REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimui antradienį bus pristatyti Baudžiamojo kodekso (BK) pakeitimai, kuriais Teisingumo ministerija tęsia baudžiamosios politikos pertvarką. Pataisomis siekiama subalansuoti bausmių sistemą šalyje, taip pat griežtinti atsakomybę už pavojingiausius nusikaltimus.

Seimui antradienį bus pristatyti Baudžiamojo kodekso (BK) pakeitimai, kuriais Teisingumo ministerija tęsia baudžiamosios politikos pertvarką. Pataisomis siekiama subalansuoti bausmių sistemą šalyje, taip pat griežtinti atsakomybę už pavojingiausius nusikaltimus.

REKLAMA

BK pakeitimais siūloma sugriežtinti baudžiamąją atsakomybę padidinant tiek minimalias, tiek maksimalias laisvės atėmimo bausmes už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, smurtinius nusikaltimus, seksualinį asmenų išnaudojimą, nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu tarnybos ar valstybės paslaptimis, neteisėtą disponavimą pavojingomis medžiagomis ir kitas nusikalstamas veikas.

Teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos teigimu, analizuojant baudžiamojo įstatymo normose įtvirtintas sankcijas, galima pastebėti atvejų, kai numatyta baudžiamoji atsakomybė nėra proporcinga padaromų nusikalstamų veikų pavojingumui. Tai išryškėja ir vertinant Lietuvoje galiojančias bausmes už nusikaltimus žmogiškumui ir karo nusikaltimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Vienas tokių atvejų yra BK 99 straipsnyje įtvirtintas genocido nusikaltimas. Jo sankcija numato laisvės atėmimą nuo 5-erių iki 20-ies metų arba laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Genocidas pripažįstamas vienu iš pavojingiausių nusikaltimų visame BK, tačiau lyginant jo sankciją su kvalifikuotu nužudymu, už kurio įvykdymą numatytas laisvės atėmimas nuo 8-nerių iki 20-ies metų arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos, galima daryti išvadą, kad pastarasis nusikaltimas pripažįstamas pavojingesniu. Tokios nuostatos nedera tarpusavyje ir nėra teisingos, tad turime užtikrinti proporcingas bausmes už karo nusikaltimus Lietuvoje“, – pranešime spaudai anksčiau buvo cituojama E. Dobrowolska.

REKLAMA

Teisingumo ministerijos inicijuotose BK pataisose siūloma griežtinti numatytą bausmę už genocidą, numatant pakelti apatinę laisvės atėmimo bausmės ribą nuo 5 iki 10 metų laisvės atėmimo.

Už tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis laisvės atėmimo bausmės apatinę ribą siūloma pakelti nuo 5 iki 10 metų laisvės atėmimo, už priverstinį dingimą laisvės atėmimo bausmės apatinę ribą norima pakelti nuo 3 iki 5 metų laisvės atėmimo, už tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimą, kankinimą ar kitokį nežmonišką elgesį su jais ar jų turto apsaugos pažeidimą laisvės bausmės apatinę ribą siūloma pakelti nuo 3 iki 5 metų, o viršutinę ribą – pakelti nuo 12 iki 15 metų laisvės atėmimo.

REKLAMA
REKLAMA

BK pakeitimais taip pat siekiama griežtinti atsakomybę už smurtinius nusikaltimus. Už kvalifikuotą sveikatos sutrikdymą laisvės atėmimo bausmės apatinę ribą norima pakelti nuo 2 iki 4 metų laisvės atėmimo, už fizinio skausmo sukėlimą mažamečiui ar mažamečio nežymus sveikatos sutrikdymą arba žmogaus kankinimą laisvės atėmimo bausmės apatinę riba padidinti nuo 2 iki 3 metų, už prekybą žmonėmis laisvės atėmimo bausmės apatinę ribą norima pakelti nuo 2 iki 3 metų nelaisvės, už kvalifikuotas riaušes laisvės atėmimo bausmės viršutinę ribą siūloma pakelti nuo 6 iki 7 metų laisvės atėmimo.

Teisės aktų pakeitimų pakete siūloma griežti ir bausmes už seksualinė asmenų išnaudojimą. BK pataisomis už pelnymąsi iš kito asmens prostitucijos laisvės atėmimo bausmės viršutinę ribą norima pakelti nuo 4 iki 5 metų, o viršutinę ribą – pakelti nuo 6 iki 7 metų nelaisvės, už įtraukimą į prostituciją laisvės atėmimo bausmės viršutinę ribą siūloma pakelti nuo 3 iki 5 metų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvertinus smurtinių ir seksualinių nusikaltimų pobūdį ir pavojingumą bei sukeliamas pasekmes asmeniui, Teisingumo ministerija siūlo šių nusikaltimų kategorijose sistemiškai atsisakyti piniginės baudos bausmės. Vyriausybė pritarė, jog tokia piniginė sankcija tinkamai neįgyvendina bausmės tikslų ir yra per švelni bausti už tokio pobūdžio nusikalstamas veikas.

Kartu BK pakeitimais siūloma švelninti sankcijas už kai kuriuos nusikaltimus. Pataisų paketu siekiama sumažinti laisvės atėmimo bausmės viršutines ribas už neatsargius sunkius sveikatos sutrikdymus ir neatsargius gyvybės atėmimus, dokumentų ir anspaudų klastojimą, netikros el. priemonės gaminimą ar klastojimą ir kt.

REKLAMA

BK pakeitimų projektu taip pat siūloma iš apysunkių nusikaltimų sankcijų šalinti viešuosius darbus kaip per švelnią šiai kategorijai bausmę. Apysunkių nusikaltimų sankcijos sąrašą siūloma papildyti alternatyvių bausmių galimybe – bauda ir (ar) laisvės apribojimu.

Minėti BK pakeitimai yra trečiasis bausmių politikos pertvarkos etapas. 2023 m. balandį Seimas pritarė pirmajam BK pataisų paketui, o rugsėjį ėmėsi svarstyti antrojo pasiūlymų paketo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų