REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lytiškai plintančios infekcijos (LPI) kelia pavojų, nes dažniausiai jokių simptomų nejuntama arba jie pasireiškia ne iš karto. Lytiškai plintančių infekcijų išvengti nesudėtinga – tereikia rūpintis savo lytine sveikata.

Lytiškai plintančios infekcijos (LPI) kelia pavojų, nes dažniausiai jokių simptomų nejuntama arba jie pasireiškia ne iš karto. Lytiškai plintančių infekcijų išvengti nesudėtinga – tereikia rūpintis savo lytine sveikata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienam savo sveikata besirūpinančiam žmogui būtina saugotis lytiškai plintančių ligų. Lytiniai kontaktai – tai ne vien lytiniai santykiai, bet ir bučiniai, oraliniai, analiniai santykiai bei sekso reikmenų naudojimas. Kai kurios LPI perduodamos kontakto su oda metu arba iš motinos kūdikiui gimdymo ar žindymo krūtimi metu.5 lytiškai plintančios infekcijos, kurių geriau išvengti:

REKLAMA

1. Chlamidiozė

Tai labai dažnai pasitaikanti infekcija, kurią sukelia bakterija. Dažnai nėra jokių simptomų. Jei jie pasireiškia, dažniausiai jaučiamas nemalonus pojūtis, skausmas pilvo srityje, deginantis pojūtis šlapinantis. Negydoma liga gali sukelti šlapimtakių, gimdos kaklelio, išeinamos angos gleivinių, akių junginės uždegimus, nevaisingumą, pažeisti sąnarius.

2. Sifilis

Tai rimta, tačiau pirminiuose ligos vystymosi etapuose antibiotikais pagydoma liga. Liga pasireiškia bėrimais ant lyties organų ir plaukuotos galvos dalies, burnos gleivinėje. Negydoma infekcija sukelia skausmus sąnariuose, plaukų slinkimą bei kepenų uždegimą. Vėliau sifilis paveikia nervų sistemą, širdį bei kaulus, paskutinėje ligos stadijoje žmogus suserga psichine liga arba paralyžiumi. Šia liga gali būti užkrečiamas infekuotos motinos vaisius.3. GonorėjaGonorėją sukelia bakterija, gyvenanti lyties organų, akių, gerklės, išeinamosios angos gleivinėje. Simptomai pasireiškia praėjus 3-5 dienoms po infekcijos patekimo į organizmą. Dažniausiai atsiranda pūlingos išskyros ir skausmas šlapinantis, kartais nepastebimi jokie ligos simptomai. Laiku nediagnozuota ir negydoma liga progresuoja ir gali sukelti nevaisingumą.

REKLAMA
REKLAMA

4. ŽPV (žmogaus papilomos virusas)

ŽPV sukelia genitalijų karpas. Jos atsiranda lytinių organų srityje ir labai lengvai perduodamos lytinių santykių metu. Karpos lengvai pastebimos, jei jų yra kūno išorėje, tačiau sudėtinga jas aptikti, jei jos yra makšties viduje ar ant gimdos kaklelio. Kiekvienai karpai šalinti taikomi skirtingi metodai. Nustatyta, kad maždaug 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų praeina savaime per porą metų. Tačiau kartais ŽPV infekcija organizme sukelia uždegimą arba kitų sveikatos problemų. Kai kurių tipų ŽPV gali sukelti audinių supiktybėjimą ir onkologinius susirgimus. Nuo kai kurių, ypač pavojingų, ŽPV tipų yra galimybė pasiskiepyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Genitalijų herpis

Šią infekciją sukelia virusas (Herpes genitalis), kuris įsitvirtina nervų šaknelių galuose ir išlieka visą žmogaus gyvenimą. Infekcijos vietoje (ant lūpų, veido, burnoje ar ant lytinių organų) atsiranda nedidelės pūslelės. Pūslelės plyšta po 2-4 dienų ir pamažu sugyja. Ligos požymiai gali pasireikšti 3-4 kartus per metus, tačiau pamažu jos intensyvumas mažėja. Gydoma simptomiškai antivirusiniais preparatais.

LPI požymiai

Dažnai LPI užsikrėtę asmenys nejaučia jokių negalavimų ir nepatogumų. Pasitaiko, kad užsikrėtęs asmuo pastebi simptomus, kurie greitai pranyksta, arba LPI požymiai pasireiškia po keleto savaičių, mėnesių ar metų. Pasireiškiantys požymiai: niežėjimas ar bėrimas, paraudimas, skausmas lytinių organų srityje; skausmas šlapinantis, neskaidrus, stipraus kvapo šlapimas; žaizdelės ar pūslelės ar ant aplink lytinius organus, prie išangės ar burnoje; spazmai, maudimas pilvo srityje; genitalijų karpos; kraujo pasirodymas po lytinių santykių; išskyros iš šlapimo-lytinių organų.

REKLAMA

Kaip išvengti LPI?

100% veiksmingas būdas apsisaugoti nuo LPI yra visiškas susilaikymas nuo lytinių santykių. Ištikimybe pagrįsti santykiai su vienu partneriu taip pat laikomi saugiais. Kitas būdas apsisaugoti nu LPI yra prezervatyvų naudojimas. Taip par rekomenduojama reguliariai apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją, dermatologą, venerologą, ginekologą ar urologą, atlikti laboratorinius tyrimus. Nenustatytos ir laiku negydomos LPI gali sukelti nevaisingumą, persileidimą arba infekcijos gali būti perduodamos vaikui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų