Skaudi tragedija sukrėtė visą Lietuvą, kai vakar namuose, gimdymo metu, mirė naujagimis. Aiškėja, kad gimdymą priimti padėjo medikė. 

Žvakė (nuotr. 123rf.com)

Žvakė (nuotr. 123rf.com)

Naujienų portalui tv3.lt šią žiną patvirtino Dulų asociacijos pirmininkė Lina Gabrijolavičienė.

„Kiek žinau, ji yra diplomuota akušerė. Ji pabaigusi ir dulų, ir akušerių mokslus, tačiau jokiai asociacijai nepriklauso. Ji yra medikė, tačiau ne gydytoja.

Neturiu su ja nieko bendro bei asmeniškai, nei per asociaciją. Mes su ja niekaip nesusiję“, – komentavo atstovė. 

Nežinojo apie kūdikio mirtį

Gimdymo namų direktorės teigimu, moteris į ligoninę buvo atvežta paryčiais, kankinama tam tikrų komplikacijų. „Moteriai buvo nustatytos tam tikros komplikacijos. 

Gimdyvei, jos vyrui ir giminaitei, kuri buvo šalia, daugiau nei pusė dienos buvo teikiama psichologinė pagalba“, – aiškino K.Mačiulienė.

Direktorės teigimu, moteris nebuvo praradusi sąmonės, sąmoninga išliko visą laiką, tačiau kai buvo atvežta į gimdymo namus, fakto apie kūdikio mirtį, nežinojo. „Kai tik ją atvežė, moteris apie įvykį nežinojo“, – sakė pašnekovė.

REKLAMA

Tokių atvejų vos keli

Vilniaus gimdymo namų direktorės K.Mačiulienės teigimu, per metus tokių atvejų pasitaiko apie 4. „Panašūs atvejai nėra dažni – dažniausiai atvežamos gimdyvės tais atvejais, kai nebegali susitvarkyti namuose. Per metus pasitaiko apie 4 atvejus.“

Ar tokia tragedija, paženklinta mirtimi, galėtų būti pamoka visoms, planuojančioms gimdyti namuose? „Į gimimo procesą žiūriu atsakingai ir sakau, kad kiekvienu atveju gimdymas turi vykti ligoninėje, nes namuose, kad ir kokie jie bebūtų, nėra sąlygų priimti gimdymą.

Net ir dabar akušerės, kurios galėtų priimti gimdymą namuose, nesutinka to daryti, nes jaučiasi atsakingos tiek už motiną, tiek už naujagimį. Reikia pastebėti, kad gimdymo metu dažniausiai nukenčia naujagimis“, – komentavo vadovė.

Neaišku, kaip bus toliau

Jos teigimu, gimdyvė, atvežta greitosios automobiliu, jokių dokumentų arba leidimo gimdymo namuose, neturėjo. „Iki šio ryto gimdyvė mums nebuvo pažįstama, pas mus anksčiau tikrai nesilankė. Kiek laiko ji dar praleis ligoninėje, nėra aišku.

Situacija šviežia, neaišku, kaip viskas klostysis toliau“, – paaiškino K.Mačiulienė.

Dar šių metų sausio pradžioje Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuris tam tikromis sąlygomis leidžia moterims gimdyti namuose. Tačiau tokie įvykiai kaip šis parodo, kad ne visos moterys gerai pagalvoja, prieš pasirinkdamos gimdyti namuose.

Ketvirtadienio rytą, Vilniuje, moteriai gimdant namuose, mirė naujagimis. Policijos duomenimis, 1979 metais gimusi moteris gimdė vandenyje su pribuvėja. Gimęs berniukas nerodė gyvybės ženklų.

REKLAMA

Priežiūros paslaugą teikia gydymo įstaigų akušeriai

Dar sausio mėnesį Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis teigė, jog nuo šiol gydymo įstaigose dirbantiems specialistams nebėra teisinių kliūčių padėti nėščiosioms gimdyti namuose, jei gydymo įstaiga turi licenciją ir su nėščiąja yra sudariusi sutartį.

„Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos iniciatyva jau papildytas licencijuojamų paslaugų sąrašas. Tad gydymo įstaigos, norinčios teikti gimdymo namuose priežiūros paslaugą, turės gauti licenciją.

O moterys, norinčios gimdyti namuose, galės su tokia gydymo įstaiga sudaryti sutartį ir gauti profesionalią specialistų priežiūrą iki ir po gimdymo“, – sakė viceministras A.Šešelgis.

Gimdymo namuose priežiūros paslaugą gali teikti gydymo įstaigoje dirbantys akušeriai, turintys daugiau nei 2 metų darbo patirtį, atlikę ne mažiau kaip 100 gimdyvių ir naujagimių apžiūrų, priėmę virš 50 gimdymų.

Taip pat jie privalo turėti pirminės akušerinės pagalbos, naujagimių gaivinimo bei naujagimių būklės stabilizavimo ir paruošimo transportuoti žinias.

Namuose neleidžiama gimdyti šioms moterims

Nustatyta, kad tokia paslauga nėra teikiama nėščiosioms, kurios turėjo cezario pjūvį, gimdos operaciją, neišnešiotą nėštumą arba nustačius nėštumo ar vaisiaus patologiją, naujagimio sklaidos trūkumus, nėščiosios ligas, komplikuojančias nėštumo eigą.

Taip pat ir tais atvejais, kai yra nepalanki būklė dėl pagalbinio apvaisinimo, gimdant pirmą kartą, esant vyresnei nei 40 metų arba jaunesnei nei 18 metų nėščiajai.

REKLAMA

Lietuva, įsiteisinusi gimdymą namuose ir nustačiusi specialias taisykles, būtinas saugumui gimdyvės ir jos kūdikio saugumui užtikrinti, prisijungė prie 20 Europos Tarybos narių ir 16 Europos Sąjungos šalių narių, kuriose reglamentuotas gimdymas namuose.

Gimdymą pripažino nelegaliu

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė sakė, kad tai, kas įvyko šį rytą, yra visiškai nelegalu.

„Pirmiausia labai liūdna dėl tokios skaudžios nelaimės – kūdikio mirties. Tai didžiulė netektis šeimai, stiprus sukrėtimas, kuris neabejotinai išliks ilgam ne tik jų, bet ir visuomenės atminty. Lieka tik apgailestauti, kad yra tėvų, kurie rizikuoja gimdyti namuose, nesilaikydami nustatytos tvarkos ir rizikuodami savo vaikelio bei savo gyvybėmis.

Aš kaip moteris ir mama niekada nesirinkčiau gimdymo namuose, nes tikiu mūsų šalies medikais, jų profesionalumu, o mūsų šalies gydymo įstaigos ir medikais yra puikiai pasirengusios profesionaliai suteikti paslaugas net ir pačiais sudėtingiausiais atvejais.

Juolab, kad šiuo metu dar nei viena gydymo įstaiga neturi licencijos ir negali teikti tokių paslaugų, t.y. priimti gimdymų namuose. Gimdymo namuose tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios.

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenimis, iki šiol nei viena gydymo įstaiga nesikreipė prašydama suteikti licenciją teikti gimdymo namuose paslaugą. Gydymo įstaigos tam ruošiasi atsakingai ir neskuba.

Paprastai kalbant, gimdymas namuose yra licencijuota veikla, o šiuo metu licencijos niekas neturi ir net neprašė. Vadinasi, tai kas įvyko šiandien anksti ryte yra ne kas kita, o nelegali veikla.

REKLAMA

O tai jau yra teisėsaugos darbas toliau aiškintis. Mūsų žiniomis ir kiek buvo skelbta viešai, jau pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tiek SAM, tiek Akreditavimo tarnyba, jei reikės, padės atliekant šį ikiteisminį tyrimą.

Jei gimdyvė būtų turėjusi sutartį su gydymo įstaiga, jos atstovai būtų turėję dalyvauti gimdyme arba užtikrinti jos gimdymą gydymo įstaigoje, jei ji dėl medicininių priežasčių nebūtų galėjusi gimdyti namie.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, kuri yra labai griežta, pranešti įstaigai reikia apie gimdymą. Žinoma, jei turi su ja sutartį dėl tokių paslaugų. Tikėtina, kad šiuo atveju nebuvo pranešta apie gimdymą.

Tad SAM kviečia visuomenę ir būsimus tėvelius elgtis atsakingai, galvoti ne tik apie savo norus ar įgeidžius, bet pirmiausia – apie būsimo vaikelio saugumą ir gyvybę, sklandų atėjimą į šį pasaulį.

Labai gaila, kad yra tėvų, kurie net ir žinodami, kad dar nei viena gydymo įstaiga neteikia tokių paslaugų, visgi ryžtasi tokiam žingsniui, švelniai tariant – avantiūrai. Juk reikia suprasti, kad gimdymo metu gali kilti įvairių komplikacijų, dėl to profesionali medikų priežiūra yra būtina, ji gali lemti gyvybės ir mirties klausimą.“

Lina
2019-08-23 18:19:08
Nu 21amžius kaip nesinaudoti medicina. Visi išprotėję gimdo namie. Ne skiepija vaikų, valgo tik su nitratais salotas. Jeigu Jūs naturalai norit būti natūraliais tai ir gyvenkit be auto.be elektros ir atskiri nuo visuomenės.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Danutė 2019-08-24 12:59:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gryna nesąmonė.Man, senyvai bobutei, aišku įsitikinusi, jog gimdyti privalu tik gimdymo namuose, gimdyklose ir priimti privalo gydytojas. Vistik akušerės, nors yra ir išimčių, ne gydytojos. O tėvai ? Argi čia ne išsidirbinėjimas, mados vaikymasis ? Veryga, aišku, irgi privalo prisiimti dalį kaltės. Pats, tuoj suslogavus, brukasi į stacionarą. Ir su vaistais krečia baisines nesąmones,eksperimentuoja su žmonėmis,idiotiškai šypsodamasis. Nemalonu ir liūdna.   ATSAKYTI
išvada 2019-08-24 08:06:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dėl pinigų,sotesnio gabalėlio-kaulo nuograužos gatavi "parduot tėvą-motiną" ir ar tai bus politikas,ar medikas,ar valdininkas ar paprastas būras tautos-PARDUOS,arba PARSIDUOS.Toks tas nuostabus laukinis kapitaliz,as?   ATSAKYTI
Birutė 2019-08-24 10:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Prie ko čia medikė, ji teikė pagalbą, ją medikai gali teikti net gatvėje, gatvėje ir ne medikai gaivina.Čia tik jaunų tėvelių įgeidžių ir norų rezultatas.  
Bobulyte 2019-08-23 20:52:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Zmogus ne banginis ir nera naturalu gimdyt vandeni,bet poniom kurios bijo skausmo kazkas yra priputes i ausis arabu ,jog gimdyt vandeni saugu ir neskausminga.Gal sis ivykis atves i prota ?   ATSAKYTI
Lina 2019-08-23 18:19:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Nu 21amžius kaip nesinaudoti medicina. Visi išprotėję gimdo namie. Ne skiepija vaikų, valgo tik su nitratais salotas. Jeigu Jūs naturalai norit būti natūraliais tai ir gyvenkit be auto.be elektros ir atskiri nuo visuomenės.    ATSAKYTI
Transparency international 2019-08-23 17:29:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gimdymas ligoninėse
   ATSAKYTI
Lina 2019-08-23 18:24:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
P.S jeigu ne medicina nei manęs nei mano vaikų nebūtų. Abu su komplikacijoms. Net gyditojai tai pabrėžė kad buvo sunku.   
Aldona 2019-08-23 17:24:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
P.Veryga renka procentus.nori neatsilikti,mirk-plyšk bet busim 20!bijo būti išmestas iš ministrų!bus tas pat su vaistų "makalyne".taip taip,kitaip nepavadinsiu!   ATSAKYTI
Bet 2019-08-24 07:38:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie ko čia Veryga, kas durniuoja, kas gimdo namuos, kas patvoriuos, jis gi neprisaugos, pačiam žmogui reikia būt sąmoningam, bele ko nepaistom.   
Nu ir ką 2019-08-23 17:23:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Seniau tokias vadindavom paprastom sesutėm kurios vaistus leisdavo ir gydytojom padėdavo.Bet visdėlto ji ne gydytoja ir reikiamos aparatūros kūdikio gaivinimui nebuvo.Palyginimui kažkas panašaus kai Skuodo raj.namuos moteriškė vonioj vaikus vandeny gimdė.Tik tiek kad suplanuotai ten taip darė nes jau negyvus šiltnamyje kasė.Ir namanau kad jai nepadėjo tame reikale jos vyras ir jos motina nes tame pačiame kieme ji gyveno.O šita mokyta akušerė galėjo paprotint tą 40metų gimdyvę kokia rizika didelė namuos gimdyt.Bet matyt svarbiau pinigėliai už darbą.   ATSAKYTI
Dangutė 2019-08-23 17:19:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Moteriai 40 m. ,bet proto nedaug. Pražudė kūdikį. Gaila vaikiuko, bet moters poelgis kelia pyktį.    ATSAKYTI
Vaida 2019-08-23 18:38:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Jai 40, matyt nelabai jai reikalingas buvo tas nelaimingas vaikiukas-pas gydytojus nesilanke nestumo metu, jau vien gimdyves amzius susijes su rizika  
Kiek kartų 2019-08-23 16:26:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
dar tą pačią kopiją įkelsite... Tai medikė, tai ne medikė ir vėl priedainis....   ATSAKYTI

Top Video

Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
REKLAMA
Įkvepianti vilnietės motinystė: gimus neįgaliam sūnui, įsivaikino dar ir mergaitę (nuotr. asm. archyvo)
Renatos Šakalytės-Jakovlevos laidoje „Lūžis“ vieši interjero dizainerė Šarūnė Šaltenė. Net sulaukusi pirmagimio su Dauno sindromu, ji su vyru neatsisakė planų įsivaikinti ...
Žvakutės (nuotr. Fotodiena.lt)
Gedinti Nella Cordukes (24) ruošėsi vestuvėms, kai sužinojo, kad mirė jos mama Becky, rašoma mirror.co.uk. Nuotaka vestuvių rytą sužinojo, kad jos mama mirė – nors ceremonija ...
Reda galėtų pasididžiuoti didžiausia varlių kolekcija Lietuvoje (tv3.lt fotomontažas)
Pabandykite įjungti savo fantaziją ir įsivaizduoti prieš savo akis štai tokį reginį namuose: mažomis varlytėmis padabinta patalynė, dar nuotaikingesnėmis aplikacijomis varlėmis ...
Alma Adamkienė
Prezidento Valdo Adamkaus šeimoje – pakilios nuotaikos. Insultą patyrusi jo žmona Alma Adamkienė sparčiai sveiksta ir jau yra perkelta į reabilitacijos skyrių. Naujienų ...
Alicijos progresas (nuotr. asm. archyvo)
Alicija Krausnauskaitė, gyvenanti Kauno rajone, per ketverius metus atsikratė 40 kg. Nors merginai tik 25 metai, ji teigia, kad vieną dieną suprato, jog nebegali žiūrėti į ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų