Naujiems Seimo nariams alga į rankas didės nuo 2100 iki 3800 eurų. Dar didesnis šuolis numatomas Seimo pirmininkui ar pirmininkei ir žmogui, kuris vadovaus Vyriausybei. Atlyginimas nuo dabartinių 2825 eurų didėtų iki 5255 eurų, po mokesčių. Seimo vicepirmininkai uždirbs 4600 eurų.
Politikai teigia, kad seniai reikėjo pakelti
Vėl naujai į Seimą išrinktas Liberalų sąjūdžio narys Eugenijus Gentvilas sako, kad jis, kaip racionaliai mąstantis žmogus, mato tame teisybę.
Pasak politiko, 2 100 eurų atlyginimas buvo dar nuo 2008 m. O, atkreipus dėmesį į Seimo narių darbo krūvį, darbo užmokestį reikėjo seniai pakelti.
„Žinot, nei aš džiaugiuosi, nei kas, čia nėra emocijos, aš laikau save racionalaus proto žmogumi ir traktuoju šitaip: 2008 m. ar 2009 m. buvo sumažinti Seimo narių atlyginimai, buvo užšaldyti visų kitų valstybės tarnybų esančių žmonių atlyginimai.
Ir po to visų atlyginimai buvo grąžinti arba indeksuoti, išskyrus Seimo narių. Seimas, na, kaip sakoma, turėjo arba neturėjo drąsos grįžt prie savo atlyginimų didinimo, visiems kitiems grąžino, indeksavo, o sau paliko 2008-ųjų metų lygyje.
Tai šiuo metu mes, kaip Seimo nariai, gauname atlyginimus 2008 m. dydį. Tai šešiolika metų atgal egzistavo tokie pat standartai – buvo 6 000 kažkiek, po to sumažinta iki 5 800 litų. Na tai žinot, tas populizmas turi baigtis“, – komentavo jis.
Negalima už mažą atlyginimą tikėtis pritraukti protingų politikų
Kaip teigė E. Gentvilas, kai kuriems Seimo nariams gauti dvigubai didesnį atlyginimą yra sąžininga, nes mažesni pinigai nepritrauks gerų specialistų.
„Negali tauta gyventi troškimu, kad Seimo nariai dirbtų nemokamai ir dar prisimokėtų, yra tokių žmonių.
Aš, ta prasme, manau, kad yra racionalu gražinti Seimo narių atlyginimus į normalų lygį, nes čia yra nei džiaugsmas, nei kas nors: tai yra racionalu, teisinga.
Aš nekalbu, kad kokie Italijos parlamento nariai gauna 15-16 tūkst. eurų, bet kalbėkime dabar apie tai, kokie yra Lietuvos poreikiai ir Lietuvos visuomenės lūkesčiai.
Jei mes norime, kad Seime dirbtų racionalūs, protingų, profesionalūs politikai, tai mes negalime tikėtis už 2 000 eurų pritraukti protingų, racionalių žmonių”, – sakė Seimo narys.
Už 2 100 eurų jauni specialistai neis į Seimą
Anot E. Gentvilo, 2 100 eurų jaunam žmogui, kandidatuojančiam į Seimą, yra labai maži pinigai, užtat jam pačiam toks atlyginimas buvo pakankamas, kad pragyventų, kadangi jis jau užauginęs vaikus ir nereikia mokėti jokių paskolų.
„Jaunas specialistas (aš tai 25-erių ar 40-ies metų žmones laikau jaunais), neis į Seimą, jei jiems bus siūloma 2 000 eurų alga, jie tiesiog nekandidatuoja.
Kodėl aš kandidatuoju? Todėl, kad aš užauginau vaikus, neturiu jokių paskolų, man visiškai užtenka esamos algos, man susitaupo, bet įsivaizduokit 25-erių metų žmogų, kuriam reikia užauginti vaikus, mokėti paskolą už būtą, jam čia yra per maža alga.
Nors jis gali būti profesionalas, gal jam labai įdomi, prasminga politika veikla, bet jis neateis dėl tokio atlyginimo į Seimą.
Turim galvot apie tai, ar mes norim ubagų, bedarbių, kuriems 2000 eurų yra didelis pinigas, ar mes norime prasmę ir vertę kuriančių žmonių. Todėl aš vertinu patinka, nepatinka, džiaugiuosi, nesidžiaugiu, o ar racionalu, žinoma, kad racionalu“, – dėstė E. Gentvilas.
Sprendimą vertina dviprasmiškai
Socialdemokratų partijos narė, išrinkta naujai kadencijai į Seimą, Rasa Budbergytė mano, kad šis sprendimas sukelia džiaugsmą, tačiau ji supranta, kodėl Lietuvos žmonės gali su taip pačiai nesutikti ir likti nepatenkintais.
„Aš vertinu tai, kaip sakoma, iš vienos pusės, jeigu sakyčiau, kad nesidžiaugiu, tai tikrai būtu ne tiesa, bet, žinoma, aš suprantu tuos klausimus, kurie kyla Lietuvos žmonėms.
Aš dabar daug važinėjau, agituodama, juk rinkimų metas. Tikrai girdėjau daug priekaištų ir klausimų, ar tikrai tinkamas metas didinti algas, kai ir pensijos yra, sakykime, blogos, ir atlyginimai slaugytojoms bei policininkams. Žodžiu, visiems biudžetininkams nėra taip pakilę, kaip buvo žadėta, kai darė valstybės tarnybos reforma.
Aš žinokit, labai tą girdėjau ir suprantu, kad iš tiesų, gal tiems, kurie yra išrinkti naujai Seimo nariai gaus tikrai tą dvigubai didesnį atlyginimą, kad jiems, rinkėjų atžvilgiu, net ir kiltų tokių kaip ir vos ne etinių dalykų.
Bet dabar yra priimtas įstatymas, mes jo nepakeisim, ir yra kaip yra. Labai girdžiu žmonių nuomonę šiuo klausimu ir gerbiu“, – pasakojo R. Budbergytė.
Ne visi gaus dvigubai didesnį atlyginimą
R. Budbergytė, pasakojo, kad ne visi galės gauti padidėjusį darbo užmokestį.
„Pirmiausia, pasakysiu, kad ne visi gaus dvigubai daugiau. Gaus tie, kurie buvo atėję į Seimo narius be tarnybos paso valstybei.
Aš asmeniškai pati negausiu nieko dvigubai daugiau, nes aš esu atitarnavus valstybei jau ilgą laiką ir mano stažas buvo didelis, ir toks ne vienas Seimo narys. Ir mūsų atlyginimai tikrai padidės, bet ne dvigubai“, – kalbėjo politikė.
Kas tiksliai gaus didesnius atlyginimus?
R. Budbergytė paaiškino, kurie politikai gaus didesnį atlyginimą naujoje Seimo kadencijoje.
„Tie seimo nariai, kurie atėjo ne iš ministerijų, ne iš valstybės tarnybos, o iš kažkur kitur, kur jie neturėjo to stažo.
O stažą, pagal seną sistemą, gali gauti, jei turi trisdešimt metų tarnystės valstybei, tai iki tūkstančio eurų būdavo priedas. Ir, pavyzdžiui, tiems tokiems kaip aš, kur aš tikrai visą karjerą esu ministerijose, aš tą priedą tikrai gaudavau didelį.
Tie žmonės, kurie iš šalies patenka yra išrinkti, tokių yra ne vienas, jie ateina ten, kur nesiskaičiuoja tas tarnybos stažas. Jie, pagal seną sistemą, gaudavo tą nuogą vadinamą atlyginimą.
Mano kolegos skundėsi, prisimenu, kai 2020 metų rinkimai vyko, jie nesuprato, kaip iš didesnių algų perėjo į mažesnes. Dabar ta sistema yra pakeista“, – papasakojo moteris.
Ekonomisto įžvalgos: atlyginimas galėtų būti dar didesnis
Ekonomistas Marius Dubnikovas teigė, kad prieš tai gauti atlyginimai Seime buvo neadekvatūs dėl politikų atsakingo ir didelio darbo krūvio neatitikimo. Pasak jo, darbo užmokestis Seimo nariams galėtų būti dar didesnis.
„Aš vertinu tikrai gerai, dėl to, kad atlyginimai Seimo nariams buvo neadekvatūs. Sakykime, žmogus, kuris sprendžia šalies likimą ir balsuos biudžeto klausimais, kur yra sprendžiami milijardiniai klausimai, gauna atlyginimą, kuris yra lygus, sakykime, vadybininko lygio, na, atrodo neadekvačiai.
Tas pakilimas, manau, buvo logiškas. Manyčiau, kad dar galėtų būti daromas toks pats žingsnis, dar padidinami atlyginamai sekančiai kadencijai tam, kad jie būtų konkurencingi,
Dalis žmonių, kurie turi kvalifikaciją į Seimą, nekandidatuoja vien tik tai dėl to, kad neišgyventų už tokį atlyginimą. Tai yra, kitaip sakant, už tokį atlyginimą jie gali gauti savo esamose pozicijose, perėjimas į politiką reikštų pajamų sumažėjimą.
Tai, atlyginimų didėjimas irgi turėtų būti numatytas ateityje, kad pamatytume kitą kandidatuojančių kvalifikaciją. Dalis žmonių, kurie ateina (į Seimą), vien pasižiūrėjus į pajamų deklaracijas tenais yra ganėtinai keista, kai į politiką eina žmonės, kurie neturi deklaruojamų pajamų arba turi itin mažas pajamas, bet jie pretenduoja valdyti valstybę“, – kalbėjo M. Dubnikovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Kokį tu ten turi krūvi? Pavargsti mastyti kaip nuvogti eilinį eurą į biudžetą? Ot, tai sunkus darbas:(
Jūs visi šūdmaliai gyvenime nesate darbo dirbę. Šūdą vartote seime, nuo kurio Lietuvoje situacija tik prastėja. Bedarbių, vargstantčių tik daugėja.....tu bl šūde, manai kad esi vertas dvigubo atlyginimo?
Jums visiems reikia mokėti minimumą ir premijuoti tik už geras įplaukas į biudžetą arba už gerą finansinę naudą Lietuvai. O dabar už kiekvieną nesėkmę tu niekuo neatsakai.