„Vyrai gėrė, vyrai gers, kol žemelė apsivers." Ši archajinė frazė šiandien gyva kaip niekad, tampanti alkoholio mėgėjų atsaku su priklausomybėmis kovojančiai valdžiai. Jau nuo kovo pirmosios gerokai didėja akcizai svaigiesiems gėrimams - vynui ir alui daugiau nei 100 procentų, tačiau nuo pat ryto butelius kilnojantiems tai nė motais. Sostinėje kalbinti tautiečiai nesisieloja išgirdę, jog kai kurie gėrimai gali pabrangti ir euru.
O štai gamintojai jau nerimsta. Mažųjų daryklų darbuotojai tikina, kad jų alus brangs bent 40 procentų, laukiama 30 procentų pardavimų smukimo. Anot Linos Šileikienės, smulkieji verslininkai glaudžiai bendradarbiauja su ūkininkais, tad drastiškai padidintas akcizas pradės grandininę reakciją. Be darbo esą gali likti šimtai žmonių.
O didžiosios įmonės, esą, jau skaičiuoja pirmuosius nuostolius. Stambiausiems gamintojams esą dėl didėsiančių akcizų teko atleisti dešimtis darbuotojų.
Padidėjus akcizui, alus turėtų brangti maždaug 11 centų, vynas 40-ia, o stiprieji gėrimai 62-iem. Taigi populiariausias gėrimas alus brangs palyginti nežymiai, ir lygiai tiek pat ir silpnas, ir stiprus. O būtent stipresnį, spirituotą, piktnaudžiauti alkoholiu linkusieji labiausiai ir mėgsta. Ta pati istorija ir su stipresniu nei aštuonių su puse laipsnių vynu. Nors Seime ir pasigirdo siūlymų stipresnį vyną apmokestinti labiau, nuo kovo kainos vienodai kils ir lengviems, ir „rašalu“ vadinamiems vynams.
Pernai lapkritį uždraudus akcijas alkoholiui, prekybininkų pelnas iš svaigiųjų gėrimų jau sumenko penkiais milijonais eurų, tad naujų priemonių, anot prekybininkų, nereikėtų. Tuo tarpu valdantieji kurpia dar didesnius projektus. Po kelerių metų planuojama prekybą alkoholiu leisti tik specializuotose parduotuvėse.
Plačiau apie tai TV3 reportaže