PMS simptomai kankina 90 proc. moterų: kas tai ir kaip sau padėti?

Ilgą laiką pasigirsdavo nuomonių, kad priešmenstruacinis sindromas (PMS) neegzistuoja, o fizinius negalavimus patiriančios, padidėjusiu dirglumu ir jautrumu besiskundžiančios moterys tiesiog „įsikalba ligą“. Šiandien jau žinome, kad net 80-90 proc. moterų patiria bent vieną iš PMS simptomų, o 20-30 proc. moterų yra diagnozuojamas PMS.

Kodėl atsiranda PMS ir kaip sau padėti?

PMS lemia hormonų pusiausvyros pakitimasPriešmenstruacinį sindromą sukeliančios priežastys dar nėra visiškai išaiškintos, tačiau spėjama, kad tai organizmo reakcija į hormoninius svyravimus. Pastebima, kad nuo PMS simptomų kenčiančių moterų kraujyje nustatoma didesnė nei įprasta hormono prolaktino, atsakingo už pieno liaukų augimą ir laktaciją, koncentracija. Tai lemia daugelio moterų juntamą krūtų jautrumą, tempimo krūtyse jausmą.

Skirtingi žmogaus organizmo procesai tarpusavyje yra labai tampriai susiję, tad vienas, atrodytų, nedidelis pokytis gali sukelti grandininę reakciją, darančią didelę įtaką savijautai. Esant hormono prolaktino padidėjusiai koncentracijai, ima mažėti hormono progesterono, atsiranda progesterono ir estrogeno disproporcija arba estrogeno perteklius. Šie hormoniniai pokyčiai veikia ir smegenų biocheminius procesus – sutrinka laimės hormonu vadinamos cheminės medžiagos seratonino išskyrimas, moteris jaučiasi prislėgta, dirgli, pikta, kamuoja nerimas, sutrinka miegas.

REKLAMA

Pakitus renino – angiotenzino sistemos veiklai pasireiškia kraujospūdžio pokyčiai, gali pagreitėti širdies plakimas, pilti karštis, pagausėja prakaitavimas, atsiranda odos bėrimai, juntamas galvos skausmas ir svaigimas. Taip pat padidėja hormono aldosterono koncentracija, lemianti skysčių kaupimąsi organizme, tad moterys pastebi pabrinkimus ir patinimus.

Hormoniniai pokyčiai moters organizme yra cikliški ir normalūs, moterys juos jaučia, susitaiko ir išmoksta su jais gyventi, tačiau jautresnės dailiosios lyties atstovės susiduria su didesniais iššūkiais – hormoniniai svyravimai ypač stipriai išbalansuoja jų nervinės ir seratonerginės sistemų veiklą, ženkliai suprastina gyvenimo kokybę.

PMS simptomus paaštrinti arba juos išprovokuoti taip pat gali vandens balanso sutrikimai, fizinio aktyvumo trūkumas, psichologinės priežastys (stresas, pervargimas, pašliję santykiai su aplinkiniais ir pan.).

PMS simptomai:

raumenų skausmas;

krūtų pabrinkimas, tempimo krūtyse jausmas;

galvos skausmas, svaigimas;

mieguistumas;

padidėjęs prakaitavimas;

bėrimas;

dirglumas, irzlumas;

emocinės būklės pablogėjimas;

nerimas;

beviltiškumo jausmas;

dėmesio sutrikimai, nesugebėjimas susikaupti;

svorio augimas, pakitęs apetitas.

PMS simptomus patiriančioms moterims rekomenduojama imtis tokių priemonių, kaip mokytis tinkamo psichologinio nusiteikimo, sureguliuoti mitybą, nepamiršti judėjimo ir fizinio krūvio.

Psichologija. Moterims reikėtų suvokti, kad nemalonūs pojūčiai greitai baigsis, kad jie nepriklauso nuo moters veiksmų ar gyvenimo, kad tai tiesiog natūrali, laikina organizmo būklė. Stiprų vidinį nerimą, bejėgiškumo jausmą, liūdesį išgyvenančioms moterims vertėtų nepamiršti malonios, raminančios ir padedančios užsimiršti veiklos - hobių, buvimo su draugais ir šeimos nariais, malonaus laisvalaikio leidimo. Verta išbandyti ir kvėpavimo pratimus, nusiraminimą teikiančias praktikas, pavyzdžiui, meditaciją ar tai či mankštą.

REKLAMA

Sveika mityba. Kiekvienam savo sveikata besirūpinančiam žmogui būtina skirti dėmesio sveikai, subalansuotai ir visavertei mitybai, o priešmenstruacinio sindromo simptomus patiriančioms moterims reikėtų būti ypač dėmesingoms. Antrojo ciklo pusėje (t.y. maždaug po ovuliacijos) verta riboti druskos suvartojimą, atsisakyti labai aštrių, gausiai prieskoniais gardintų, karčių, saldžių patiekalų, taip pat sumažinti išgeriamos kavos, stiprios arbatos kiekį, nerūkyti, nevartoti alkoholio. Reikia rinktis lengvai virškinamą maistą, nepamiršti ląstelienos. Vertėtų valgyti daugiau liesos mėsos, žuvies, pieno produktų, šviežių daržovių, vaisių, uogų, kruopų.

Manoma, kad PMS simptomus provokuoja arba sustiprina kalcio, kalio, magnio trūkumas, tad reikėtų valgyti pieno produktus, brokolius, svogūnų laiškus, pupeles, sezamų sėklas, bananus, džiovintus vaisius, duoną, košes. Labai svarbu nepamiršti ir B grupės vitaminų šaltinių – žuvies, mėsos, moliūgų, morkų, avokadų, paprikų; vitaminu E gausių produktų – alyvuogių aliejaus, riešutų, kukurūzų, špinatų.

Sportas. Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad reguliari mankšta teigiamai veikia nuo PMS kenčiančių moterų savijautą, slopina nemalonius fizinius bei psichologinius simptomus. Pastebėta, kad didžiausią teigiamą efektą teikia reguliarios, apie 30 min. trunkančios aerobikos treniruotės bei joga. Jėgos treniruotės moterų savijautą taip pat veikia teigiamai, tačiau jų suteikiamas efektas yra kiek silpnesnis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų