• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą užplūdusi pandeminio gripo banga privertė žmones kur kas aktyviau, nei ankstesniais metais, skiepytis, šturmuoti vaistines bei ieškoti natūralių gynybos nuo virusų būdų.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis imunitetą stiprina česnakais, svogūnais, šviežiai trintais krienais ar imbierais, citrinomis.

REKLAMA

Patarimai, kaip išvengti pavojingos ligos, sklando ir virtualioje interneto erdvėje.

Elektroniniu paštu žmonės persiuntinėja ir nepriklausomo mitybos bei kulinarijos eksperto Vincento Sako patarimus.

"Dirbu juodai, bet gripas manęs neima, nes žinau, kaip maitintis. O kurie nežino - eina skiepytis", - "Vakarų ekspresui" sakė prieš skiepus ir vaistus nusistatęs V. Sakas. Anot jo, brangių vaistų ir skiepų propaganda naudinga ne kam kitam, o tik juos gaminančioms kompanijoms.

REKLAMA
REKLAMA

"Juk gripu sergama kiekvienais metais, ir nuo jo komplikacijų žmonių miršta kasmet. Bet tik šiais metais ta grėsmė yra taip išpūsta", - įsitikinęs jis.

Ekspertas skaitytojams siūlo nuo gripo gintis lietuviškais natūraliais produktais, skaniais ir naudingais mišiniais.



Graibsto vitaminą C

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistai perspėja, kad gyventojams susirūpinus savo imunitetu, svarbu nepulti į kraštutinumus ir nepakenkti savo sveikatai.

"Rekomenduojamos vitaminų ir mineralų paros normos yra nustatytos sveikiems žmonėms, kurie siekia savo mitybą padaryti visavertę, tačiau iškilus infekcijos pavojui, kai kuriais atvejais tokios normos negalioja. Pirmiausia tai pasakytina apie vitaminus C, D bei žuvies taukus", - teigia Savigydos pramonės asociacijos direktorius Edvinas Butkus.

REKLAMA

Jo manymu, apdairiems reikia būti net ir vartojant imbierą bei česnaką. Imbieras dėl jame esančių veikliųjų maistinių medžiagų gali pakenkti nėščiosios vaisiaus vystymuisi, o dideli česnako kiekiai - sudirginti virškinamąjį traktą.

Dviejų interneto svetainių apklausose jų lankytojai nurodo imunitetui stiprinti dažniausiai vartojantys ežiuolės preparatus, vitaminą C, česnaką, citrinas, bičių produktus.

REKLAMA

Viena iš vienuolikos maisto papildų bendrovių, priklausančių Savigydos pramonės asociacijai, pranešė, kad lapkričio mėnesį jos platinamo vitamino C pardavimai, palyginti su spalio mėnesiu, išaugo šešis kartus.

Vincento Sako patarimai

Kas rytą tik atsikėlus išskalaukite burną vandeniu ir išgerkite šaukštą ryžių acto (ryžių actas tik - 2 proc.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Plakikliu sutrinkite 700 g spanguolių, 500 g medaus, 50 g česnakų, 50 g svogūnų. Taip pat trintuve sutrinkite 20 g nuluptų krienų ir 20 g nuluptų imbierų, sumaišykite su spanguolėmis, po to įmaišykite 20 g lietuviško medaus žiedadulkių, 20 g lietuviškos bičių duonelės, 5 g šviežiai maltų garstyčių, 5 g šviežiai maltų cinamonų, 1 g šviežiai maltų aitriųjų paprikų (galima sumalti kavos malūnėliu). Laikykite šaldytuve inde su dangteliu.

REKLAMA

10-15 minučių po to, kai ryte išgėrėte ryžių acto, išgerkite šaukštą šio sveikatinančio Vincento mišinio. Jei kam mišinys pasirodys per aitrus, užgerkite vandeniu. Kol siaučia epidemija, Vincento mišinį gerkite ir vakarais.

Padėkite savo kūdikėlių imunitetui: nakčiai sutrinkite kelias česnako skilteles į košelę ir įdėkite kūdikėliui į kojinytes nakčiai taip, kad česnakas liestų padukus.

REKLAMA

Parėję namo iš darbo arba lauko, nusiplaukite rankas, suvalgykite porą šaukštų spanguolių arba bruknių. Kasdien valgykite naminės juodos ruginės duonos su naminiu sviestu, sočiai pabarstę kaimiškais česnakais.

Pasidarykite sveikatinantį spanguolių arba bruknių gėrimą: sutrinkite plakikliu 500 g uogų, sutrinkite 50 g česnako, sumaišykite su 100 g medaus ir laikykite uždarame inde šaldytuve. Geriant į 200 g vandens įplakite 50 g uogų mišinio. Gerkite dažnai (per dieną iki 3 litrų, o vaikeliams duokite per pusę mažiau).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausiai - mūvėkite šiltas kojines, geriausiai vilnones. Jei pajutote negalavimą, pakaitinkite kojas karštame vandenyje su garstyčiomis, nušluostykite, apsimaukite vilnones kojines ir griūkite lovon.

O svarbiausiai gripo epidemijos metu nereikėtų gerti alkoholinių gėrimų, net vyno, nevalgyti parduotuvėje pirktų konditerijos gaminių.

REKLAMA

Kas per daug - tas nesveika

Audrius LEKŠTUTIS, vidaus ligų gydytojas

Kas gerina imunitetą? Labai svarbu, kad gripo epidemijos metu žmogus būtų nepavargęs, gerai išsimiegojęs, vengtų ekstremalumų, neišsektų nei fiziškai, nei emociškai, visavertiškai maitintųsi, gertų daug skysčių. Juokas ir teigiamos emocijos gerina savijautą, įrodyta, kad teigiamai veikia ir imuninę sistemą.

REKLAMA

Žmonių mėgstamų "antigripinių" priemonių - citrinų, medaus, česnako - negalima absoliutinti. Tiesa, medaus gydomojo poveikio niekas dar nėra įrodęs, tai yra maisto produktas, o ne vaistas.

Česnake yra labai daug gerų medžiagų, vitaminų. Jis gerina kraujotaką, bet labiau veikia bakterines, o ne virusines infekcijas. Galima česnako privalgyti tiek, jog nuo žmogaus sklis toks stiprus kvapas, kad prie jo niekas nesiartins, - gal tas žmogus turės mažiau šansų užsikrėsti.

REKLAMA
REKLAMA

Bet ne visi toleruoja česnaką. Jame esantys eteriniai aliejai, jei žmogus serga tulžies pūslės akmenlige, gali sukelti jam akmenligės priepuolį. Jei yra lėtinės šlapimo takų arba lytinių organų infekcijos, eteriniai aliejai gali dirginti šlapimo takus. Taigi česnakus reikia valgyti su saiku. Tinka viena dvi skiltelės per dieną, bet galbūt ne viena dvi galvos. Nors yra žmonių, kurie gali suvalgyti ir daugiau.

Pakenkti gali ir per dideli vitamino C kiekiai. Nuo jo šlapime susikaupia daug oksalatų ir jie daro neigiamą poveikį inkstams, nes perteklius pašalinamas iš organizmo per inkstus.

Geriau jau visavertiškai maitintis, nei vartoti atskirus vitaminus. O jei jau vartoti - tai kompleksinius. Vengti kokių nors produktų nereikia - tiesiog mityba turi būti subalansuota, bet valgyti reikia su saiku. Reikėtų vengti alkoholio - jis blogina imuninės sistemos būklę.

Nepakenks saikingai pavartoti ir kai kuriuos liaudiškus mišinius. Tačiau žinotina, kad sergant nekomplikuotu gripu su įprastine eiga, svarbiau už bet kokius mišinius yra išgerto skysčio kiekis. Nekarščiuojantis žmogus kasdien turi išgerti apie 2 litrus vandens. Vienam laipsniui pakilusios temperatūros 1 kg kūno svorio papildomai reikia išgerti 10 ml vandens. Pavyzdžiui, jei žmogus sveria 70 kg, karščiuoja iki 38, jis papildomai prie 2 litrų turi suvartoti 700 ml, o jei karščiuoja iki 39 - papildomai mažiausiai dar pusantro litro. Tai labai svarbu. Beje, paracetamolio, kuriuo dažniausiai mušama temperatūra, toksiškumas žymiai išauga, jei žmogus vartoja per mažai skysčių. Ir neduokdie, dar pavartoja alkoholio.

Teksto autorė Genovaitė PRIVEDIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų