• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mūsų šalies gydymo priežiūros įstaigos ir vaistinės į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą kasmet grąžina vis daugiau netinkamai panaudotų lėšų. Pernai, lyginant su ankstesniais metais, ši suma išaugo 34 proc. iki 1 mln. 375 tūkst. litų. Šie pinigai buvo skirti apmokėti už gyventojams suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas ir išduotus kompensuojamuosius vaistus, tačiau teritorinėms ligonių kasoms (TLK) atlikus patikrinus, paaiškėjo, kad jie panaudoti netinkamai. Taigi šios lėšos šiuo metu yra grąžinamos į PSDF.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį PSDF biudžetui padarytos žalos dydį nustatė Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), apibendrinusi 2013 metais TLK atliktas kontrolės procedūras, kurių metu užfiksuoti PSDF lėšų naudojimo tikslingumo ir teisėtumo pažeidimai. Tokią analizę VLK atlieka kasmet.

REKLAMA

2012 m. į PSDF biudžetą kaip netinkamai panaudotos lėšos sugrįžo 908 tūkst. litų, 2011 m. – 803 tūkst. litų.

VLK direktoriaus Algio Sasnausko teigimu, vis daugiau netinkamai panaudotų lėšų į PSDF biudžetą sugrįžta neatsitiktinai. Nuolat yra tobulinama vykdomų kontrolės procedūrų tvarka, o dabartiniai rezultatai rodo, kad einame tinkama kryptimi.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai buvo daroma ir pernai – aktyviai bendradarbiaujant su Ūkio ministerija ir kitomis priežiūros institucijomis, peržiūrėjome ir atnaujinome iki tol galiojusią kontrolės procedūrų tvarką. Taip siekiame užtikrinti, kad PSDF lėšos būtų naudojamos kuo tikslingiau, efektyviau ir skaidriau. Taikome daugiau prevencinių priemonių, kurios padėtų išvengti ir mažintų pažeidimų skaičių ateityje. Pernai jų taikyta net 3 kartus daugiau nei ankstesniais metais – beveik 4,7 tūkst.“, – tvirtino VLK direktorius A. Sasnauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot A. Sasnausko, surengta keliasdešimt susitikimų su gydymo įstaigų ir vaistinių atstovais, kurių metu aptarti tiek pažeidimai, tiek klaidų taisymas pagal dabar galiojančius teisės aktus. Be to, duomenys apie atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus skelbiami viešai – TLK interneto svetainėse, apie pažeidimus informuojami įstaigų steigėjai. Taip pat atlikti pakartotiniai patikrinimai, siekiant įvertinti, ar įstaigos laikosi nustatytų reikalavimų ir pažeidimus pašalino, sulaukusios mūsų pastabų.

REKLAMA

Taigi pernai įdiegtos naujos įstaigų ir įmonių, sudariusių sutartis su VLK ar TLK, veiklos priežiūros kryptys. Pirma naujovė – tokių įstaigų konsultavimas, teikiant jiems metodinę pagalbą ir rekomendacijas, bei jų pateikiamų duomenų specialioje informacinėje sistemoje stebėsena, kurie reikalingi apmokėti už pacientams suteiktas paslaugas. Turinti tokius duomenis, vos tik įtarus galimus pažeidimus, nedelsiant galima inicijuoti patikrinimus.

REKLAMA

VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento Viačeslavo Zakso teigimu, nepaisant šių taikomų priemonių, vis tik pažeidimų nustatyta.

„2013 m. daugiausia žalos PSDF biudžetui buvo padaryta nesilaikant nustatytos tvarkos, kuri būtina išrašant ir išduodant kompensuojamuosius vaistus. Pavyzdžiui, išrašant ir išduodant kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones daugiausia pažeidimų nustatyta, kai jie buvo nepagrįstai išrašyti, t.y. nesilaikant sveikatos apsaugos ministro patvirtinto ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašo, ligų diagnostikos ir gydymo metodikų. Būta ir tokių atvejų, kai išrašant bei išduodant vaistus buvo pritaikoma nepagrįstai didelė kompensacijos dalis“, – pasakojo V. Zaksas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teikiant stacionarines paslaugas, anot V. Zakso, didžiausia žala PSDF biudžetui buvo nustatyta, kai įstaigos nepagrįstai skaidė aktyvaus gydymo atvejus tą pačią dieną pakartotinai hospitalizuojant pacientus ar perkeliant toje pačioje įstaigoje iš vieno skyriaus į kitą.

„Be to, pasitaikė atvejų, kai apmokėti buvo prašoma už planines stacionarines paslaugas, kurios suteiktos privalomuoju sveikatos draudimu nedraustiems žmonėms, jos teiktos be siuntimo nesant būtinosios pagalbos indikacijų. Būta ir tokių atvejų, kai medicinos dokumentuose nebuvo įrašų apie suteiktas slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas, nors tokie įrašai turi būti. Pažeidimų nustatyta ir teikiant gydytojų specialistų konsultacijas, pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, įgyvendinant prevencines programas bei skiriant ar gaminant ortopedijos technikos priemones“, – tvirtino V. Zaksas.

2013 m. buvo atlikta gerokai daugiau patikrinimų, lyginant su 2008–2012 m. laikotarpiu. Jie atlikti planine tvarka pagal numatytas metines prioritetines kontrolės kryptis arba buvo inicijuoti pastebėjus, įtarus, kad įstaigos nesilaiko teisės aktų reikalavimų, galimai pateikia netinkamą informaciją, kuri reikalinga TLK apmokėti už suteiktas paslaugas pacientams. Taip pat gavus ir kitų institucijų prašymus ar pavedimus atlikti įstaigos ar įmonės veiklos patikrinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų