LLRA reikalavo sustabdyti mokyklų reorganizavimą ir mokesčių didinimą Vilniuje. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

LLRA reikalavo sustabdyti mokyklų reorganizavimą ir mokesčių didinimą Vilniuje. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

Daugeliui nustebus, kodėl apklausų duomenys rodo, kad Lenkija, anksčiau buvusi tarp draugiškiausių Lietuvai šalių, šiuo metu yra viena iš nedraugiškiausių (po Rusijos), „Valstiečių laikraštis“ ėmė domėtis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) veikla mūsų šalyje. Kodėl būtent LLRA? Ogi todėl, kad Lietuvos lenkai lietuvių neretai traktuojami kaip Lenkijos vizitinė kortelė. O kai ta kortelė vis labiau dažosi Kremliui būdinga spalva, lietuviai tai greitai pastebi ir buvusius sąjungininkus nesibodi įvardyti potencialiais priešais.

REKLAMA

Segėjo „koloradkę“

Argi draugiškos valstybės remiamos Lietuvoje veikiančios politinės partijos lyderis galėtų viešumoje pasirodyti segintis skiriamąjį ženklą, kuris puikuojasi ant Ukrainos suverenumą draskančių rusų teroristų krūtinių? LLRA lyderis Valdemaras Tomaševskis prieš pat prezidento rinkimų pirmąjį turą nesibodėjo pasirodyti sostinės Antakalnio kapinėse šalia lenkų tautinės vėliavos spalvų juostelės prisisegęs Georgijaus juostelę, liaudyje neretai vadinamą „koloradke“. Tokios juostelės puikuojasi ne tik Ukrainos žmones žudančių rusų separatistų švarkų atlapuose, bet ir 2007 m. Estijos sostinėje Taline siautusių prorusiškų chuliganų, kėlusių riaušes ir pražudžiusių žmogų, drabužiuose.

Kas gi ta Georgijaus juostelė? Tai dvispalvis (su juodomis ir geltonai oranžinėmis juostomis) kaspinas, Rusijoje naudojamas su Šv. Jurgio ordinu, Šv. Jurgio kryžiumi, Šv. Jurgio medaliu. Rusijos imperijoje jis vadintas Šv. Jurgio juosta, o TSRS – Gvardijos juosta. 1943 m. Georgijaus juosta buvo naudota kaip Šlovės ordino ir medalio „Už pergalę prieš Vokietiją“ atributas. Po TSRS subyrėjimo Georgijaus juosta buvo primiršta. 2005 m. Rusijoje ir posovietinių šalių Rusijos ambasadose imtasi „Georgijaus juostelių“ akcijos, kuria rusakalbių bendruomenėms buvo priminta apie šių juostų svarbą.

REKLAMA

Nors Rusijoje Georgijaus juosta šiandien yra pagarbos kovotojams prieš nacistinę Vokietiją simbolis, juostelė 2007 m. per įvykius Taline įgijo naują konotaciją, kuri dar labiau įsitvirtino per šių metų įvykius Ukrainoje. Nušalinus buvusį Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovičių, šio apdovanojimo juosta buvo pradėta naudoti kaip atpažinimo ženklas prorusiškai nusiteikusių gyventojų ir asmenų, siejamų su specialiosiomis Rusijos Federacijos pajėgomis.

REKLAMA

Ne pirmus metus Rusijos ambasadų platinamos Georgijaus juostelės iš rusų karių didvyriškumo simbolio pavirto skiriamuoju agresyvių prorusiškų jėgų ženklu. Lenkijos žiniasklaida tokį V.Tomaševskio poelgį Antakalnio kapinėse pavadino „bloga žinia Lenkijai“. Tačiau V.Tomaševskis žinojo, ką daro: LLRA reikėjo patraukti rusakalbius rinkėjus. Ir jam pavyko!

Gerojo brolio glėbyje?

Po pirmojo prezidento rinkimų turo V.Tomaševskis užėmė penktą vietą iš septynių: už jį savo balsus atidavė 8,2 proc. rinkėjų (2009 m. prezidento rinkimuose jis tesurinko 4,6 proc. balsų). Tai – daugiau nei Lietuvoje yra balsavimo teisę turinčių lenkų! Rusakalbių simpatijas šis politikas užsitarnavo ir politinių debatų laidose, kuriose teisino Rusijos invaziją į Ukrainą.

REKLAMA

Prieš keletą metų V.Tomaševskis savo valdomoje partijoje priglaudė dvi Kremliui draugiškas partijas ir kelių rusų visuomeninių organizacijų atstovus. Be to, LLRA atstovai lankėsi Rusijos Tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio valstybėmis valdyboje, kur su Lietuvos rusų veikėjais aptarinėjo politinį bendradarbiavimą. Taip pat LLRA sėkmingai bendradarbiauja su Rusijos ambasados darbuotojais, o partijos lyderio pavardė puikuojasi Baltijos šalių rusakalbiams skirto leidinio „Baltijskij mir“ visuomeninėje taryboje. Propagandinį žurnalą finansuoja Rusijos užsienio reikalų ministerija.

REKLAMA

Lietuvos televizijos žurnalistų kalbintas V.Tomaševskis neigė bendradarbiaujantis su prorusiškomis organizacijomis. „Aišku, kad mes nebendradarbiaujame su užsienio institucijomis. Aš apskritai nedalyvauju jokių žurnalų, nė vieno, juolab šito, leidyboje. Mano gimtoji kalba – lenkų. Čia provokacija, ką čia kalbėti“, – gynėsi V.Tomaševskis. Tačiau juoda ant balto rodo visai ką kitą.

REKLAMA

Dar vienas LLRA lyderio prorusiškumo įrodymas: per pastarąją prezidento rinkimų kampaniją už jį agitavo „Baltijskij mir“ įkūrėjas ir buvęs vyriausiasis redaktorius Dmitrijus Kondrašovas. Jo kreipimąsi į savo interneto svetainę įsidėjo LLRA. D.Kondrašovas savo kalbose nuolat smerkė Baltijos šalių įstojimą į ES ir NATO, o Rusiją pristatydavo kaip gerąjį brolį, su kuriuo „Pribaltikai“ anksčiau ar vėliau reikės artimiau susibičiuliauti. Štai vienas iš jo pasamprotavimų: „Pasitraukdamos iš SSRS ir išsaugodamos sovietinę politinę bei socialinę santvarką, Baltijos šalys pasirašė sau civilizacinį nuosprendį. Šiandien ekonominė krizė šį nuosprendį vykdo. Europos Sąjunga daugiau neturi pinigų nacionaliniams elitams.“

Tame pačiame leidinyje kitas Sovietų Sąjungai simpatizuojantis autorius Fiodoras Zaleskis aiškeriagiškai numato Baltijos šalių grįžimą į „namus“: „Lietuvos, Latvijos ir Estijos integracijos su Europa projektas žlugo. Dvidešimties metų nepakako, kad įvyktų tai, kas neįmanoma, tai yra susijungtų visiškai skirtingos nacijos. Nieko nesuprantantis ir Vakarų finansų magnatų nuskurdintas Pabaltijys dairosi aplink. Ir jau akivaizdu, kad jo pasimetęs žvilgsnis gali pakrypti tik į Rusiją. Kadaise Pabaltijys buvo viena patraukliausių SSRS dalių. (...) Metas atsipeikėti ir suprasti, kad atėjo laikas grįžti, juk toliau bus tik blogiau. Pabaltijiečiai, grįžkite pas mus, į gerą Rusiją.“ Čia pat retoriškai klausiama, ar grįžti nesutrukdys sunkus konfliktinių santykių bagažas? Ne bėda. F.Zaleskis pabrėžė: „Rusai moka atleisti.“

Tikroji „Maksvos namų“ paskirtis

Už LLRA lyderį balsuoti agitavo ir Kremliaus veikėjas Rafaelis Muksinovas. Jis kartu su V.Tomaševskiu yra „Baltijskij mir“ visuomeninėje taryboje. Be šių pareigų, R.Muksinovas užima svarbius postus Rusijos Tėvynainių organizacijoje. Per gegužės 9-osios minėjimą Lietuvoje jis šmėžavo už Rusijos ambasadoriaus Aleksandro Udalcovo, kuris dar vasario pabaigoje Užsienio reikalų ministerijos iškviestas paaiškinti situaciją Ukrainoje stebėjosi: „Kuo čia dėta Rusija?“

R.Muksinovas kelerius metus buvo Rusijos Dūmoje Tėvynainių tarybos nariu, dabar – koordinacinės Tėvynainių tarybos prie Lietuvos ambasados vicepirmininkas. Asmeniškai šis veikėjas lėšų gauna iš „Rossotrudničestvo“ fondo.

„Valstiečių laikraščio“ žiniomis, 2008 m. agentūrą „Rossotrudničestvo“ įsteigė tuometis prezidentas Dmitrijus Medvedevas. Jos paskirtis – proteguoti politinius ir ekonominius Rusijos interesus užsienyje. Įstaiga rūpinasi šalies įtakos sklaida ir įvaizdžio gerinimu. Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojo, daktaro Nerijaus Maliukevičiaus, „Rossotrudničestvo“ veikla labiau primena komunistinę propagandą. „Ir struktūra, ir idėjomis, ir ten dirbančiais žmonėmis. Ši organizacija net sukurta ant sovietinės infrastruktūros griuvėsių. Ji atkartoja komunistinės propagandos sistemą, kurios tikslas buvo rūpintis pavergtų tautų kultūriniais ryšiais“, – teigė N.Maliukevičius.

Štai Vilniuje baigiami statyti „Maskvos namai“, kuriuose įsikurs „Rossotrudničestvo“ specialistai. Oficialiai „Maskvos namai“ turėtų būti kultūros ir verslo bendradarbiavimo centras, kuriuo siekiama sukurti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius santykius tarp Lietuvos ir Rusijos. Tačiau specialiosios paskirties statinys Lietuvos sostinėje neabejotinai taps dar vienu Rusijos įrankiu didinti informacinę įtaką mūsų šalyje.

Lenkai – galimi Kremliaus sąjungininkai

Dar trumpai grįžkime prie R.Muksinovo dosjė. Šis politikas, be visa ko, dar yra ir Algirdo Paleckio Socialistinio liaudies fronto narys. Bene garsiausia A.Paleckio frazė, ypač pamaloninanti Kremliaus ausį, yra apie Sausio 13-osios įvykius: „Savi šaudė į savus.“ Žurnalistų spaudžiamas į kampą, V.Tomaševskis nepanoro paaiškinti, kodėl už jį agitavo šie plačiau aprašyti prorusiški veikėjai bei prorusiškos politinės jėgos.

Politologas Mindaugas Kluonis „Valstiečių laikraščiui“ teigė, kad Kremlius Lietuvos lenkus nuolat traktavo kaip natūralius galimus sąjungininkus dar nuo Lietuvos nepriklausomybės pradžios, kai Vilnijos krašte buvo bandoma paskelbti autonomiją. „Kadangi rusai Lietuvoje kompaktiškai gyvena tik Vilniuje, Klaipėdoje, Visagine ir Jonavos rajone, jie yra gerai integravęsi į Lietuvos visuomenę, Maskvai sunku mobilizuoti rusakalbius tautiniu pagrindu.

Beje, Lietuvoje jų yra gana nedaug, palyginti su kitomis buvusiomis Sovietų Sąjungos šalimis, o ir jie „dalijasi“ dar ir konfesiniu pagrindu, – pasakojo M.Kluonis. – Lietuvos lenkai, atvirkščiai, gyvena kompaktiškai skurdžiuose rajonuose ir dėl Lenkijos bei Lietuvos politikų klaidų, neveiklumo daug mažiau linkę integruotis. Tokia Lietuvos lenkų situacija yra paranki Kremliui, kuris mato galimybių prireikus Lietuvoje sukelti neramumų teritoriniu požiūriu. Nuo 2009 m. LLRA sudarė koaliciją su Klaipėdos rusų partija „Rusų aljansu“, kurio lyderė Irina Rozova pagarsėjo dalyvavimu su Kremliumi siejamuose renginiuose. Būtent Klaipėdos rusai yra raktas į LLRA sėkmę rinkimuose, be jų paramos lenkai sunkiai perkoptų rinkimų barjerą.“

Pasak politologo, V.Tomaševskis yra priklausomas nuo Klaipėdos rusų paramos, jis neturi galimybių nevykdyti „Rusų aljanso“ siekių, net jei jie neatitinka Lenkijos interesų. „Rusų sąjungai vis labiau asocijuojantis su Darbo partija, kurios frakcijoje dirba jos lyderiai, Kremlius mato galimybę per LLRA ir „Rusų aljansą“ pritraukti daugiau Lietuvos rusų ir suvienyti Lietuvos tautines mažumas, kad prireikus jos apsunkintų Lietuvos politinę situaciją. Tikėtina, kad orientaciją į LLRA ir tautines mažumas skatina ir žlugę atviri „prokremliniai“ judėjimai, sudaryti iš lietuvių, kaip J.Paleckio Socialistinis liaudies frontas“, – „Valstiečių laikraščiui“ teigė M.Kluonis.

Pašnekovo teigimu, Lietuvos politikai taip pat turi prisiimti atsakomybę už tai, kad nesugebėjo patraukti Klaipėdos rusų ir Vilnijos lenkų į savo pusę, spręsti šių tautinių grupių socialinių problemų. „Kadangi joms spręsti dedama nepakankamai pastangų, o kai kurios partijos, pavyzdžiui, Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, dar ir eskaluoja įtampą, tai sudaro sąlygas plisti „prokremlinėms“ nuotaikoms skurdžioje Vilnijoje ir tarp neturtingų Klaipėdos rusų“, – konstatavo M.Kluonis.

Jei V.Tomaševskiu žavisi ir už jį agituoja Kremliaus juodieji technologai, žmogaus teisių gynėju jį tituluoja Rusijos Tėvynainių programos koordinatorius Lietuvoje, LLRA jau kiek laiko rinkimuose dalyvauja kartu su prorusiškomis partijomis, galbūt jau nelieka abejonių, kad LLRA ir jai vadovaujančio V.Tomaševskio politinei veiklai labiau diriguojama ne iš Lenkijos, o tiesiai iš Maskvos.

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Special K 2014-06-11 20:33:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uzsirisciau ir as ta juostele jei tureciau! Pagerbti zuvusius per kara su nacizmu butina!   ATSAKYTI
SNORAS 2014-06-11 19:48:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DĖL SNORO SUŽLUGDYMO CŽV STATYTINĖI GRYBAUSKAITĖI APKALTĄ IR Į KALĖJIMĄ!   ATSAKYTI
juozapas 2014-06-11 18:55:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
apie krutines ir liemeneles tinklalapyje k r u t i n e s taskas lt   ATSAKYTI
Aldona 2014-06-11 18:14:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Valdemaras Tomasevski yra doras ir saziningas Lietuvos pilietis, kuris dirba visu Lietuvos zmoniu labui. Jo seimos vertybes ir politiniai standartai yra labai auksto lygio ir priimtini visiems Lietuvos pilieciams, tai irodo pono Tomasevskio ir LLRA populiarumo didejimas tarp lietuviu, kurie mato, kad per savo egzistavimo metus si politine jega, niekada nesusikompromitavo, neturejo jokiu korupcijos skandalu bei gina savo rinkeju teisiu negailedami savo jegu.   ATSAKYTI
bere 2014-06-11 16:45:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Musu zurnalistai neturi ka veikt, vis iesko kazkokiu priesu   ATSAKYTI
skroblas 2014-06-11 12:43:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Sukruto balsas.lt - Uspaskicho ciulpikai, kad padorus politikas Tomasevski ju rinkujus suviliojo. Tad reikia NARMALIU PALICIKU BUCI! Ir tave gerbs visi - lenkai, baltarusiai, lietuviai, blyyn.    ATSAKYTI
Markas 2014-06-11 12:33:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ir vėl bandoma Lietuvos piliečius įtikinti, kad Lietuvoje privalo būti tik viena nuomonė. Jeigu kažkas turi kitą nuomonę - automatiškai tampa tautos priešu.
Gyvename demokratinėje šalyje, bent jau manome, kad tokioje gyvename. Tad turime gerbti ir kitokį požiūrį turinčius žmones.
Panašu, kad autorius tam dar nesubrendo.   ATSAKYTI
nieko naujo 2014-06-11 12:41:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuomonių įvairovė gerai,bet visi antivalstybiniai elementai,pagauti už uodegos,savo veiklą teisina "kitokia nuomone" ir laisvamanyste.LLRA deleguoti valdininkai,galvokite kažką naujo,prieš rašinėdami savo Vadą teisinančius komentarus darbo metu.  
??? 2014-06-11 11:05:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
o dar sako, kad Rusija propaganda skleidzia...   ATSAKYTI
o 2014-06-11 11:05:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
LT neatsilieka propagandos skleidimo atzvilgiu  
vel 2014-06-11 09:51:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Imantas su savo lenkofiliškais išsišokimais. Reiktų tokio rango politikams įsikalti į galvą: lenkai nėra tautinė mažuma (kaip karaimai), o atsibastę iš rytų ar sulenkėję vietinių lietuvių ir gudų mišrūnai. Visi lietuviai Lietuvoje gyvena savo etninėse žemėse su baltiškais pavadinimais ne mažiau 2000 metų. Liublinio unijos, carinės Rusijos ir Pilsudskinės Lenkijos dėka ši teritorija, kuri dabar priskiriama šiems pseudolenkams ir mus verčia galvoti ir mokyti mūsų vaikus, kad jie yra autochtonai. Melas, aš savo vaikus mokinu, kad tie žmonės buvo ir yra svetimšaliai (svetimkūniai) mūsų šalyje mėginantys primesti svetimos valstybės kalbą ir kutūrą. Linkėčiau, kad jie turėtų tokį patį statusą, kaip 'negrai' (ne graždane) Latvijoje ir Estijoje   ATSAKYTI
. 2014-06-11 11:03:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tavo protas, zmogau, ryskiai aptemdytas  
Imantas M. 2014-06-11 08:57:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Įdomiai išeina - autorius parodo, kaip Lietuvoje (kaip ir visoje postsovietinėje erdvėje) į tarpetninius santykius lenda Rusija, kaip ji kiršina tautines mažumas su tautinėmis daugumomis, bet visvien dėl visko lieka "kalti" Lietuvos lenkai, o galiausiai - Lenkija, taip?
Su Tomaševskiu viskas aišku, bet ar ne tą patį (siekį gauti Lietuvos rusų, tame tarpe nelojalių mūsų valstybei, balsus) daro ir kitos partijos? Štai neseniai Vingio parke vyko rusų šovinistų orgija - su Putino portretais, georgijaus juostelėmis ir pan., ir 20 000 jos dalyvių pasveikino ne kas kitas, o Vilniaus m. meras, partijos "Taip" vadovas Zuokas. Šitas antilietuviškas renginys, kurį finansavo Rusijos ambasada, buvo pateikiamas kaip "vilniečių ir Lietuvos tautinių mažumų kultūros šventė". Nuo kada svetimos ir atvirai mums priešiškos valstybės peršami renginiai tapo "vilniečių šventėmis"? Maža to, Vilniaus m. savivaldybės taryba irgi parėmė šitą "šventę". O juk į ją įeina ne tik prorusiškos Uspaskicho, Pakso ir Tomaševskio partijos, bet ir konservatoriai, ir socialdemokratai. Ar teko girdėti apie kokius nors jų protestus? Tai ar vien tik lenkai kalti dėl visko?
O svarbiausia - su jais reikia dirbti, ne tik "demaskuoti". Per praėjusius nuo Nepriklausomybės atstatymo 24 metus Lietuva ne karto neparodė Lietuvos lenkams, kad ji yra jiems ne pamotė, o tikra motina - kaip ir žemaičiams, aukštaičiams, Lietuvos totoriams, Lietuvos žydams ir kt. Tai diktatūrose žmonės privalo demonstruoti lojalumą valstybei, o demokratijose priešingai - valstybė privalo būti lojali savo piliečiams.
Taip kad vien tik su "demaskavimais" toli nenuvažiuosime.   ATSAKYTI
Nurchašas-visagalis,Nurchašas čia katana 2014-06-11 13:19:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tamstos cinizmui ir įžūlumui nėra ribų.O ar ne su tamstos brolio vadovaujama partija susivienijo zuokininkų "Taip"? Ir išvis,kaip buvęs-esamas saugumietis,Jūs esate gerokai labiau informuotas už eilinius piliečius,turėjote galimybę įsigilinti į visus niuansus.Todėl turėjote puikiai suprasti,kad be lenkiško rūbo proputiniškos jėgos Lietuvoje būtų tik lukštų krūvelė.Dar ir pati Lenkija taip neseniai flirtavo/tebeflirtuoja su Putinu.
Tai ko,po velnių,apsimetate skaityti nemokančiu idiotu ir skiedžiate demagogijas?  
senelis 2014-06-11 08:15:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tomasevskis-tautos isdavikas
   ATSAKYTI
Jo... 2014-06-11 08:57:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paprasta, kaip 3 kapeikos, taip?  

Tiesiogiai

NaujienosREKLAMA

TOP

TELEVIZIJA

Rinkimai 2019

Top Video

Kiguolis parodė, kaip galima suklastoti rinkėjo balsą

Lietuvoje išgelbėti 66 kūdikiai: iki šiol vaikai tiesiog mirdavo

Vilniaus teisme – įtakingų teisininkų su antrankiais antplūdis

Aš galiu


Lietuvos garbė 2019


 

RODYTI NUOTRAUKĄ
-2
Vilnius
2019-02-22 17:29
Nuotraukos autorius: Tomas kareiva
Siųsk savo orų nuotrauką:
SIŲSTI