Rugpjūčio viduryje švenčiama Žolinės šventė žmonėms suteikia papildomą laisvadienį, tačiau tik nedaugelis žino šios dienos prasmę. Apie tikrąją Žolinės šventės svarbą portalui tv3.lt papasakojo Vilniaus Šv. Juozapo parapijos klebonas Ričardas Doveika.

Kunigas Ričardas Doveika  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Kunigas Ričardas Doveika (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Kiekvienais metais Lietuvos bažnyčiose rengiami iškilmingi Žolinės atlaidai. Bažnyčiose šventinamos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės. Žolinė yra katalikų bažnyčios švenčiama šventė, liturginis minėjimas, kuris daugelyje krikščioniškų pasaulio kraštų yra nedarbo diena.

„Tai yra diena, kai mes, krikščionys katalikai, žvelgiame į patį žmogų, nes būtent Žolinės dieną mes švenčiame keletą įvykių. Pirmiausia – Marijos Dievo motinos, žemiškos Dievo motinos, mirties dieną. Stačiatikiai labai gražiai ją vadina „Užmigimo diena“.

Bet taip pat švenčiame tai, kad Dievas, duodantis pažadą žmogui ir esantis žmogaus pusėje, niekada nenuvilia ir neapgauna. Optimizmas gali nuvilti, optimizmas gali kartais išduoti, bet viltis – niekada“, – teigia dvasininkas.

REKLAMA

Gyvenimo šventė

Žolinės viltis yra labai paprasta. R. Doveika teigia, kad ši diena primena žmonėms, jog kiekvienas esame apgaubti nemirtingumo, o tai reiškia, kad esame apgaubti paties gyvenimo. Žolinės šventėje krikščionys švenčia patį gyvenimą, kuris asmeniškai yra pažadėtas, parodytas, paliudytas kiekvienam.

„Ypatingai šiandienos kultūroje modernus, inovatyvus, išsilavinęs žmogus daug lengviau patiki atgimimais, reinkarnacijomis, 5, 7 ar 9 gyvenimais, bet labai sudėtingai patiki, kad išlieka žmogumi ir po mirties. Išlieka turintis savo asmenį, vardą, veidą, gyvenimo istoriją“, – sako R. Doveika.

Dvasininkas teigia, kad viskas, kas nutinka žmogaus gyvenime yra labai reikšminga, turi savo prasmę, nes žmogaus laikas yra baigtinis. Tikintys žmonės žino, kad laikas turi pradžią ir baigtį. Tačiau toje laiko baigties tikrovėje žmogaus gyvenimas yra išliekantis.

Žolinė mums, krikščionims, labai svarbi: mes nesame robotai, mes nesame skirti vien tik darbams ar kažkokiems dalykams. Tą dieną mes tiesiog atsigręžiame į save ir savo kasdienybės būčiai suteikiame prasmę. Reikia sau dar kartą priminti, kad esu kūrinys ir egzistuoja kūrėjas, mano buvimo šaltinis ir tai nepažeidžia jokių žmogaus teisių, neužgožia jokių galimybę, nesuvaržo ir neapsiriboja jokių pasirinkimų“, – pamąstymais dalinasi dvasininkas.

Kunigas Ričardas Doveika  (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Kunigas Ričardas Doveika (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Prašo išsižadėti vienos teisės

Žolinės dar kartą primena, kas būna žmogui, kai jis visą gyvenimą išlieka kito žmogaus pusėje, Dievo pusėje ir savęs pusėje. R. Doveika teigia, kad žmonės kelia klausimą, kas bus už tai, kad bus šitoje pusėje. Pasak jo, Žolinės ir parodo atsakymą – už tai bus pats Dievas ir pats gyvenimas. Yra tik vienas dalykas, kurio Dievas visuomet prašo žmogaus: nepasiduoti vienai teisei, kuri yra kiekviename iš mūsų.

REKLAMA

„Vienintelė teisė, kuria Dievas prašo nepasinaudoti yra teisė nusivalkioti gyvenime ir degraduoti. Šita teisė egzistuoja mumyse iš laisvos valios, nes mes visi galime savo gyvenimus ištaškyti ir paversti juos tokiais, kad žmonės net neatsigręš į mus“, – sako R. Doveika.

Per Žolinę yra įprasta į bažnyčia neštis iš gėlių ir žolynų padarytas puokšteles, jas šventinti. Ši tradicija kilo iš to, kad atidengus Šv. Mergelės Marijos kapą jis buvo rastas tuščias – jame buvo tik gausybė gėlių.

„Žolinės yra diena, kai mes galime pasidžiaugti šių metų derliaus vaisiais ir dėkojame Dievui už žemės gėrybes. Tas dėkojimas, pažinimas, supratimas ir gyvenimas tiesoje, niekada žmogaus nepažemina ir neapriboja. Žolinės mums parodo, kad grožis, kuris egzistuoja mūsų gyvenimuose, yra manęs, kaip tiesos patvirtinantis antspaudas.

Žolinės parodo, kad žmogus yra tiesa, kurios negalima panaikinti, kurios negalima svarbiausia paneigti. Aš galiu ignoruoti tiesą, galiu pastumti žmogų, galiu net pakelti ranką prieš žmogų, bet niekada negalėsiu žmogaus paneigti“, – teigia dvasininkas.

Nepaneigiama tiesa

Pati giliausia Žolinės prasmė – tas, kuris moka kalbėti su Dievu, visada susikalbės su kitu žmogumi. Ir tas, kuris iš tikrųjų tiki Dievą, niekada nepastums kito žmogaus, nes būtent tai paliudija žmogų pačiam žmogui. Dievas niekuomet nepastums žmogaus, jo neišsižadės ir dėl jo yra apsisprendęs iki savo kančios ir mirties.

„Visi šitie momentai, susidedantys iš tradicijų, papročių, apeigų, biblijos, tikėjimo, susideda į vieną vienintelę tiesą – tave. Į žmogų. Dėl to krikščioniškuose kraštuose Žolinės ir yra nedarbo diena, kad žmogus dar kartą suprastų, kas jis yra, dėl ko jis yra, kad švęstų gyvenimą, kad būtų visą laiką tiesoje“, – sako R. Doveika.

REKLAMA

Žolinės gili, reikalinga, labai svarbi, teikianti didelę viltį, didelį džiaugsmą šventė, suteikianti optimizmo dėl mitologinio rytojaus buvimo, kuris apgaubtas tikra, nesuvaidinta, neatšaukiama viltimi, Tai kaskart primename tikintiems žmonės Žolinės metu.

„Krikščioniui, tai yra jo paties gyvenimo šventė. Žmogaus, kaip nepaneigiamos tiesos iškilmė. Todėl Žolinės metu visados būna pilnos bažnyčios žmonių, nes kada mes galim švęsti patys save? Save – kaip tiesą?

Kad kažkam rūpiu, kad kažkas už mane apsisprendęs, niekada manęs nenuvils, nepastums, neišsižadės ir nepaneigs, tas supratimas yra ne psichologinė paguoda, ne filosofinės išvados, bet tikrovė, kuri 2000 metų yra perduodama karta iš kartos, lūpos iš lūpų, per bibliją, per tradicijas, per apeigas ir per patį gyvenimo tęstinumo. Ir tai mums tampa labai didele iškilme“, – teigia R. Doveika.

yyyyy
2019-08-15 07:46:34
....labai graži tiesa,....
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
pedagogas Petras 2019-08-16 07:38:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lABAI SVARBU mūsų KATALIKIŠKO TIKĖJIMO INKULTŪRACIJA. Tai apsprendžia ugdymas, auklėjimo dalis, perskaitytos autorių knygos ir pan. Ar jos atneša į mokinio sąmonę, vėliaus į pasąmonę Kristaus "Gerąją Naujieną"? Tokią ir turime tautą, valstybę. Todėl labai svarbu, kaip auklėjame savo jaunimą, ar į smegenis kišame tik žemiškus, t.y. trapius ir laikinus dalykus ar nepamirštame amžinųjų? Tam kad jaunimas augtų, pasąmonėje turėdamas "Gerosios Naujienos" Kristaus pažadą, dangaus viltį žemiškąjam gyvenimui pasibaigus reikalinga mūsų katalikiško tikėjimo inkultūracija - susiejimas su visa lietuviška kultūra, kultūros atnaujinimas Kristuje, kitaip liksime tamsumoje, be krikščioniškos dangaus šviesos. Tai turi atlikti ne tik tėvai, bet ir švietimo sistema, informacinės priemonės, visuomenė, organizacijos ir, aišku, pati Bažnyčia..   ATSAKYTI
Salomeja 2019-08-15 20:43:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
neteisinga sakyti ,kad krikscioniskuose krastuose,yra nedarbo diena,tai netiesa,Liuteronai krikscionys,bet vokietijoje siandien darbo diena,isskyrus Bavarija,kurioja dominuoja katalikai.   ATSAKYTI
Gintaras 2019-08-15 19:03:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Žolinė yra derliaus šventė, kada būdavo aptariamas derlius, o tai reikšdavo ir turimas maisto kiekis metams. Ar soti bus žiema, ar diržus reikės susiveržti. Štai kita šios dienos reikšmė ir visai ne religinė.    ATSAKYTI
pedagogas 2019-08-16 07:44:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai tik žemiškoji Žolinės šventės dalis. O ji nėra pati svarbiausia. Žmonėms, tautai, valstybei reikia tos Kristaus "Gerosios Naujienos" auklėjamosios vertės, kad žmogų pakylėtų virš visų žemiškų ir laikinų dalykų.  
Ramute Kuneviciene 2019-08-15 17:22:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aciu uz nuostabius zodzius,kurie sustiprina palaiko ir maloniai nuteikia.   ATSAKYTI
budintis 2019-08-15 17:02:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ŠVENČIAUSIOSIOS MERGELĖS MARIJOS APRAIŠKA
2016 m. rugpjūčio 11 d.   ATSAKYTI
Liuda 2019-08-15 16:47:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai pats nuostabiausias kunigas!   ATSAKYTI
Grigorij 2019-08-15 17:08:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nuostabiausias buvo kuklus, bet Didysis, Sviesiausias Tevas Stanislovas Dobrovolskis!  
103501vin 2019-08-15 16:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aš noriu būti geresne   ATSAKYTI
Aidas 2019-08-15 13:38:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Daug pasakyta, bet vėl apie viską ir nelabai suprasi apie ką. Tikram tikinčiam nereikia kažkokios specialios dienos, kad suprastų, kad jis žmogus,na žinoma nepamiršti tos dienos, kai jis gimė iš Aukšto, kai gimė iš Dvasios. Tikėjime, bendravime su Dievu turime būti kiekvieną dieną.
Dabar tiek privelta visokiu švenčių, apeigų, pašventinimų daiktų, žolių, kurie saugos nuo kažko tai, jei tai mus gelbėtu, nebūtų reikėję Kristaus!! Kaip Raštas sako nepasitikėkite nieko ištirkite visa, o visą yra Biblijoje kuris yra užrašytas Dievo žodis, šaukites Dievo artekite prie Jo ir Jis artinsis prie jūsų    ATSAKYTI
Dalia 2019-08-15 20:34:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Aš tai iš kopūstų  
sigla 2019-08-15 11:52:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Mokiausi jabjoskynėj, todėl turiu pastabų dėl priešpaskutinės pastraipos - turėtų būti arba nieko, arba brūkšnelis. Nebent nežinau šiuolaikinių rašybos taisyklių. O esminis dalykas - neradau kol kas kito krašto, kuris švęstų pagonių šventę kaip išeiginę dieną. Net lenkai šią dieną švenčia kaipo kariuomenės dieną.   ATSAKYTI
Neringa 2019-08-18 07:04:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Man jeigu yra poreikis, užeinu į rusų cerkvę. Žymiai priimtiniau. Lietuvių bažnyčiose kažkas klaikiai atgrąsaus. Ir nei vieno autoriteto dvasininkų tarpe.   
kaubojus 2019-08-15 11:19:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
O kaip būtų žiūrint iš kitų religijų taško? Krikščionybė yra tik viena iš daugelio religijų, tad tai yra tik krikščionims reikšminga...Ar kitų religijų atstovai yra neteisūs? Ar jie visi eis į pragarą, nes netiki nei Jezum nei Marija ir nešvenčia Žolinių??? O šiaip tai yra sena pagoniška šventė, perimta ir pakeista pagal krikščionybės reikalavimus, tad ar ne perdaug prasmės čia ieškoma???   ATSAKYTI
Ne 2019-08-15 12:23:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Krikščionys žolinių nešvenčia.   
Jolanta 2019-08-15 11:07:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Be Jezaus nera vilties, NERA!!! Jezaus kapas buvo rastas tiscias ir tik Jezus yra tiesa, o dar kelias ir gyvenimas    ATSAKYTI
Alvyra 2019-08-15 11:00:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visems sveikatosa   ATSAKYTI
Rimas 2019-08-15 10:48:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Na ,žolinės visų pirma pagonių šventė.Krikščionių bažnyčia bijodama priešpryšos su žmonėmis paliko šventes tik padalino jas naujiems šventiesiems.Ir tai veikia.Tuoj neprisiminsim tikrųjų ištakų...   ATSAKYTI
Ale va 2019-08-15 10:45:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Gražiai moka kalbėti kunigas. Kaipgi kitaip, iš tokios šventės nauda jam ir bažnyčiai, susirinkimas žmonėms.   ATSAKYTI
Tata 2019-08-15 10:40:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Jeigu jau rašot apie religines šventes, miela Bilinskaite, tai rašykit pagarbiai Katalikų Bažnyčia ne kokia nors kontora, tai pavadinimas, kuris rašomas didžiosiomis raidėmis. Žolinės šventė ne žolių šventė, tai religinės šventės pavadinimas, kuris neturi daugiskaitinės formos. Prie Švč. M. Marijjos vardo ar titulo būdvardis šventas vartojamas tik aukščiausio laipsnio forma. Čia pastebėjimai tik užmetus akį... Mokykitės etiketo ir rašybos.   ATSAKYTI
Grigorij 2019-08-15 16:49:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tiesa, suklydau del noro Sv.Marijai reinkarnuoti. Ji jau sventa, jai to nereikia. Bet pasirodyti pas mus zmogiskajam kune jai ne problema. Dar ne laikas, deja...  
Grigorij 2019-08-15 16:52:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pardon, ne cia parasiau.  
Tadas 2019-08-15 10:17:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Žolinės eilinė vasaros šventė visus su žolinės švente bukime laimingi...   ATSAKYTI
Tadas 2019-08-15 11:22:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tai aišku kad kriksioniska brangi svente zeme mus visus maitina  
Grigorij 2019-08-15 16:39:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tadas,
prisijungiu prie sveikinimo! Staciatikiai "Успение Пресвятой Богородицы" svencia rugpiuciuo 28. Aciu Sv.Marijai, kad pagimde ir isukde Toki Sunu, uz jos Misija, kelia Zemeje! Duok, Dievie, kad greiciau subrestume, kad Ji galetu reinkarnuoti, grizti pas mus zmogiskuoju pavidalu, vel nurodytu mums kelia Jos Zemeje! O kol kas... negalim net pasvajuoti, kad pas mus sugriztu bent Sviesiausias Tevas Stanislovas Dobrovolskis, nes jis kovojo uz Zaliojo Tilto skulpturu issaugojima, bet atejo s*kmasius, kiti vandalai...  
Grigorij 2019-08-15 16:53:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiesa, suklydau del noro Sv.Marijai reinkarnuoti. Ji jau sventa, jai to nereikia. Bet pasirodyti pas mus zmogiskajam kune jai ne problema. Dar ne laikas, deja...  
simas 2019-08-15 10:05:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-29
tik ne šitam kryžiuočių pakalikui aiškinti apie žolinių prasmę ...   ATSAKYTI
Stasė 2019-08-15 23:00:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dar šumerus prisimink.  
yyyyy 2019-08-15 07:46:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
....labai graži tiesa,....   ATSAKYTI

Top Video

Šiaulių respublikinę ligoninę purto alkoholio skandalas
DABAR RODOMA
Šiaulių respublikinę ligoninę purto alkoholio skandalas
DABAR RODOMA
„Sūduvos“ rungtynes stebėjo ir prezidentas Nausėda
DABAR RODOMA
Pamatykite, kaip atrodė į pasaulio istoriją įsirašęs Baltijos kelias
DABAR RODOMA
Ekspedicija į legendinį „Titaniką“ parodė liūdną tiesą
DABAR RODOMA
Būsto paskolų brangimas lietuviams – vienas didžiausių Europoje
DABAR RODOMA
Popiežiaus gestas sužavėjo didžiulę tikinčiųjų minią
DABAR RODOMA
Pirmasis toks laukas Lietuvoje – čia žmonės gali išbarstyti mirusiųjų pelenus
DABAR RODOMA
Šeimos kelionė namo atgal į Suomiją baigėsi siaubinga tragedija
DABAR RODOMA
Vyriausybė ruošia naują taršos mokestį
DABAR RODOMA
Gyvybės langelyje paliktas vaikas
REKLAMA
Kaunietis Justinas Valčiukas
„Važiuojant dviračiu, šuolio metu man jį netikėtai išmetė ne taip, kaip tikėjausi. Bandžiau suvaldyti, tačiau nepavyko, – pasakoja kaunietis Justinas Valčiukas. – Greitis buvo ...
Camelia vaistinė (nuotr. Fotodiena.lt)
Praėjusį penktadienį vaistinėje mirė 1940 metų gimimo moteris. Nelaimė įvyko vaistinėje „Camelia“ Gedvydžių g. 17, Vilniuje. Po mirties praėjo jau savaitė, tačiau mirusios ...
Žvakė (nuotr. 123rf.com)
Skaudi tragedija sukrėtė visą Lietuvą, kai vakar namuose, gimdymo metu, mirė naujagimis. Aiškėja, kad gimdymą priimti padėjo medikė.  Naujienų portalui tv3.lt šią žiną ...
Stebinantys Antonovietės pokyčiai (nuotr. asm. archyvo)
Rima Kristina Antonovienė nusprendė paviešinti šlykštų radinį sausainyje. Ji teigia, kad kirmėlę jame surado atsitiktinai, tiesiog pradėjusi valgyti.  Jos teigimu, ...
Vieniša senolė (nuotr. 123rf.com)
Kai kurių žmonių gyvenimas yra lenktynės: dėl paaukštinimo darbe, bandant pasiekti tobulas kūno formas, sausio mėnesio išpardavimai. Šiame beprotiškame judėjime nėra laisvos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

Lietuvos rinktinės rungtynių tvarkaraštis



×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų