REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonomistai prognozuoja, kad 2021 metai atneš pokyčių. Tačiau teigiamų ar neigiamų – specialistų nuomonės išsiskyrė. Vieni tikino, kad šiais metais brangs prekės ir paslaugos, nes algos augs, o paslaugų teikėjai norės užsidirbti. Kiti tikina priešingai – paslaugų teikėjai konkuruos, tad pirkėjus vilios nuolaidomis.

Ekonomistai prognozuoja, kad 2021 metai atneš pokyčių. Tačiau teigiamų ar neigiamų – specialistų nuomonės išsiskyrė. Vieni tikino, kad šiais metais brangs prekės ir paslaugos, nes algos augs, o paslaugų teikėjai norės užsidirbti. Kiti tikina priešingai – paslaugų teikėjai konkuruos, tad pirkėjus vilios nuolaidomis.

REKLAMA

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas kalbėdamas apie kitų metų kainas teigė, kad didžiausi pokyčiai laukia energetinių išteklių.

„Gamtinės dujos tarptautinėje rinkoje brangsta. Ir nors dabar yra patvirtinta, kad gamtinės dujos vartotojams kitais metais brangs nedaug, tačiau antrąjį kitų metų pusmetį jų augimas bus didesnis. Taip pat kitais metais didėja elektros kaina.

Todėl energetiniai ištekliai bus pagrindinis faktorius, kuris prisidės, kad infliacija, t. y. bendrasis kainų lygio kilimas 2021 metais bus didesnė nei buvo 2020 metais“, – komentavo ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, paslaugos 2021 metais irgi gali brangti. Tačiau tai priklausys nuo to, kaip seksis suvaldyti epidemiologinę situaciją ir kada verslas galės dirbti.

REKLAMA

„Nuo sausio 1 d. daugiau negu 5 proc. didėja minimali mėnesinė alga (MMA). Tad tiek pat brangs ir paslaugų kainos. Tačiau tikėtina, kad pirmieji trys 2021 metų mėnesiai bus silpni. Todėl mažai kas skubės ir galės kelti kainas. Tačiau antrąjį pusmetį kainų augimas gali įsibėgėti.

Daugiausiai klausimų kelia maisto kainos. Šiais metais turėjome 2 skirtingus laikotarpius. Šių metų pradžioje maisto produktų kaina buvo didelė. Dabar maistas atpigo. Tačiau tikėtina, kad kitais metais sulauksime maisto produktų brangimo. Pasaulio rinkose padidėjo grūdų ir kitų žemės produktų kaina. Todėl 2021 metais galime matyti maisto produktų kainų brangimą“, – prognozavo T. Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Toliau klabant apie importuojamas prekes ekonomistas teigė, kad Euro zonos privalumas – stipri euro valiuta. Todėl tai mažina importuojamų prekių kainą. Ji kitais metais neturėtų didėti.

Ekonomistas Marius Dubnikovas prognozuoja, kad antrąjį 2021 metų Lietuvai galbūt jau pavyks išlipti iš koronaviruso pandemijos duobės. Tam padės tiek vakcina, tiek šiltasis vasaros sezonas.

„Dalis verslų atnaujins savo teikiamas paslaugas ir matysime jų kainų augimą. Kainos didės, nes žmonės norės linksmintis ir leisti pinigus. Juk ir žvelgdami į istorinius įvykius matome tokią situaciją: po didelių sukrėtimų gyventojai nori linksmybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, po Antrojo pasaulinio karo 15 metų tęsėsi didelis ekonominis augimas, nes žmonės atstatinėjo, kas buvo prarasta, džiaugėsi gyvenimu. Panašaus proceso galima tikėtis ir pasibaigus pandemijai“, – aiškino ekonomistas.

Pasak jo, paslaugų brangimas atrodo tarsi neigiamas dalykas.

„Tačiau ekonomikai tai bus teigiamas procesas. Didesnės kainos leis žmonėms, kurie šiandien neturi pajamų, jas atgauti. Jeigu yra žmonių, kurie nori išleisti pinigus, visada bus tokių, kurie norės juos pasiimti“, – pastebėjo ekonomistas.

Pasak jo, prekių kainos neturėtų daug didėti.

„Žaliavos ir naftos kaina išlieka stabili, todėl tikėtina, kad prekių augimas bus nuosaikus. Žinoma, šiek tiek jos augs, nes didės atlyginimai. Prekių kainos gali augti iki 2 proc. Tuo metu paslaugų kainos gali 10 proc. augimu ir neapsiriboti“, – prognozavo ekonomistas.

REKLAMA

„Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico prognozės buvo optimistiškesnės negu kolegų.

Pasak jo, prekės ir paslaugos neturėtų brangi, nes kol kas pasiūla yra didelė, o paklausa dar ne iki galo atsigavo.

„Situacija gali pasikeisti atlaisvėjus karantinui. Tikėtina, kad žmonės daugiau pinigų skirs paslaugoms ir pramogoms, o prekių pirks mažiau. Tačiau tai nelems kainų didėjimo, priešingai – jos turėtų sumažėti. Tai rodo ir Kinijoje, Japonijoje vartojamų prekių defliacija, t.y bendras kainų lygio mažėjimas. Europoje, pavyzdžiui, Vokietijoje tokia pati situacija.

Atlyginimai ir pensijos augs, todėl didesnės dalies gyventojų perkamoji galia turėtų didėti“, – komentavo ekonomistas.

Pasak Ž. Maurico, 2021 metais augs nebent nekilnojamo turto kainos, ypač antrajame metų pusmetyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų