Apie 50 proc. moterų turi šį sveikatos sutrikimą, tačiau dalis apie tai sužino tik priėmimo skyriuje

Gimdos miomos ir polipai – dažna ginekologinė problema. Laimei, dažniausiai tai yra gerybiniai dariniai. Tačiau tai ne visada reiškia, kad su jais galima gyventi lyg niekur nieko. Be to, kitą kartą dėl užklupusių skausmų tenka vykti ir į priėmimo skyrių.  VUL Santaros klinikų Akušerijos skyriaus vedėja gydytoja akušerė ginekologė dr. Virginija Paliulytė pasakojo, kad virš 90 proc. atvejų gimdos miomos ir polipai yra gerybinė patologija.
REKLAMA
Su šia infekcija susiduria 3 iš 4 moterų: kaip atsikratyti makšties kandidozės? (nuotr. Shutterstock.com) Su šia infekcija susiduria 3 iš 4 moterų: kaip atsikratyti makšties kandidozės? (nuotr. Shutterstock.com)

Su šia infekcija susiduria 3 iš 4 moterų: kaip atsikratyti makšties kandidozės?

Tyrimų duomenys atskleidžia, kad su makšties kandidoze bent kartą gyvenime susiduria 3 iš 4 moterų. Dėl vieno pagrindinių simptomų, varškės konsistencijos išskyrų, makšties kandidozė liaudyje dažnai vadinama pienlige.
REKLAMA
5 labiausiai paplitusios moteriškos ligos (nuotr. Shutterstock.com) 5 labiausiai paplitusios moteriškos ligos (nuotr. Shutterstock.com)

5 labiausiai paplitusios moteriškos ligos

Susirgus ginekologine liga simptomai gali būti tokie subtilūs, jog juos pastebėti beveik neįmanoma. Vis dėlto, įsidėmėjus dažniausias moteriškas ligas ir susipažinus su jų požymiais bei gydymu, reprodukcinės sistemos sutrikimai taps gerokai aiškesni, todėl bus lengviau pastebėti ligos pradžią bei imtis veiksmų. Endometriozė Neretai endometriozė diagnozuojama tik ligai pažengus, o norint nustatyti tikslią stadiją reikalinga operacija.
REKLAMA
Šie simptomai išduoda makšties infekciją: štai, kas padės jos išvengti (nuotr. Shutterstock.com) Šie simptomai išduoda makšties infekciją: štai, kas padės jos išvengti (nuotr. Shutterstock.com)

Šie simptomai išduoda makšties infekciją: štai, kas padės jos išvengti

Bent kartą gyvenime su infekcine makšties liga – pienlige susiduria 3 iš 4 moterų. Nors skaičiai nedžiugina, tačiau laiku pastebėjus pirmuosius simptomus ir pasirinkus tinkamą gydymą, šio nemalonaus sutrikimo galima greitai ir lengvai atsikratyti. Pienligės simptomai Pienligė – tai išorinių lytinių organų arba makšties gleivinės grybelinis uždegimas, kurį sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans) grybelis.
REKLAMA
Ši liga vargina 3 iš 4 moterų: išduoda perštėjimas (nuotr. Shutterstock.com) Ši liga vargina 3 iš 4 moterų: išduoda perštėjimas (nuotr. Shutterstock.com)

Ši liga vargina 3 iš 4 moterų: išduoda perštėjimas

Keičiantis moters menstruaciniam ciklui, keičiasi ir makšties išskyrų kiekis bei pobūdis. Vis dėlto, kartais nutinka ir taip, jog išskyros tampa neįprastos konsistencijos, o intymioje zonoje atsiranda perštėjimas, niežulys ar deginimo jausmas. Pasirodo, kad tokius nemalonius simptomus gali sukelti makšties kandidozė dar kitaip vadinama pienlige. Pasitaiko dažniau nei daugelis galvoja Makšties kandidozė vargina net 3 iš 4 moterų, o apie 5 proc. pacienčių šis sutrikimas yra linkęs kartotis.

Šie ženklai išduoda krūties vėžį: pasitikrinkite

Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga. Kasmet mūsų šalyje diagnozuojama apie pusantro tūkstančio naujų krūties vėžio atvejų. Pasak medikų, norint sėkmingai išgydyti šią ligą, labai svarbu pirmuosius ženklus pastebėti kuo anksčiau. Rizikos veiksniai Daugiausia naujų krūties vėžio atvejų nustatoma moterims, vyresnėms nei 50 metų amžiaus. Krūties vėžiu gali susirgti ir vyrai – kasmet Lietuvoje nustatoma apie 15 tokių atvejų.

5 intymios higienos patarimai moterims: ypač aktualu šiltuoju metų laiku

Rūpintis kūno švara ir turėti susiformavusius teisingus ritualus būtina visais metų laikais. Visgi, vasaros metu, atšilus orams, įprastai žmogus prakaituoja gausiau. Ypač aktualiu klausimu tampa moterų tinkamas pasirūpinimas intymia higiena, kad būtų išvengta blogų bakterijų dauginimosi, prasto kvapo ir infekcijų. Norint kuo gaiviau ir švariau praleisti vasarą, rekomenduojama: Gerti daug vandens. Vanduo išstumia iš kūno toksinus ir palaiko sveiką pH pusiausvyrą.

Skubiai primena: nėščiosioms priklauso du nemokami skiepai – vienas jų dabar itin aktualus

Lietuvoje nėščiosios valstybės biudžeto lėšomis skiepijamos dviem vakcinomis, tęsiantis Europos imunizacijos savaitei primena Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Viena iš jų – sezoninio gripo vakcina, skirta nėščiosios, vaisiaus apsaugai ir naujagimio apsaugai nuo gripo, iki jį patį bus galima apsaugoti skiepijant. Antroji vakcina – nuo kokliušo apsaugo ne tik būsimą mamą bet ir naujagimį. Nėščiųjų skiepijimas nuo gripo jau žinomas ir suprantamas daugumai.

Šis vėžys gali tyliai vystytis dešimtmečiais: pasakė, kaip atpažinti simptomus

Gimdos kaklelio vėžys itin pavojinga būklė, kuri ilgą laikotarpį gali vystytis nepasireikšdama jokiais simptomais ir nesukeldama jokio įtarimo. Ši liga nesirenka savo aukų pagal amžių, o jos žala moterims yra neapsakomai didelė. Pasak Kauno „InMedica“ klinikos akušerės Simonos Praškevičienės, šis vėžys ne tik kelia grėsmę gyvybei, bet dažnai stipriai sutrikdo gyvenimo kokybę bei sumažina vaisingumą.

10 dažniausiai pasitaikančių ginekologinių ligų: priežastys, simptomai ir gydymas

Nepaisant to, kad ir kaip kruopščiai moteris laikytųsi asmens higienos, tačiau kartais ginekologinės problemos iškyla kaip nekviestas svečias. Ginekologinės ligos veikia reprodukcinius organus, tokius kaip: gimda, kiaušidės, kiaušintakiai, išoriniai lytiniai organai, krūtys, taip pat gali paveikti kūno lytines funkcijas. Dėl to svarbu suvokti ligų simptomus ir nedelsiant gydytis, kad išvengtumėte komplikacijų.

Ispanija moterims įteisino mokamas 3–5 dienų menstruacijų atostogas: ar to reikia ir Lietuvoje?

Ispanija tapo pirmąja Europos šalimi, pernai įteisinusi moterims teisę į mokamas 3–5 dienų menstruacijų atostogas, gavus gydytojo patvirtinančią pažymą. Ar galime tikėtis sulaukti tokio sprendimo ir Lietuvoje? Atostogas dėl skausmingų mėnesinių, medicinoje vadinamų dismenorėja, dar 2017 m. įtvirtino Zambija, ji tapo pirmąja Afrikos valstybe, kurioje visoms darbuotojoms moterims kiekvieną mėnesį suteikiama menstruacijų atostogų diena, nereikalaujant medicininės pažymos ar darbdavio paaiškinimo.

Ar galima pastoti per mėnesines? Atskleidė tiesą

Sklando mitas, kad pastoti negalima menstruacijų metu. Nors tikimybė pastoti menstruacijų dienomis yra mažesnė, ji nėra lygi nuliui. Jei bandote pastoti (arba bandote nepastoti), svarbu stebėti savo ciklą. Tai padės jums sekti vaisingiausias dienas, kai lengviau pastoti. Dažnai pasitaikantis vaisingumo mitas yra tas, kad per mėnesines pastoti negalima. Nors tikimybė pastoti mėnesinių dienomis yra mažesnė, ji nėra lygi nuliui.

Vaistininkas atskleidė, kokios vaistažolės tinkamiausios moterų sveikatai gerinti

Lietuvoje nuo seno moterys, norėdamos palengvinti įvairius negalavimus, pasitelkia vaistažoles ir jų preparatus: šlapimo takų infekcijas ramina meškauogių ar bruknių lapų arbatomis, grožį ir savijautą puoselėja nakvišų aliejumi, sudirgusią odą ramina ramunėlių užpilais. Ką iš tradicinių metodų verta įtraukti į savo rutiną ir šiuolaikinėms moterims bei kokių vaistažolių rekomenduojama turėti namuose, atsako vaistininkas.

Menopauzės metu padidėja įvairių ligų rizika: kokie simptomai jas išduoda?

Menopauzė brandžios moters gyvenime yra natūralus reiškinys, kuris paprastai prasideda sulaukus 45–55 m. amžiaus. Pereinant į šį etapą organizme vyksta dideli pokyčiai, dėl kurių neretai vargina įvairūs negalavimai bei kyla tam tikrų ligų rizika.

Šiukštu neprauskite šios kūno vietos muilu: įspėja visus

Prausiantis duše ar vonioje dažniausiai stengiamės gerai išmuiluoti visas kūno vietas. Pasirodo, kad taip elgtis ne visuomet yra gerai, mat prausiant savo intymias vietas muilu, dušo geliu ar kitomis higienos priemonėmis, galima sau rimtai pakenkti. Ypatingai tai aktualu moterims. Nors makšties valymas nebūtinas, vis tik vulvos higiena pasirūpina – būtina.

Šlapimo pūslės uždegimo simptomai, priežastys ir gydymas

Vargina nuolatinis noras šlapintis, tačiau tai darydami jaučiate skausmą, kankina pilvo skausmai, o galbūt šlapime pastebėjote kraujo arba jis pasidarė tamsus ir drumstas? Šie simptomai signalizuoja apie nemalonią ir gana sunkiai išgydomą ligą – šlapimo pūslės uždegimą (cistitą), kuri gali būti ūmi (pasireiškianti staiga) arba lėtinė (besikartojanti). Šlapimo pūslės uždegimo atsiradimo priežastys Šlapimo pūslės uždegimą sukelia bakterijos, kartais grybeliai, virusai ar pirmuonys.
REKLAMA
Kai filmai sudaro klaidingas iliuzijas apie meilės reikalus (nuotr. Shutterstock.com) Kai filmai sudaro klaidingas iliuzijas apie meilės reikalus (nuotr. Shutterstock.com)

Kai filmai sudaro klaidingas iliuzijas apie meilės reikalus

Kino industrijoje dažnai sukuriama iliuzija, kad lytinis aktas gali tęstis ir 30, ir 60 minučių, o kartais ir dar ilgiau. Realiame gyvenime tradicinis lytinis aktas trunka kur kas trumpiau – įvairios apklausos rodo, kad 2-3 minutes trunkanti lytinė sueitis yra visiška norma, o ilgiau nei 3-5 minutes trunkantis lytinis aktas beveik laikomas retenybe. Taip, normaliomis sąlygomis lytinis aktas netrunka 30 minučių ir nereikėtų iš savęs reikalauti neįmanomų dalykų.

„Švytėjimo po to“ efektas: svarsto, kad jis – raktas į geresnius santykius

Ar esate jautę afterglow (liet. švytėjimas po to)? Tiems iš jūsų, kurie nežino, tai yra šiltas, svaiginantis jausmas, kurį patiriate po malonių seksualinių patirčių. Nors tai nebūtinai yra visų mėgstamiausia sekso dalis, buvo nustatyta, kad „švytėjimas po to" vaidina gana svarbų vaidmenį santykiuose, teigiamai veikia pasitenkinimą ir išsaugo santykius. 2017 metais komanda peržiūrėjo duomenis, surinktus iš jaunavedžių.

Gausios mėnesinės gali byloti rimtas ligas: gydytojas ragina nedelsiant pasitikrinti

Gausios mėnesinės ar kitas moterims diskomfortą sukeliantis kraujavimas – dažnai vertinama kaip normali būsena, tačiau šie simptomai gali reikšti kur kas didesnes sveikatos problemas, netgi onkologines ligas. Tam, kad negalavimas būtų pagydytas, pirmiausia reikėtų rasti jo priežastį – kraujavimą gali sukelti daug įvairių sveikatos sutrikimų. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ akušeris–ginekologas Povilas Jukna ragina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Moteris paprašė vyrų įvardinti, kas šis daiktas: vyrų atsakymai verčia iš koto

Vyrai susibūrė socialiniame tinkle „Twitter“ po to, kai moteris paskelbė T formos prietaiso nuotrauką ir paragino vaikinus atspėti, koks tai objektas – o jų atsakymai buvo juokingi. Skirtingai nei vyrai, moterys turi daugiau galimybių naudotis įvairiais kontracepcijos metodais, rašo dailystar.co.uk.

Moteris įspėja: ji pastojo vartodama kontraceptines tabletes

Dauguma moterų kontraceptines tabletes naudoja siekiant apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo. Daugumai jų tai veikia puikiausiai, jei jas vartoja tinkamai, tačiau kaip ir su bet kuriuo kitu vaistu, taip ir su kontraceptikais, pasitaiko netikėtų atvejų, kuomet jie nesuveikia. Būtent taip nutiko ir 21-erių buvusiai tuo metu merginai Lanie, kuri sužinojo, jog net ir vartodama kontraceptines tabletes netikėtai pastojo.

Įspėja muilu neplauti šios kūno vietos: sau tik pakenksite

Maudynės duše yra viena iš pagrindinių žmogaus rutinos dienų. Nors toks prausimasis atrodo niekuo neypatingas, tačiau ekspertai tikina, kad tai atliekant intymios higienos priežiūrą neteisingai, didėja rizika užsikrėsti nemaloniomis infekcijomis. Ginekologė Anne Henderson tikina, kad pernelyg persistengti ir dažnai prausti makšties nereikia, nes ji natūraliai tą sugeba savaime padaryti pati.

Moterys, sukluskite: šie ženklai rodo, kad artėja menopauzė

Menopauzė iš tikrųjų apibūdina paskutines mėnesines moters gyvenime, paaiškino labdaros organizacija „The Daisy Network“. Tačiau laipsnišką hormonų gamybos ir kiaušidžių funkcijos mažėjimą geriau apibūdina terminas „klimakterinis“ procesas. Klimakterinio proceso metu simptomai gali pradėti ryškėti keičiantis hormonų lygiui. Šiame etape menstruacijos vis dar gali būti reguliarios, tačiau du artėjančios menopauzės požymiai yra naktinis prakaitavimas ir nuotaikos pokyčiai.

5 labiausiai paplitusios moteriškos ligos

Moterų organizmas kupinas paslapčių. Tai dar būtų pusė bėdos, tačiau kartais dėl to keblu laiku nustatyti prasidėjusią ligą. Ginekologinių ligų atveju simptomų beveik nebūna, tad diagnozuoti jas gali tik gydytojas, reguliariai apžiūrintis savo pacientę, o laiku nesikreipus į gydytoją, ligą išgydyti būna daug sunkiau. Menstruacinio ciklo sutrikimai Su šia problema per savo gyvenimą susiduria tikriausiai kiekviena. Menstruacinio ciklo sutrikimas – tai bet koks nuokrypis nuo normos.

Gydytoja įspėja: vos sulaukus 20-ies galite susidurti su perimenopauze

Gydytoja perspėja, kad ir sulaukusios 20-ies moterys gali susidurti su perimenopauze to nesuprasdamos dėl informacijos apie ligos simptomus trūkumo. Dr. Louise Newson iš Stanfordo prie Eivono pasakojo, jog net nežinojo, kad sulaukusi 40-ies išgyveno perimenopauzę, o jai skirtas gydymas buvo netinkamas – vietoj pakaitinės hormonų terapijos jai pasiūlyta įsigyti antidepresantų.

Intymi higiena menstruacijų metų: ar nežinojimas gali pakenkti?

Moters gyvenimas juda tam tikru ritmu, kurį lemia menstruacinis (lytinis) ciklas. Vidutiniškai jis trunka 28 dienas, tačiau gali svyruoti ir nuo 20 iki 40 dienų. Paprastai, moterys kraujuoja 3–7 dienas per ciklą, bet tai – taip pat individualu. Tačiau viena taisyklė galioja – intymia higiena svarbu rūpintis ne tik kasdien, bet ypač menstruacijų metu. Dažnai moterys drovisi šia tema kalbėti garsiai. Jos linkusios atsakymų ieškoti internete, užuot pasitarusios su ginekologu ar vaistininku.

Simptomai, kurie įspėja apie menopauzę: laiku pastebi ne visos moterys

Tam tikri menopauzės simptomai pasireiškia daugeliui moterų. Tačiau jų stiprumas ir trukmė kiekvienai gali būti skirtingi. Perimenopauze vadinami simptomai paprastai prasideda keletui mėnesių ar metų likus iki mėnesinių pabaigos, ir po jos gali tęstis dar kurį laiką. Vidutiniškai jie užtrunka maždaug ketverius metus apie paskutines mėnesines. Tačiau 1 iš 10 moterų šiuos simptomus jaučia net iki 12 metų laikotarpį.
REKLAMA
Moters sveikata (nuotr. Shutterstock.com) Moters sveikata (nuotr. Shutterstock.com)

Ginekologė pataria, kaip atkurti sveikos makšties terpę ir išvengti infekcijų

Šiuo metu daugiausia dėmesio tenka Korona viruso nulemtoms sveikatos problemoms, bet visi kiti sukėlėjai irgi niekur nedingo – jie ir toliau sukelia įvairias ligas, įskaitant ir makšties infekcijas moterims.

Perspėja dėl plintančių lytinių ligų šalyje: pasekmės gali būti skaudžios

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje bendras sergamumas lytiškai plintančiomis ligomis pastaruosius dešimtmečius nuosekliai mažėjo. Vis dėlto gydytoja akušerė-ginekologė Dalia Augulienė perspėja, kad paskutinės kai kurių lytiškai plintančių ligų statistinės tendencijos nedžiugina – užsikrėtusių daugėja. „Kiekvienais metais pasaulyje nustatoma apie 500 mln. susirgimų lytiškai plintančiomis ligomis ir šis skaičius jau kurį laiką nekinta.

Dažniausios lytiškai plintančios infekcijos: kaip laiku pastebėti simptomus?

Lytiškai plintančios infekcijos (LPI) kelia pavojų, nes dažniausiai jokių simptomų nejuntama arba jie pasireiškia ne iš karto. Lytiškai plintančių infekcijų išvengti nesudėtinga – tereikia rūpintis savo lytine sveikata. Kiekvienam savo sveikata besirūpinančiam žmogui būtina saugotis lytiškai plintančių ligų. Lytiniai kontaktai – tai ne vien lytiniai santykiai, bet ir bučiniai, oraliniai, analiniai santykiai bei sekso reikmenų naudojimas.

Už naudojamą chemiją sumokės visi: liko visai nedaug, kai vyrai nebegalės tęsti giminės

Pasikeitus vos kelioms kartoms, vyrų gaminamas spermatozoidų skaičius sumažės iki lygio, laikomo nepakankamu vaisingumui. Šią nerimą keliančią hipotezę savo naujoje knygoje „Countdown“ (liet. atvirkštinis laikmatis) aprašė epidemiologė Shanna Swan. Knygoje pateikiama daugybė įrodymų, kad vakaruose gyvenančių vyrų pagaminamas spermatozoidų kiekis per mažiau nei keturis dešimtmečius sumažėjo daugiau nei 50 proc.

Atskleidė priežastį, dėl ko dažniausiai poros atsisako sekso: stebina kitus

Šį įprotį turime visi, tačiau mokslininkai atskleidė, kad šis kasdienis poelgis gali būti priežastis, kodėl mes rečiau užsiimame seksu. Štai jums siaubingas faktas: vidutinis žmogus kiekvieną dieną praleidžia 3 valandas ir 15 minučių spoksodamas į savo mobilųjį telefoną. Tai yra 22 valandos ir 45 minutės per savaitę, kiekvieną savaitę.

Atsakė profesionalai: kiek laiko įprastai trunka seksas?

Jei esate ne mokslininkas, galbūt kartą, po apmaudžiai greito lytinio akto, paklausėte savęs – kiek laiko dažniausiai trunka seksas? Vis dėlto mokslininkas šį klausimą perfrazuotų komiškai neaiškiu būdu: koks yra vidutinis intravaginalinės ejakuliacijos latentinis laikas? Žinoma, kad seksualinio kontakto laikas yra daug daugiau nei pats giminei pratęsti skirtas suartėjimas, tačiau likusius veiksmus ne visada lengva apibrėžti (bučiavimasis, trinimasis?). Kad viskas būtų aišku ir konkre...
REKLAMA
Intymi sveikata (nuotr. Shutterstock.com) Intymi sveikata (nuotr. Shutterstock.com)

Kai užpuola makšties infekcijos: kaip pastebėti laiku ir sau padėti

Sutiksite, kad dažnai apie makšties problemas kalbėti nedrąsu, tačiau nuo makšties komfortiškos būsenos priklauso moters lytinė sveikata ir bendra savijauta. Makštyje yra gausu mikroorganizmų – dalis jų mums padeda, dalis gali kenkti. Visi jie nuolatos tarp savęs sąveikauja. Jei „gerųjų“ (t. y., laktobakterijų) yra kelis kartus daugiau, moteris jaučiasi komfortiškai.
REKLAMA
Intymi sveikata (nuotr. Shutterstock.com) Intymi sveikata (nuotr. Shutterstock.com)

2 kilogramai bakterijų, virusų ir grybelių mūsų organizme – tai normalu, ar per daug?

Žmogaus organizmas – tarsi kosmosas, kuriame yra ne tik milijardai ląstelių ir begalė tarpusavyje sąveikaujančių cheminių ir organinių junginių, bet kartu knibžda gausybė įvairių akimi neįžiūrimų gyvų mikroorganizmų. Kiekvieną sekundę kažkas pasidalina, pasidaugina, susijungia, atsiskiria ar žūsta... Ir nuo visos šios kaitos ir sąveikos priklauso mūsų sveikata ir savijauta.

Erzinantis makšties sausumas: kada ir kodėl atsiranda?

Dažnai manoma, kad su makšties sausumo problemomis moterys susiduria tik vyresniame amžiuje, tačiau šis nemalonumas gali užklupti ir jaunesnes. Varginant makšties sausumui moteris lytinio akto metu pradeda jausti skausmą, dėl kurio ilgainiui pradeda vengti lytinių santykių. Taip, be abejonės, neigiamai paveikia ir šeimos santykius, pačios moters psichologinę savijautą bei jos gyvenimo kokybę.

Perspėja: užleistas makšties sausumas gali peraugti į didesnius nemalonumus

Makšties sausumas apsunkina moters kasdienybę ir apkartina lytinį gyvenimą, o jei ši problema yra ignoruojama, viskas gali peraugti į dar didesnius nemalonumus. Dėl makšties sausumo moteris intymioje zonoje jaučia diskomfortą, skausmą, tempimą, makštis tampa jautri ir sudirgusi, o sueities metu visi šie nemalonūs pojūčiai dar labiau paūmėja. Dėl to moteris ima ne tik vengti lytinių santykių, tačiau ir pamiršti pilnavertį gyvenimą.

PMS simptomai kankina 90 proc. moterų: kas tai ir kaip sau padėti?

Ilgą laiką pasigirsdavo nuomonių, kad priešmenstruacinis sindromas (PMS) neegzistuoja, o fizinius negalavimus patiriančios, padidėjusiu dirglumu ir jautrumu besiskundžiančios moterys tiesiog „įsikalba ligą“. Šiandien jau žinome, kad net 80-90 proc. moterų patiria bent vieną iš PMS simptomų, o 20-30 proc. moterų yra diagnozuojamas PMS.

Neeilinis atvejis: aštrų pilvo skausmą merginai sukėlė neatsargus meilės nuotykis

24 metų mergina kreipėsi į gydytojus dėl jau 6 valandas nepraeinančio pilvo ir krūtinės skausmo. Prasidėjęs dešinėje pusėje aštrus skausmas išplito per visą merginos pilvą, o judant skaudėjo dar labiau. Netrukus gydytojai nustatė, kad šį skausmą sukėlė oralinis seksas. Mergina buvo išties išsigandusi. Tačiau netrukus ji atskleidė, kad tai – ne pirmas kartas, kai ji kenčia tokius skausmus. Pirmą kartą kažką panašaus ji buvo pajutusi prieš metus, antrą kartą – prieš pusmetį.

Kaip palengvinti PMS simptomus?

Priešmenstruacinis sindromas (PMS) – nuolatinis daugumos moterų palydovas. Vos tik subjursta nuotaika, dažniausiai iš aplinkinių pasigirsta replikos: „Gal PMS prasidėjo”? Taip, taip – bloga nuotaika, jautrumas ir dirglumas iš tiesų yra vienas iš simptomų, tačiau priešmenstruaciniam sindromui priskiriama net 150 įvairiausių simptomų, todėl nenuostabu, kad bent kelis iš jų likus 1-2 savaitėms iki mėnesinių jaučia net 80-95 proc. moterų.

Viskas, ką reikia žinoti apie moteriškas higienos priemones

Nesvarbu, ar esate jauna moteris, kuri tik pradėjo domėtis higienos priemonėmis, ar esate vyresnio amžiaus ir jau žinote, kokias priemones jums patogiau naudoti menstruacijų metu, tačiau vis tiek yra keletas dalykų, kurie gali gluminti arba kurių dar net nežinojote. Kaip išsirinkti tinkamą moteriškos higienos priemonę Tamponai, higieniniai įklotai, menstruacinės taurelės, daugkartinio naudojimo kelnaitės – apstu moteriškų higienos priemonių variantų, iš kurių galima rinktis.

Priešmenstruacinis sindromas: ką derėtų apie jį žinoti?

Net 72 procentai 18-40 metų amžiaus Lietuvos moterų prieš menstruacijas ir jų metu patiria priešmenstruacinio sindromo simptomus. Remiantis moksliniais duomenimis, septynioms iš dešimties Lietuvos moterų šie simptomai trukdo gyventi visavertį kasdienį gyvenimą – 43 proc. moterų teigia, kad dažnai jaučia varginančius simptomus. Net 23 proc. moterų priešmenstruacinio sindromo simptomus jaučia prieš kiekvienas mėnesines, o 22 proc. – beveik prieš kiekvienas mėnesines.

Karantinas sutrikdė jūsų mėnesinių ciklą? Nesijaudinkite, jūs tokia ne viena

Visi aplink sunerimę dėl koronaviruso, todėl visai nenuostabu, kad žmonės patiria daug streso. Toks stresas organizmą gali veikti įvairiai. Kai kuriems pasireiškia reguliarus galvos skausmas, o kitiems ryte labai sunku atsikelti ši lovos.

Menstruacijų ciklo sutrikimai: kada reikia sunerimti?

Menstruacinis ciklas pradedamas skaičiuoti nuo pirmos menstruacijų dienos iki kitų pradžios. Ciklas laikomas nereguliariu, jeigu jis tęsiasi ilgiau nei 38 dienos arba jų ilgis nuolat keičiasi. „Medical news today“ teigia, kad nereguliarus ciklas gali turėti keletą priežasčių: nuo hormonų disbalanso iki nėštumo arba rimtų ligų. Štai keletas pavyzdžių, kodėl gali sutrukti menstruacijos. Perimenopauzė Perimenopauzė yra pereinamoji fazė prieš prasidedant tikrajai menopauzei.

Mėnesinių ciklo sutrikimai: kada verta sunerimti?

Su menstruacinio ciklo sutrikimais bent kartą gyvenime susiduria beveik kiekviena dailiosios lyties atstovė, tačiau viena – kai ciklas sutrinka retkarčiais, atsitiktinai (pavyzdžiui, dėl streso), o visai kas kita – kai mėnesinės vėluoja nuolat. Kaip sugrąžinti organizmui normalų biologinį ritmą?  Pirmosios menstruacijos paprastai prasideda sulaukus 12-14 metų. Pirmaisiais metais ciklas nusistovi, per juos turėtų būti ne mažiau kaip 8 ciklai.

Požymiai, kad netrukus prasidės mėnesinės: apie kelis net nepagalvojote

Daugelis žmonių artėjančias mėnesines nuspėja pagal pilvo skausmus ir kitus simptomus, bet yra ir dar keletas dalykų, į kuriuos galima atkreipti dėmesį. Kiekvienai moteriai pažįstamas tas jausmas, kai pilve pajunti spazmą ir žinai, kad jau artėja tas mėnesio laikas. Daugiau nelabai ką galima padaryti – tik patogiai įsitaisyti lovoje su karšto vandens pūsle ir nuskausminamaisiais po ranka.

Po sekso pastebėjote kraujo? Pasakė, kodėl taip būna

Pastebėti kraują po sekso gali būti gana baisu, tačiau dažnai tai nėra kenksminga. Kai kurie žmonės netgi tikisi pamatyti kraują – kaip mergystės plėvės plyšimo ženklą. Tiesa, ne visų mergystės plėvė plyš sekso metu – tai gali atsitikti ir mankštinantis arba į makštį įkišus tamponą. Nors kraujavimas po lytinių santykių gali būti ir mergystės plėvės plyšimo rezultatas, tai gali rodyti ir mėnesines.

Kankina makšties sausumas ar niežėjimas? Patarė, ką daryti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą. Tai parodo, kad vis dar yra tabu kalbėti apie makšties sveikatą ir jos pokyčius su amžiumi.

Specialistai paaiškino, ar galima sportuoti menstruacijų metu

Sportą mėgstančioms moteris dažnai kyla klausimas, ar galima šia mėgstama veikla užsiimti menstruacijų metu? Į šį klausimą atsakymo ieškojo TV3 laida „Būk sveikas“.  Specialistų teigimu, sportas menstruacijų metu netgi gali turėti teigiamą poveikį.  „Vykdant aktyvią fizinę veiklą žmogaus smegenyse gaminasi endorfinai – tam tikros cheminės medžiagos, kurios kitaip vadinamos laimės hormonu.

Vilnietė laužo mėnesinių mitus – pasakė, kada vertėtų sunerimti

Nors menstruacijos yra įprasta moterų gyvenimo dalis, ši tema visuomenėje vis dar yra tabu, o kartais atrodo, kad moterims net ir nepridera kalbėti apie tai viešai. Edukacinės svetainės „Prisijaukink Menstruacijas“ kūrėja Vilmantė Markevičienė pasiryžusi griauti visus nusistovėjusius metus ir padėti paauglėms (ir ne tik) pažinti procesus, kurie vyksta jų kūnuose. „Pirmiausia – menstruacijos nėra liga, o visiškai natūralus procesas – pati dar mėgstu paminėti, kad tai moters sveikatos veidrodis.
Į viršų