REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant to, kad ir kaip kruopščiai moteris laikytųsi asmens higienos, tačiau kartais ginekologinės problemos iškyla kaip nekviestas svečias. Ginekologinės ligos veikia reprodukcinius organus, tokius kaip: gimda, kiaušidės, kiaušintakiai, išoriniai lytiniai organai, krūtys, taip pat gali paveikti kūno lytines funkcijas. Dėl to svarbu suvokti ligų simptomus ir nedelsiant gydytis, kad išvengtumėte komplikacijų.

Nepaisant to, kad ir kaip kruopščiai moteris laikytųsi asmens higienos, tačiau kartais ginekologinės problemos iškyla kaip nekviestas svečias. Ginekologinės ligos veikia reprodukcinius organus, tokius kaip: gimda, kiaušidės, kiaušintakiai, išoriniai lytiniai organai, krūtys, taip pat gali paveikti kūno lytines funkcijas. Dėl to svarbu suvokti ligų simptomus ir nedelsiant gydytis, kad išvengtumėte komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai pasitaikančios ginekologinės problemos:

1. Policistinis kiaušidžių sindromas. Moteriai, sergančiai šia liga, mėnesinės gali būti užsitęsusios arba retos. Taip pat organizme gali būti padidėjęs androgeno, vyriško hormono, kiekis. Esant tokiai būklei, kiaušidėse gali pasirodyti keli folikulai, kurie gali trukdyti išlaisvinti kiaušinį. 

REKLAMA

Dėl ko kyla? Dažniausios priežastys, galinčios sukelti policistinių kiaušidžių sindromą, yra: per didelis androgeno kiekis organizme, genetinės priežastys arba per didelis insulino kiekio organizme. 

Simptomai. Moterys, kenčiančios nuo šio sindromo, gali turėti itin nutukusį pilvą, spuogus, gali būti linkusios į diabetą, patirti mėnesinių sutrikimus arba susidurti su nevaisingumo problemomis. 

Gydymas. Specialistai pataria mesti svorį, daugiau mankštintis, užsiimti joga. Simptominiam palengvinimui kartais skiriami vaistai. 

REKLAMA
REKLAMA

2. Vaginitas (makšties uždegimas). Bet kuri vaisingo amžiaus moteris gali turėti uždegimą makštyje. 

Dėl ko kyla? Vaginitas gali atsirasti dėl infekcijos, nesaugių lytinių santykių, antibiotikų vartojimo, spermicidinių kremų vartojimo ar dėl besikeičiančių hormonų. 

Simptomai. Jei sergate vaginitu, galite susidurti su skausmu šlapinantis, makšties niežuliu ar dirginimu, nemalonaus kvapo makšties išskyromis. 

Gydymas. Gydytojas gali paskirti tabletes, kremą ar gelį. 

3. Šlapimo takų infekcija. Tai yra viena iš labiausiai paplitusių ginekologinių problemų, su kuriomis susiduria visų amžiaus grupių moterys. Dažniausiai šlapimo takų infekcija atsiranda, kai makštyje ar išangėje esančios bakterijos pakyla iki šlaplės ir šlapimo pūslės, o kai kuriais atvejais net ir į inkstus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl ko kyla? Moteris gali tapti jautresnė šiai infekcijai, jei susiduria su dubens nervų ar raumenų problema, jei susiaurėja šlapimo takai arba yra šlaplės, šlapimo pūslės ar inkstų tam tikras užsikimšimas. 

Simptomai. Šlapinantis gali pasireikšti deginimo pojūtis, būti drumstas šlapimas, jaustis stiprus kvapas ar atsirasti kraujo atspalvis šlapime. Jei infekcija veikia inkstus, gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis, nugaros skausmas, vėmimas ar pykinimas. 

Gydymas. Skiriami antibiotikai, kurių dozė ir vartojimo trukmė priklauso nuo infekcijos sunkumo. 

REKLAMA

4. Dismenorėja arba skausmingi periodai. Jei moteris patiria didelį skausmą menstruacijų ciklo metu, tai vadinama dismenorėja arba skausmingomis mėnesinėmis. Ši būklė dar skirstoma į dvi pirminės ir antrinės dismenorėjos kategorijas. 

Dėl ko kyla? Pirminę dismenorėją sukelia prostaglandinai (hormonai), natūralios cheminės medžiagos organizme. Antrinė dismenorėja gali atsirasti dėl miomų, endometriozės ar adenomiozės. 

Simptomai. Moterys gali jausti intensyvius pilvo spazmus ir skausmus, kurie kartais gali būti jaučiami ir apatinėje nugaros dalyje. 

REKLAMA

Gydymas. Gydymas gali priklausyti nuo dismenorėjos tipo. Tačiau dažniausiai gydytojas gali paskirti skausmą malšinančius vaistus. 

5. Miomos. Miomos yra raumenų navikai, galintys susidaryti moters gimdoje. Šie navikai retai būna vėžiniai. Jų atsiradimo vieta, dydis ir forma būna skirtingi. 

Dėl ko kyla? Nėra aiškių priežasčių, kodėl atsiranda miomos. Tačiau, manoma, kad hormonų disbalansas organizme arba genetika gali nulemti jų atsiradimą. 

Simptomai. Gali pasireikšti sunkios mėnesinės, spaudimas pilvo apačioje, kraujavimas tarp ciklų arba skausmas lytinių santykių metu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydymas. Daugeliu atvejų gydytojas gali rekomenduoti operaciją, tačiau atsižvelgiama į moters būklės sunkumą ir amžių. 

6. Endometriozė. Ši būklė atsiranda, kai gimdos gleivinė, kuri iškloja gimdą, pradeda augti ir vešėti gimdoje ar už jos ribų. 

Dėl ko kyla? Moteris gali patirti šią problemą dėl hormoninių sutrikimų, genetinių veiksnių, menstruacijų sutrikimų ar imuninės sistemos problemų. 

Simptomai. Vargina skausmingos mėnesinės, atsirandančios kraujo dėmės tarp menstruacijų ciklo ar virškinimo problemos. 

REKLAMA

Gydymas. Gali būti rekomenduojami vaistai nuo skausmo, hormoninis gydymas ar chirurginiai sprendimai. 

7. Dubens uždegiminė liga. Dubens uždegimas gali išplisti nuo viršutinių moters lytinių takų iki kiaušintakių, gimdos, dubens papilvės. 

Dėl ko kyla? Tai gali pasireikšti moterims, turinčioms daugybę lytinių partnerių, turinčioms dubens uždegimą, arba moterims, vartojančioms kontraceptikus. 

Simptomai. Moterys, sergančios dubens uždegimu, gali jausti skausmą apatinėje pilvo dalyje, skausmą lytinių santykių metu, pastebėti nenormalias išskyras iš makšties, kraujavimą iš makšties, gali karščiuoti ir jaustis mieguistos. 

REKLAMA

Gydymas. Įprastai skiriamas antibiotikų kursas. 

8. Lytinių organų pūslelinė. Genitalijų pūslelinė yra dažniausiai lytiniu keliu plintanti liga, kuriai būdingos opos ir pūslės. 

Dėl ko kyla? Šia virusine infekcija galima užsikrėsti oralinio sekso (makšties, išangės) metu su infekuotu partneriu. 

Simptomai. Moterims, kurioms pasireiškia pūslelinė, gali pasireikšti į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis, raumenų skausmas ir pykinimas. Ant lytinių organų ar aplink juos gali atsirasti opų ar pūslių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydymas. Geriamieji vaistai padeda išgydyti opas ir pūsles ir gali užkirsti kelią jų plitimui. 

9. Dispareunija arba skausmingas lytinis aktas. Ši būklė gali paveikti moteris dėl struktūrinių organizmo problemų arba gali atsirasti dėl psichologinių priežasčių. 

Dėl ko kyla? Šios būklės priežastys gali būti: vaginitas, siaura makštis, vulvos infekcija ar stora mergystės plėvė, taip pat psichologinės problemos. 

Simptomai. Skausmas lytinio akto įsiskverbimo metu, taip pat skausmas, kuris gali išlikti iki poros valandų po lytinių santykių. 

REKLAMA

Gydymas. Priklausomai nuo skausmo priežasties – skiriami vaistai arba specialisto konsultacijos. 

10. Kiaušidžių cistos. Kiaušidžių cistos yra labai paplitusios ir gali paveikti bet kurios amžiaus grupės moteris. 

Dėl ko kyla? Kiaušidžių cistos gali atsirasti dėl sunkių dubens infekcijų, endometriozės ar hormoninių problemų. 

Simptomai. Pilvo srityje gali atsirasti pūtimas, patinimas ar skausmas. Tačiau gali atsirasti ir pykinimas bei vėmimas. 

Gydymas. Atsižvelgiant į cistos dydį ir tipą, yra įvairių gydymo variantų – nuo geriamųjų vaistų iki chirurgijos. 

Reguliarus apsilankymas pas ginekologus padės užtikrinti geresnę reprodukcinę sveikatą. Be to, sveikas gyvenimo būdas – reguliari mankšta, saugus seksas ir subalansuota mityba (kuomet vartojama pakankamai skysčių), leis patirti mažiau ginekologinių sutrikimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų