prieš užmigdymą 1metus.kiekviena išėjimo akimirka kiekvieno gyvūno vis dar stovi prieš aki,ir niekada nepamiršiu.kadangi vyras dirba užsienį tai ir mirė ant mano rankų ir pati dar duobes kasiau.
gyvenimas žiaurus,išeina tie kuriais vieninteliais gali pasitikėti,ir niejas taip nemyli kaip jie mus.
jie visi širdelėje ,kad ir kokia ji maža ,bet kiekvienas turi savo kertelę❤fidžiausia užuojauta kuriu augintiniu jau nebėra šalia   ATSAKYTI
Živilė 2019-10-19 00:32:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turėjom katyte,bet teko keliauti ir su savimi negalėjom pasiimti tai atidavėm vyro pažystamai. Vien skaitant apie tai vos ašaras sulaikiau. Neįsivaizduoju ką daryčiau jei tektu užmigdyt augintini   ATSAKYTI
2019-10-19 00:20:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš esu vyra,s o sakoma, kad vyrai neverkia. Bet man byrą ašaros skaitant šį straipnį.   ATSAKYTI
nu 2019-10-18 23:51:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ateina laikas gyvūnui iškeliaut ir tiek,dažniausiai dar prisideda sunki liga ir kad palengvint gyvūno kančias tenka užmigdyt,tiesiog negali išvengt to visi miršta,tik nepateisinu kai užmigdo jaunus gyvūnus,kai tampa nebereikalingas,juk yra prieglaudos,galima kam nors pasiūlyt ir atiduot   ATSAKYTI
Jurka 2019-10-18 23:26:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kokiu zmoniu yra besirdziu jauna suniuka uzmigdyt kur sazine. Negaleciau miegot. Turiu buldogu veisles kalyte zara ji kap vaikas je maudau kartu miegam nezinau kas but jei susirktu. Nemigdykit geriau atiduosi.   ATSAKYTI
Silvija 2019-10-18 22:47:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Didziausia pagarba ir padeka siam nuostabiam Gydytojui!   ATSAKYTI
Gyvunas 2019-10-18 22:28:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
100 kartu geresnis nei dvikojis padaras ir dar lietuvis.   ATSAKYTI
Dalia 2019-10-19 09:21:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kokius jausmus turi gyvunai ,su zmonemis nera net ka lyginti  
virga 2019-11-09 20:43:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
100 procentu taipvirga  
Justas 2019-10-18 21:44:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mylėk šuniuką tai jis atiduos visa save niekada neišduos. Tai ir mes jų neskriauskimia ir neisduokimia ir leiskim jems laimingai nugyventi savo trumpą gyvenima   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Viešbutis (google nuotr.)
Vaizdo kameros įraše matoma, kad pagrobta mergaitė buvo pasislėpusi skalbinių krepšyje. Ji buvo rasta „WoodSprings Suites“ viešbutyje praėjusių metų gegužės mėnesį. Jos ...
„Turbūt per visą gyvenimą aš supratau, kad negalia nėra vienintelis dalykas, dėl kurio kažko negalima“, – sako Viktoras. (nuotr. asm. archyvo)
Vos tik gimus Viktorui, jo mama išgirdo siūlymą: „Atiduokite savo vaiką tyrimams“, mat berniukas buvo pirmasis Lietuvoje, kuris gimė su spina bifida arba, lietuviškai, su ...
Vilius Ignatavičius
„Vilius buvo mano širdukas. Mūsų šeimos žvaigždė. Jis labai mylėjo gyvenimą, mėgavosi kiekviena diena. Nežinau, kodėl Dievas jį atėmė iš mūsų“, – taip jautriai telefonu tv3.lt ...
Asociatyvi nuotrauka (tv3.lt fotomontažas)
Žmonių gyvenimas, kuriems prireikia vienokio ar kitokio organo transplantacijos, tiesiogiai priklauso nuo visuomenės pritarimo organų donorystei. Per 20 metų pritarimą ...
Buvo sukurtas netikras Nerijaus profilis, iš kurio užgaulias žinutes gavo ir mokiniai, ir mokytojai (nuotr. asm. archyvo)
Praėjusių metų lapkričio mėnesį Lietuvą apskriejo Nerijaus Dzingelevičiaus analogų neturėjusi istorija – mokytojo vardą pasisavinę buvę mokiniai internete užgauliojo kitus ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų