• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pienligė, o moksliškiau – vaginalinė kandidozė, – gana dažnai pasitaikanti liga. Pasak statistikos, ¾ visų pasaulio moterų su ja susiduria bent kartą gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA

Ši liga lengvai atpažįstama ir greitai pagydoma, taigi daug rūpesčių nekelia. Vis dėlto kai kurie mitai apie šią ligą išlieka gajūs. Pamėginkime išsiaiškinti, kurie iš jų prasilenkia su tiesa?

REKLAMA

  Mitas: Susirgus pienlige pirmasis simptomas – nemalonus kvapas iš lytinių organų

Tiesa: Pirmas ryškiausias pienligės simptomas – iš makšties pasirodančios baltos, į varškę panašios išskyros. Kitas svarbu ženklas, kad susirgote šia liga, yra niežulys ir deginimas lytinių organų srityje, dažniausiai toks įkyrus, kad tampa neįmanoma ramiai nusėdėti ant kėdės.

REKLAMA
REKLAMA

Pajutus šiuos simptomus, kol jie dar netapo labai stiprūs, pats metas būtų apsilankyti pas ginekologą.

  Mitas: Pienlige serga vien moterys

Netiesa: Vyrai šia liga taip pat kartais serga. Tik susirgus vyrui liga vadinama kiek kitaip – kandidoziniu balanitu.

  Mitas: Pienligė plinta lytiniu keliu

Tiesa: Candida grybelis, sukeliantis pienligę, yra kiekvienos sveikos moters makšties mikrofloroje. Taigi jei lytinio kontakto metu partneriai  „pasidalys“ nedideliu kiekiu grybelio bakterijų, nieko blogo nenutiks. Kad susirgtum, tokio kiekio tikrai nepakanka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oficialiai pienligė nepriskiriama prie lytiniu keliu plintančių ligų, tačiau esama ir pavienių mokslinių tyrimų, kuriuose teigiama, jog nuo pienligės vertėtų gydyti abu partnerius, jei ši liga diagnozuota vienam iš jų.

 Mitas: Kai imunitetas stiprus, pienligė „neprikimba“

Netiesa: Nors gana ilgai šiuo mitu tikėta, nauji amerikiečių mokslininkų tyrimai parodė, kad tiesioginio ryšio tarp imuniteto stiprumo ir tikimybės susirgti pienlige nėra.

REKLAMA

Pienligės atsiradimą gali išprovokuoti daug reiškinių ir ne visus juos galima nustatyti. Mokslininkai sutaria tik dėl vieno – pienligei atsirasti itin palankios sąlygos susidaro nėštumo ir žindymo laikotarpiu, moteriai vartojant antibiotikus ir peroralinius kontraceptikus bei sergant cukriniu diabetu. Visi šie reiškiniai sutrikdo natūralų mikroorganizmų balansą moters lytiniuose organuose. Tada susidaro palankiausios sąlygos paspartėti grybelinių bakterijų dauginimuisi.

REKLAMA

 Mitas: Nėštumo metu pienligės galima ir negydyti

Tiesa: Pienligė nėštumo metu – itin dažnas reiškinys. Moters organizme vykstantys hormoniniai pakitimai veikia makšties mikroflorą, ji pakinta, susidaro palanki terpė grybelio bakterijoms daugintis.

Daugelis būsimųjų mamų, pajutusios pienligės simptomus, sunerimsta: viena vertus, nėštumo metu norėtųsi išvengti medikamentų. Tačiau nemalonūs pojūčiai lytiniuose organuose vis dėlto skatina ko nors imtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai vieningai sutaria: gydytis ne tik galima, bet ir būtina. Ne tik norint atsikratyti simptomų, bet ir dėl būsimojo kūdikio sveikatos. Juk keliaudamas gimdymo takais jis taip pat gali pasigauti užkratą. Tada gydytis tektų abiem: mamai – nuo vaginalinės kandidozės, o kūdikiui – nuo burnos pienligės.

Nėštumo metu paprastai skiriami augančiam vaisiui visiškai saugūs medikamentai – kremai arba žvakutės. Be to, jie veikia tik vietiškai, į nėščiosios kraujotaką nepatenka.

REKLAMA

 Mitas: Pienlige dažniau serga smaližės

Netiesa: Nors šis mitas ir labai paplitęs, jis neturi mokslinio pagrindo. Visų pirma todėl, kad mūsų organizme cukraus kiekis yra santykinai stabilus, nepriklausomai nuo to, kiek šokolado ar karamelinių saldainių suvalgysime. Taigi grybelio gliukozės perteklius tikrai nepasieks.

Visai kas kita, jei grybelis užpuola cukriniu diabetu sergančią moterį. Joms pienligės grėsmė iš tikrųjų yra gerokai didesnė, nei sveikoms moterims.

REKLAMA

 Mitas: Sergant pienlige geriau nevartoti pieno ir jo produktų

Netiesa: Esama nuomonės, kad mitybos įpročiai vis dėlto gali padidinti ar sumažinti tikimybę susirgti pienlige. Pavyzdžiui, produktai, kuriuose yra mielių (bandelės, balta duona) bei įvairių rūšių sūriai (ypač pelėsiniai) provokuoja grybelio augimą, o rauginto pieno gaminiai su laktobakterijomis – atvirkščiai, jį mažina. Tačiau kol kas nesama patikimų tyrimų, kurie patvirtintų arba paneigtų šį mitą, taigi vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą kol kas keblu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Mitas: Pienligę įveikti padeda antibiotikai

Neiesa: Atvirkščiai – sergant pienlige antibiotikų gerti ypač nerekomenduojama. Antibiotikai naikina bakterijas, o įveikti grybelio jie visai nepadeda.

Normalioje makšties mikrofloroje yra „naudingųjų" bifidobakterijų (tų pačių, kuriomis papildomi kai kurie rauginto pieno gėrimai). Šios bakterijos neleidžia grybeliui daugintis. Išgėrus antibiotikų, šios bakterijos žūsta, taigi sąlygos grybeliui augti tik pagerėja, tad geriant antibiotikus pienligės simptomai progresuos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų