REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Seimas priėmė įstatymų projektus, kuriais siekiama sustabdyti itin spartų dujų ir elektros kainų augimą. Vis dėlto kai kurie politikai įspėja, kad kainų skirtumą vartotojams vis tiek reikės padengti, o pasiskolinus pinigų dabar, kartu su palūkanomis už juos, ateityje reikės sumokėti daugiau.

Ketvirtadienį Seimas priėmė įstatymų projektus, kuriais siekiama sustabdyti itin spartų dujų ir elektros kainų augimą. Vis dėlto kai kurie politikai įspėja, kad kainų skirtumą vartotojams vis tiek reikės padengti, o pasiskolinus pinigų dabar, kartu su palūkanomis už juos, ateityje reikės sumokėti daugiau.

REKLAMA

Už pagrindinio įstatymo pataisų projektą balsavo 75 Seimo narių, 2 buvo prieš, o 47 susilaikė.

Su palūkanomis sumokėti reikės daugiau?

Seime vykusioje diskusijoje Darbo partijos frakcijos narys Artūras Skardžius kritikavo Vyriausybės pateiktą planą, kaip sumažinti smarkiai išaugusias elektros kainas. Pasak jo, vartotojams tiesiog bus atidėti mokėjimai 5 metams.

„Ignitis“ turės skolintis 160 mln. eurų, galbūt 200 mln. eurų, kad būtų amortizuotas šitas kainų augimas. Tačiau skolą reikės grąžinti ir grąžinti su palūkanomis. Turbūt ką geriausiai moka Vyriausybė arba energetikai – tai yra pasiskolinti ir skolą išdėstyti kelių ar keliasdešimt metų laikotarpiui“, – kalbėjo A. Skardžius.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis įsitikinęs, kad Vyriausybės projektai yra žmonių skurdinimo planas.

Jis priminė, kaip gegužės mėnesį premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad nesikiš į kainų reguliavimą, nes tai yra reguliuotojo funkcija, o Vyriausybė neturi teisės nustatinėti, kaip kas turi būti daroma.

REKLAMA

„Tačiau dabar ta pati Šimonytė kiša taukuotą ranką ir bando kažką prasukti“, – kalbėjo R. Žemaitaitis ir pridūrė, kad tie taukai – tai palūkanos, kurias reikės mokėti už paimtą paskolą kainų skirtumui padengti.

Siūlo leisti ramiai sulaukti Kalėdų

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Andrius Kupčinskas ragino palaikyti Vyriausybės patektus projektus. Anot jo, žmonėms itin rūpi energetikos produktų kainos, tačiau reikėtų nukelti datą, iki kada jie turėtų pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, jų sprendimams reikėtų daugiau laiko.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš tikiu, kad žmonėms neturime užkrauti dabar didžiausios atsakomybės. Ir taip yra prieš Kalėdas rūpesčių dėl dovanų. O dabar užkrauti atsakomybę pasirinkti net ir tą patį elektros tiekėją... Tai geriau ramiai tegul jie tai padarys po Naujųjų metų, o dabar tegul ramiai sulaukia Šv. Kalėdų“, – aiškino A. Kupčinskas.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Butkevičius sakė, kad sprendimas buvo priimtas labai paviršutiniškai. Pasak jo, tokiais projektais parduodama ateitis dėl trumpalaikė politinės ir ekonominės naudos.

„Vis dėlto reikia įvertinti, kad šiandien kai kurie gal ir nėra elektros vartotojais, bet gal taps vartotojais po dvejų metų. Tai reiškia, jie turės irgi prisiimti tam tikrus finansinius įsipareigojimus dėl to, kad elektros energijos sektorius Lietuvoje šiandien yra valdomas blogai“, – aiškino A. Butkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konservatorius Kazys Starkevičius tikino, kad dabartinis energetikos kainų šuolis buvo laikinas. Iš Rusijos pradėjus tiekti papildomas dujas Europai, jos šalys prisipildė saugyklas ir kainos pradėjo leistis.

Priimtą įstatymą dar turės pasirašyti prezidentas. Jeigu taip ir nutiks, įstatymas įsigalios nuo kitų metų pradžios.

Kaip viskas bus

Priimtais pakeitimais nutarta leisti Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai reguliuojamos elektros ir dujų kainos dalies padidėjimą vartotojams išdėstyti per tam tikrą laikotarpį, o ne perkelti vartotojams iškart: iki 2027 m. pabaigos – elektros, iki penkerių metų – dujų.

Reguliuojamiems šilumos gamintojams bus sudaromos sąlygos didesnę dalį gamtinių dujų įsigyti ne per biržą, o tiesiogiai iš dujų tiekėjo, jei toks būdas ekonomiškai naudingesnis. Šiuo metu galiojantis reglamentavimas įpareigoja šilumos gamintojus per biržą įsigyti ne mažiau kaip 50 proc. dujų metinio poreikio. Pasak naujų nuostatų iniciatorių, siūlomos pataisos šilumos gamintojams suteiktų daugiau lankstumo ieškant pigesnių žaliavų.

REKLAMA

Teisės aktų pakeitimais taip pat nuspręsta pusmečiui pratęsti terminą, iki kada buitiniai elektros vartotojai turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Tai reiškia, kad tiekėjo nepasirinkę gyventojai visuomeniniu elektros tiekimu galės naudotis ne iki šių metų pabaigos, bet iki 2022 m. liepos 1 d. 

Šiuo metu tokių vartotojų yra apie 500 tūkst. iš 750 tūkst. II elektros energijos rinkos liberalizavimo etapo vartotojų, privalančių pasirinkti tiekėją. Pasak energetikos ministro Dainiaus Kreivio, termino pratęsimas padės išvengti galimo „butelio kakliuko“ efekto 2021 m. pabaigoje, taip pat mažiau vartotojų pateks į garantinį tiekimą, kuriems elektros kaina, tikėtina, būtų didesnė.

REKLAMA

Elektros energetikos įstatymo pakeitimais siekiama įpareigoti visuomeninį tiekėją ir nepriklausomus tiekėjus informuoti II elektros energijos rinkos liberalizavimo etapo vartotojus apie pasikeitusį reguliavimą ir jų pasirinkimo galimybes.

Elektros energetikos įstatymo pakeitimuose taip pat numatyta, kad nepriklausomi tiekėjai turės teisę pasiūlyti vartotojams nuo kitų metų pradžios prasidėsiantį sutarčių vykdymą automatiškai atidėti iki 2022 m. liepos 1 d. – tokiu atveju nereiktų papildomo vartotojo sutikimo ir taip būtų išvengta papildomos administracinės naštos. Vartotojai, kurie nenorės, kad būtų atidėtas jų sutarčių vykdymas, turės apie tai informuoti nepriklausomą tiekėją.

Kaip pabrėžia šiuos pakeitimus svarstęs Seimo Ekonomikos komitetas, šios naujos nuostatos taip pat yra ypač aktualios Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai 2021 m. lapkričio mėn. priimant sprendimus dėl 2022 m. elektros ir dujų tarifų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų