Pinigai 123rf.com

Pinigai 123rf.com

Po Naujųjų metų įsigaliojus privalomam gyvenamosios vietos deklaravimui, nemažas būrys rajono gyventojų rizikuoja atsidurti socialinio gyvenimo užribyje.

Neturintys nuosavo būsto, ar nesusitvarkę jo nuosavybės dokumentų bei dėl kitų priežasčių nedeklaravę gyvenamosios vietos greičiausiai neteks galimybės gauti išmokas, pretenduoti į socialinį būstą, praras prioritetus registruojant vaikus į darželius ar mokyklas, taps keblu savo vardu registruoti automobilį.

Ar Seimo nariai suspės laiku priimti pataisas ir užbėgti šiai socialinei apokalipsei už akių?

Koks gyvenimas be registracijos?

Žmogus be registracijos. Šis vyresnės kartos žmonėms žinomas terminas, nusakantis visuomenės paribyje atsidūrusį, sąlyginai beteisį individą, vėl grasina grįžti į mūsų gyvenimus.

Nuo Naujųjų metų įsigaliosiančios įstatymų pataisos pareikalaus visų nurodyti savo faktinę gyvenamąją vietą.

REKLAMA

Jeigu iki šiol, dėl vienų ar kitų priežasčių nuosavo būsto neturintys žmonės galėdavo gyvenamąją vietą deklaruoti „prie savivaldybės“, nuo kitų metų tai padaryti galės tik benamiai, priverstinai gydomi psichiniai ligoniai, kaliniai, tardymo izoliatorių areštantai bei į gyvenimą išleidžiami globos namų auklėtiniai. Į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą šie žmonės bus įtraukiami tik 6 mėnesių laikotarpiui, kuriam pasibaigus registracija prie savivaldybės bus pratęsiama arba ne.

O ką daryti tiems, kurie nėra benamiai, kaliniai ar gydytis į grotuotą įstaigą priverstinai išsiųsti ligoniai? Įstatymo pataisose nurodoma vienareikšmiai, šioms kategorijoms nepriklausantys žmonės nebegalės toliau likti registruoti „prie savivaldybės“, turės deklaruoti, kur iš tiesų gyvena.

Ar tai pavyks padaryti visiems? Juk nuosavo būsto neturintiems, jį nuomojantiems žmonėms toli gražu ne visada pavyksta gauti būsto savininko sutikimą deklaruoti nuomininką. Vieni taip elgiasi iš atsargumo ar baimės, kad vėliau tuos įnamius gali būti sunku iškraustyti, ypač, jeigu šie turi mažamečių vaikų. Ne paskutinėje vietoje – ir nenoras mokėti didesnius komunalinius mokesčius, kurie neretai priklauso nuo būste deklaruotų asmenų skaičiaus.

Nors numatoma galimybė nuomojamame būste gyvenamąją vietą tam tikram laikui deklaruoti nesant savininko sutikimo, o pateikiant nuomos sutartį, jos galiojimo terminui, bet vargu ar ši išlyga bus veiksminga. Oficialios nuomos sutartys sudaromos itin retai, ne paslaptis, kad būsto savininkai sutartis sudaryti vengia dėl elementarios priežasties – norint nuslėpti už nuomą gaunamas pajamas ir nenoro mokėti mokesčius valstybei.

REKLAMA

Neteks ir ne tik teisės balsuoti

Koks likimas laukia tų, kurie iki Naujųjų metų nesuspės deklaruoti gyvenamosios vietos? Įsigaliojus naujai Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo redakcijai bus naikinami žmonių, įtrauktų į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, duomenys.

Tad šie žmonės pateks į išties nepavydėtiną situaciją – jie nebegalės kreiptis prašydami pašalpų, išmokų vaikams, negalės pretenduoti į nemokamą maitinimą, užregistruoti savo atžalas į darželį ar mokyklą. Kitaip tariant, jie tarsi nustos egzistavę kaip vietos savivaldybės gyventojai ir nebegalės pretenduoti į kokias nors jos ar seniūnijų teikiamas paslaugas.

Be to, gyvenamosios vietos nedeklaravę ir socialiniais benamiais virtę žmonės negalės gauti jokių paslaugų iš institucijų, kurioms privalu nurodyti savo adresą. Rinkimuose balsuoti jie irgi negalės. Bankai neišduos paskolų, kils rimtų problemų norint savo vardu registruoti automobilį, gali komplikuotis ir įsidarbinimo galimybės. Šie žmonės neteks teisės balsuoti rinkimuose, nes kiekvienos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašai sudaromi pagal gyventojų deklaruotą gyvenamąją vietą.

Kaip ši pertvarka palies Kėdainių miestą?

O kaip ši pertvarka palies Kėdainių rajoną? Kiek žmonių po Naujųjų metų atsidurs socialinio gyvenimo užribyje taip patekdami į išties nepavydėtiną situaciją?

Šis įstatymo pakeitimas turėjo įsigalioti jau nuo šių metų pradžios, tačiau Seimas suskubo tai atidėti metams. Atsižvelgta į tai, jog žmonėms reikia duoti bent metus laiko susitvarkyti formalumus.

REKLAMA

Prieš metus Kėdainių rajono savivaldybės rūmuose virtualiai „gyveno“ 1 tūkst. 987 žmonės, iš jų – 283 socialiai remtini, kurie gavo socialines pašalpas bei išmokas. Ar praėjus metams ši situacija kaip nors pasikeitė?

„Esama padėtis toliau kelia nerimą, šiuo metu savivaldybės adresą, kaip savo gyvenamąją vietą nurodo 1 tūkst. 485 žmonės, iš jų 251 gauna pašalpas bei išmokas“, – sakė Kėdainių miesto seniūnas Valentinas Tamulis.

Miesto seniūnijoje iš socialines pašalpas gaunančių 270 šeimų 32 yra registruotos „prie savivaldybės“. Dar tiek pat Kėdainių savivaldybės rūmuose „gyvenančių“ šeimų gauna išmokas vaikams.

„Jeigu niekas nepasikeis, toms 64 šeimoms kitais metais gali kilti problemų gaunant pašalpas. Keblumų neturėtų kilti tik 5 žmonėms, kurie gyvena nakvynės namuose ir yra oficialiai pripažinti benamiais“, – sakė V. Tamulis.

Seniūnas užsiminė klausęs socialinių darbuotojų, kaip sekasi tvarkytis gyvenamosios vietos deklaracijas. Atsakymas pribloškė, paaiškėjo, kad iš visų socialiai remtinų savivaldybėje registruotų žmonių tik pora šeimų pateikė būsto nuomos sutartį.

„Visi kiti nurodo kur gyvena, tačiau tas jų gyvenimas nėra oficialus. Kas pas giminaičius, kas pas pažįstamus glaudžiasi ar nuomojasi, bet oficialių sutarčių nėra. Padėtis iš tiesų liūdna, nemaža dalis žmonių susidurs su rimtomis problemomis, o mes eilinį kartą tapsime situacijos įkaitais“, – sakė V. Tamulis.

Nemažai šeimų, ypač socialiai remtinų, kurios po Naujųjų metų liks be piniginių išmokų, gyvena ir kaimiškosiose vietovėse.

REKLAMA

„Rinkos aikštės“ kalbinti seniūnijų atstovai tikino, kai kurie žmonės jau suskubo susitvarkyti gyvenamosios vietos deklaravimo formalumus, tačiau vis vien nemažai tokių, kurie neskuba to daryti.

Anot valdininkų, egzistuoja keli šios problemos aspektai, tai žmonių nesuvokimas apie gresiančius nemalonumus, socialinės atsakomybės stoka, taip pat – skurdas. Jiems trūksta lėšų susitvarkyti namų, kuriuose gyvena, dokumentus, nes kiekvienas veiksmas, ar tai būtų notaro pažyma, namų valdos inventorizavimas, ar kadastriniai matavimai – kainuoja. O kelios dešimtys ar keli šimtai eurų vos galą su galu suduriančiam vargdieniui neretai būna išties neįkandama suma.

Kreipėsi į Seimo pirmininką

Šios problemos egzistuoja ne tik mūsų krašte, bet ir kitose šalies savivaldybėse. Tad apie grėsmę nemažą dalį labiausiai pažeidžiamų žmonių palikti be esminio pragyvenimo šaltinio jau kalbama aukščiausiu, parlamento bei Vyriausybės lygmeniu.

Neseniai Kėdainiuose lankęsis Seimo kontrolierius Raimondas Šukys minėjo viešėdamas Raseinių rajone sulaukęs vietos seniūnų prašymo atidėti įstatymo įsigaliojimą, šį kreipimąsi jis perdavė Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui. R. Šukys prognozavo, kad su didžiausiais sunkumais susidurs tie žmonės, kurie yra socialiai pažeidžiami, kuriems trūksta informacijos bei gebėjimų ja pasinaudoti.

Kitaip tariant, nuo 2018 metų sausio 1-osios įsigaliosiančios įstatymo pataisos negailestingai smogs labiausiai pažeidžiamai gyventojų daliai.

REKLAMA

Pasak Seimo kontrolieriaus R. Šukio, socialinių pašalpų bei išmokų gali netekti ir tie žmonės, kurie gyvena savo namuose, tačiau nėra susitvarkę būsto dokumentų. Įsigaliojus įstatymo pataisoms jų padėtis taps dar sunkesnė nei nakvynės namuose besiglaudžiančių benamių.

„Jeigu žmogus nebus susitvarkęs paveldėjimo dokumentų, toks žmogus tiesiog „iškris“, jo nesimatys duomenų bazėje, jis nebus deklaravęs, kad neturi kur gyventi, nes faktiškai gyvena. Žmogus gali viduryje laukų bakūžę turėti, joje gyventi, tačiau tas namelis neturi jokių dokumentų, jis nėra įtrauktas į registrą“, – sakė Seimo kontrolierius R. Šukys.

Pavyzdžių, anot R. Šukio, toli ieškoti nereikia, klestint kolūkinei santvarkai būta visko – kažkas gavo žemės sklypą, seną namą nugriovė, naują pastatė, tačiau jo neinventorizavo, neįregistravo.

„Kažkam numirus paveldėjimas nebuvo tvarkomas, arba į šį turtą daugiau niekas nepretendavo. Galiausiai žmogus, kuris name gyvena visą laiką, nėra jo savininkas, nes formaliai turto nepaveldėjo – nenuėjo pas notarą, nepasiėmė paveldėjimo teisės liudijimo. Iki šiol jis gyveno kaip gyvenęs, nueidavo į seniūniją, užpildydavo prašymą nurodydamas savo adresą. Seniūnas ar socialinis darbuotojas žino, kad žmogus iš tiesų ten gyvena. Tad nurodytu adresu jam laikas nuo laiko pristatoma išmoka, malkos, rūbai ar labdara“, – „Rinkos aikštei“ sakė Seimo kontrolierius.

Ar Seimas suspės?

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nors įtrauktų į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą skaičius mažėja, tačiau pirmąją 2018 metų dieną išbraukus juos iš šio sąrašo, apie 67 tūkst. šalies gyventojų gali likti „niekur“, atsidurtų savotiškame socialiame užribyje.

REKLAMA

Tad ką daryti, kad labiausiai pažeidžiami žmonės nebūtų dar labiau nuskriausti? Šiuo metu diskusijos apie galimus šios problemos sprendimo būdus aktyviai verda Seimo kuluaruose. Nors parlamento vadovui pateiktas prašymas atidėti šio įstatymo įsigaliojimą, panašu, kad jis nebus patenkintas. Vyrauja nuomonė, jog įsigaliojimo atidėjimas problemų tikrai neišsispręs, o tik jas atidės vėlesniam laikui.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto prašymu Vidaus reikalų ministerija buvo parengusi šio įstatymo pataisas, numatančias savotišką išimtį tiems žmonėms, kurie negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos dėl priežasčių, kurios nepriklauso nuo jų valios. Tuomet pakaktų įrodyti savo ryšį su gyvenamąja ar darbo vieta savivaldybėje, tad, ko gero, pakaktų vietos gyventojus žinančio seniūno pažymos. Ar ši pataisa bus teikiama Seimo svarstyti, nėra iki galo aišku, esą ji nepraėjo teisinio filtro.

Savitą sprendimo būdą yra pateikusi ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Jos specialistų parengti teisės aktai leistų atsieti socialinių pašalpų, išmokų bei pensijų mokėjimą nuo gyvenamosios vietos. O tai reikštų, jog net ir tie žmonės, kurie nebus deklaravę gyvenamosios vietos, neprarastų išmokų, kurios neretai lieka vieninteliu pragyvenimo šaltiniu. Tiesa, itin keblioje situacijoje liktų nuosavo būsto neturinčios ir gyvenamosios vietos nedeklaravusios naujos šeimos, jos kils rimtų problemų norint savo vaikus prioritetine tvarka užregistruoti į darželius bei mokyklas.

Ar Seimui pavyks šias pataisas patvirtinti iki Naujųjų metų ir užbėgti už akių grėsmingai socialinei kataklizmai?

„Naujų pataisų dar nesame svarstę, tačiau neabejoju, kad Seimo nariai joms pritars. Juk visi supranta, kodėl šio įstatymo įsigaliojimas buvo atidėtas – jei palikti žmones be registracijos, jie tarsi pakibtų ore, netektų galimybės gauti išmokų bei pašalpų. O tai šių žmonių atžvilgiu būtų labai neteisinga“, – sakė Kėdainiuose išrinktas parlamentaras Darius Kaminskas.

Seimo narys vylėsi, kad kiti jo kolegos parlamentarai į poreikį ieškoti galimų išeitis būdų pažiūrės ir humaniškai, ir supratingai. Anot D. Kaminsko, lankydamiesi savo rinkimų apygardose, susitikdami su gyventojais parlamentarai žino pagrindines problemas, su kuriomis susiduria žmonės. „Juk negali būti taip, kad kažkam priimant vienus ar kitus sprendimus dalis žmonių liktų be pragyvenimo šaltinio arba tiesiog „be vietos“. Manau, kad pataisoms turėtų būti pritarta, – sakė D. Kaminskas.

 

 

,
2017-11-14 11:46:16
O cia tai uztaise svente valdzia. Lietuvoj gyventi labai gera,esam tarp savu. Pilnateisiai. O uzsieny- tai svetimsaliai siuksles. Ne viena toki komentara skaiciau. Va, jum savi. Kasdiena po naujiena. Dziaukites,zmogeliai. Negales balsuoti. Juokas ima. Kas zmogui is to balsavimo ( jau kiek balsavom ,partijos keicias tik,o nei zingsnio i gera),jei jis netures,ka valgyt ar vaiko nepriims i mokykla.
Atsakyti
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI
REKLAMA
virgilija 2017-11-16 17:24:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kad ką nors gera žmogaus labui valdžia sugalvotų bet kaip tik sužlugdyti žmogų   ATSAKYTI
nezhinomas 2017-11-15 20:59:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o man poxuj.tegul daro taip ir toliau.kuria jobnutus savo istatymus.tik tegul veliau neverkia,kai zmonems realiai uzhpis visa tai...   ATSAKYTI
A 2017-11-15 08:22:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Patis kuria istatyma ir patis mato kad cia nieko gero is jo nebus tai isvis atsaukite kam tas istatymas jai sitiek zmoniu suzlugdysit kas bus jai vaiku negalesim leist i mokykla tai iki ko nusirisim tapsim be rasciu tauta manau galetu itraukt i pataisas kad kaimynai galetu patvirtinti kad zmogus ten gyvena juk tikrai yra daug kam kad isvaziuoja gimines,draugai i uzseni ir palieka buta pasaugoti nebutinai nuomuojas kaio tada jiems gaut ta deklaracija nemanau kad kas noretu grist is kokios amerikos del poperiaus lapo o kaip darys tie kurie gyvenimo vietas po metu ar dveju keicia kaskart is naujo registruot nauja vieta turi?   ATSAKYTI
Nezinomas 2017-11-14 20:35:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idiotai ir taip lietuvoi nera zmoniu tai seimas dar daugiau sunkina gyvenima zmonems.Patis Vogia visur ir visoda o vargsus skriaudia tikrai bananu salys o me Lietuva.ABSURDAS   ATSAKYTI
xxL 2017-11-14 12:58:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnis kupinas nesamoniu. Minimos is pasalpu gyvenancios seimos kurios negales iregistruoti perkamo automobilio. Neblogos pasalpos, kad ir automobiliui susitaupo :) ir bendrai prie ko cia automobilis ir gyvenama vieta? Nuomininku registracijos problema labai sumazintu mokescio prievoles perkelimas nuomininkui, siuos mokescius uzskaitant i islaidas ir taikant mokestines lengvatas. Taip pat situacija normalizuotu nuomotojo atleidimas nuo prievoles rupintis nuomininku jei pastarasis turi nepilnameciu ir yra nemokus.   ATSAKYTI
, 2017-11-14 11:46:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O cia tai uztaise svente valdzia. Lietuvoj gyventi labai gera,esam tarp savu. Pilnateisiai. O uzsieny- tai svetimsaliai siuksles. Ne viena toki komentara skaiciau. Va, jum savi. Kasdiena po naujiena. Dziaukites,zmogeliai. Negales balsuoti. Juokas ima. Kas zmogui is to balsavimo ( jau kiek balsavom ,partijos keicias tik,o nei zingsnio i gera),jei jis netures,ka valgyt ar vaiko nepriims i mokykla.   ATSAKYTI
tiek 2017-11-14 08:43:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o "kaip visam pasauly"? Ar ir Vokietijoj ,UK , Danijoj ,Švedijoj ,Norvegijoj gyvenimo vietos priverstinė registracija būtina? Ar tai tik mūsų .....eilinė saviveikla?   ATSAKYTI
PP 2017-11-14 08:33:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Seimas priima nesąmoningus įstatymus,o SADM bando juos didvyriškai įveikti... Tai kaip LR išrinktieji vykdo rinkėjų daugumos valią?   ATSAKYTI
Tyrimas dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje buvo nutrauktas (Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis naujoje knygoje atmeta įtarimus, kad Lietuvoje 2005 – 2006 metais galėjo veikti slaptas amerikiečių kalėjimas ...
Dingę vaikai (nuotr. 123rf.com)
 Lietuvoje kovo viduryje socialiniame tinkle „Facebook“ pradės veikti dingusių vaikų paieškos sistema „AMBER Alert“. Kaip praneša Vidaus reikalų ministerija, ši sistema ...
Žiema (nuotr. 123rf.com)
Šią savaitę kai kur Lietuvoje termometro stulpelis kris iki 24 laipsnių šalčio, prognozuoja sinoptikai, o medikai ragina žmones ilgai nebūti lauke.  Lietuvos ...
Virginijus Sinkevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
 Ketvirtuoju ūkio viceministru nuo kovo vidurio pradės dirbti vienas iš „IBM Lietuva“ vadovų Elijus Čivilis. „Praėjusią metų pabaigoje Ūkio ministerijai pavesta užduotis ...
ŽIV (nuotr. Fotolia.com)
Sergantieji žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) bus pradėti gydyti iš karto diagnozavus ligą. Jų gydymas būtų apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, ...
REKLAMA

Top Video

Neramios žinios dingusio lietuvio paieškoje
DABAR RODOMA
Neramios žinios dingusio lietuvio paieškoje
DABAR RODOMA
Pasižvalgykime, kaip Lietuva ir jos žmonės gyveno pastarąjį šimtmetį
DABAR RODOMA
Lietuvai sveikinimai plaukia ir iš svetur, estų ministrai pragydo lietuviškai
DABAR RODOMA
Savo gimtadienį Lietuva švenčia su kaupu
DABAR RODOMA
Staigmena per Nacionalinių premijų teikimą – prabilo šventėje pasirodęs Vaitkus
DABAR RODOMA
Artėjančios Vasario 16-tosios siurprizai Lietuvoje
DABAR RODOMA
Signatarų rūmų balkone Vasario 16-ąją lauksiantys Landsbergio, jo neišvys
DABAR RODOMA
Siaubo kupinas skrydis lėktuvu ir avarinis nusileidimas Havajuose
DABAR RODOMA
Paviešinta, kas padėtų išvengti smurto prieš vaikus
DABAR RODOMA
Ministerija kreipiasi į vairuotojus: žada naują tvarką – pajus visi

Televizija

Į viršų