REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mėtos skonio ir kvapo greitai nebeliks ir kaitinamojo tabako gaminiuose. Lietuva artėja Europos Sąjungos direktyvos link. Jau uždraustos mėtinės cigaretės – ne išimtis bus ir kaitinamojo tabako gaminiai.

Mėtos skonio ir kvapo greitai nebeliks ir kaitinamojo tabako gaminiuose. Lietuva artėja Europos Sąjungos direktyvos link. Jau uždraustos mėtinės cigaretės – ne išimtis bus ir kaitinamojo tabako gaminiai.

REKLAMA

Tačiau kai kurie abejoja, ar tikrai šie draudimai išspręs rūkymo problemas ir ar nenutiks dar blogiau – po draudimų atsivėrus nelegaliai ir nereguliuojamai rinkai žmonės ims rūkyti nežinia ką.

Mėtinio kaitinamojo dūmelio mėgėjams dienos suskaičiuotos. Lietuva iriasi vis artėčiau Europos Sąjungos direktyvos, naikinančios kaitinamojo tabako išimtis dėl  kvapo. Tam trečiadienį pritarė Vyriausybė. Rūkantys tautiečiai jau susitaikė su cigaretėmis be skonio, tačiau ar lengva bus susitaikyti ir su tokia naujove? Štai, ką jie sako:

„Sakyčiau, reikia atšaukti šitą, nereikėtų naudoti šitų skonių. Tabakas turi smirdėti, tada žmogui natūraliai nėra paskatos kažką daryti tokio.“

REKLAMA
REKLAMA

„Vis tiek žmonės rūko ir tai tiktai mažina mokesčius valstybei. Kai galima būtų tuos pačius mokesčius prevencijai naudoti, o ne draudimams.“

„Nesveika jau yra, savaime gyventi yra nesveika. Kas yra sveika? Aš jau nekalbu apie tuos žinot, juodžiausias dėmes. Kam drausti? Kad ten Briusely kažkas pasakė tai nereiškia, kad mes čia. Mes turim turėti savo galvą, o ne Briuselio galvą.“

REKLAMA

Išimtis kaitinamojo tabako gaminiams panaikinti sugalvojo ne Lietuva. Visoje Europos Sąjungoje galios tas pats draudimas.

„Pagrindinis tikslas yra perkelti į Lietuvos nacionalinę teisę Europos Komisijos deleguotą direktyvą, kuria panaikinamos tam tikros išimtys kaitinamojo tabako gaminiams“, – aiškina SAM Psichikos sveikatos skyriaus patarėja Jelena Talačkienė.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas gailisi, kad šis klausimas nebuvo išsamiau apsvarstytas.

„Mano subjektyviu vertinimu, gilesnė diskusija tikrai galėjo būti ir toje pačioje Europos Sąjungoje šiuo klausimu, bet ji įvyko. Ir mūsų valia dabar tikriausiai atitinkamais terminais jį perkelti“, – sako Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.

REKLAMA
REKLAMA

O didžiausia baimė esą atsiverianti nelegalaus kaitinamojo tabako gaminių su skoniais rinka. Mat lietuvius lyg magnetas vis dar traukia užtraukti mėtos skonio dūmą.

„Praktiškai kas ketvirta Lietuvoje parduodama cigaretė yra kontrabandinė. Čia yra milžiniški skaičiai. Europos Sąjungoje esame vieni „lyderių“ šituo klausimu. Tai aš labai nenorėčiau, kad panašūs sprendimai paskatintų vartotojus gręžiotis į nelegalią rinką“, – kalba A. Neverauskas.

Tam pritaria ir tokių produktų pasauliniai gamintojai, išsikovoję populiariausiųjų pozicijas Lietuvoje. Tokių kaitinamojo gaminių paklausa ir pardavimai išties stebinantys. Įmonės atstovas teigia, kad išeities nepriimti direktyvos nėra, o apeiti draudimų tikrai nesiruošia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes, kaip kompanija, pasirinkome bedūmės ateities kelią ir mūsų tikslas yra atsisakyti ilgalaikėje perspektyvoje cigarečių, kaip labiausiai kenksmingų produktų. Tai be jokios abejonės tai apribos tų žmonių, kurie negali mesti rūkyti, galimybę pasirinkti mažiau kenksmingą produktą“, – tvirtina „Philip Morris Baltic“ atstovas Liudas Zakarevičius.

Apie pavojų atsirasti nelegaliai rinkai kalba ir Sveikatos apsaugos ministerija.

„Aišku, tos rizikos yra neatmestinos ir, be abejo, situacija bus atidžiai stebima. Eilės valstybės institucijose. Ir pasireiškus neteisėtos prekybos signalui, bus imamasi atitinkamų veiksmų“, – tikina J. Talačkienė.

REKLAMA

Vis tik tautiečiai pastebi, kad nusipirkti nelegalią cigaretę net ir moksleivis laisvai sugeba, todėl esą kontrolė pirmiausia turėtų prasidėti nuo prevencijos: „Ir su „veipais“ jau taip buvo, kad su skoniais darė ir apeidavo, pavadindavo kažkaip kitaip. Iš dalies būdavo, kad apeina tą pačią sistemą, bet tęsiasi tas pats dalykas. Reikia daugiau kontroliuoti, kad jaunesni negautų to.“

Pataisos dėl direktyvos toliau keliaus į seimą. O patvirtinus jas, nauja tvarka galioti pradės nuo šių metų spalio 23 dienos.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų