Kiekvieno žmogaus organizmas gyvena pagal savo biologinį laikrodį. Kai bandote jį apgauti, kenčiate patys. Net jeigu esate „pelėda“ ir turite keltis 7 valandą, nebandykite šeštadieniais ir sekmadieniais atsigriebti miegodami iki pietų. Jausitės ne tik nepailsėję, bet ir vangesni.
Žinoma, būtų kvaila tą dieną, kai nereikia skubėti į darbą, keltis 7 valandą. Miegokite, kiek norisi, tačiau nubudę nebesistenkite vėl užmigti, nes už savaitę vis tiek neatsimiegosite!
Kasdien (net savaitgalį) gulkitės ir kelkitės tuo pačiu metu. Ilgainiui priprasite reikiamu laiku atsibusti ir be žadintuvo.
Per ryški šviesa
Tyrimais įrodyta, kad didelę reikšmę gerai savijautai turi šviesa. Nustatyta, kad smegenys labai jautriai reaguoja į staigų šviesos ir tamsos kaitaliojimąsi.
Ryški šviesa (ypač vakarais) skatina smegenų ląstelių veiklą, tada jau būna tikrai sunku užmigti. Labiausiai smegenis žadina dienos šviesos lempos. Tokio apšvietimo reikėtų vengti namuose. Dažniausiai pasitaikanti klaida įrengiant vonios kambarį – prie veidrodžio pakabinti ryškūs šviestuvai. Veidrodis dar labiau sustiprina šviesos ryškumą. Tiesa, tai patogu iš ryto, kai dar ne visai nubudę nueinate praustis.
Patarimas. Prieš miegą venkite ryškios lempų šviesos.
Sumažėjęs kraujospūdis
Daugelis yra patyrę, ką reiškia sumažėjęs kraujospūdis. Pasirodo, tai gali būti susiję su nervų sistemos negalavimais. Ištyrus grupę žmonių, kenčiančių nuo chroniško nuovargio, tik vieno iš aštuoniolikos kraujospūdis pasirodė normalus.
Patarimas. Jeigu nuovargį sukelia ši priežastis, išeitis gana paprasta – tereikia, kad gydytojas parinktų kraujospūdį normalizuojančius vaistus.
Skysčių trūkumas
Blogos savijautos ir nuovargio priežastis gali būti dar paprastesnė – galbūt jūs geriate per mažai vandens? Juk vanduo dalyvauja visuose gyvybiškai svarbiuose procesuose.
Nepamirškite, kad paprasto ar negazuoto mineralinio vandens neatstoja kiti skysčiai (nebent nesaldinta žolelių arbata). Pavyzdžiui, kava ir alkoholis ne tik nepatenkina organizmo skysčių poreikio, bet, atvirkščiai, – sukelia dar didesnę dehidrataciją. Pasekmės – nuovargis, sausa oda, virškinimo sutrikimai, galvos skausmai.
Patarimas. Gerkite tai, kas jums patinka, tik nepamirškite gerti pakankamai vandens.
Per daug angliavandenių
Kai organizmas gauna pakankamai angliavandenių, smegenyse padaugėja serotonino – medžiagos, raminamai veikiančios nervų sistemą. Maistas, kuriame daug baltymų, atvirkščiai, lėtina serotonino išsiskyrimą.
Jeigu jūsų darbas susijęs su nemažu fiziniu ir psichologiniu krūviu, daug angliavandenių turintis maistas pusryčiams padės neprarasti pusiausvyros per visą darbo dieną. Tačiau jeigu jūsų darbas reikalauja kruopštumo ir susitelkimo, o jūs nuo pat ryto jaučiatės mieguisti, atkreipkite dėmesį, ką valgėte pusryčiams.
Patarimas. Kartais „raminančius“ angliavandenius pakeiskite baltymų turinčiu maistu, ir to nepaaiškinamo nuovargio kaip nebūta!
Stresas
Stresinę situaciją išgyvenantis žmogus greičiau pavargsta, sumažėja jo darbingumas. Nuovargio priežastis gali būti labai paprasta: didelę įtampą išgyvenantis žmogus visiškai nesąmoningai kvėpuoja paviršutiniškai. Juo ilgiau ta įtampa tęsiasi, tuo mažiau deguonies patenka į kraują.
Patarimas. Pajutę įtampą sąmoningai stenkitės giliau kvėpuoti. Pasistenkite greičiau atsipalaiduoti, dažniau galvokite apie malonius dalykus.
Triukšmas
Jeigu darbe visą dieną supa triukšmas, nuovargis darbo dienos pabaigoje beveik garantuotas. Tyrimais nustatyta, kad triukšmingoje aplinkoje dirbantys žmonės mažiau pavargsta, jeigu naudojasi specialiomis priemonėmis: ausinėmis ar ausų kaišteliais.
Namuose nuo triukšmo apsisaugoti paprasčiau. Tereikia sumažinti televizoriaus garsą, telefono signalą, o vaikus pripratinti tyliau krykštauti, netrankyti durų.
Patarimas. Jeigu daug laiko praleidžiate triukšmingoje aplinkoje, nusipirkite specialias ausines ar ausų kaištelius.
Pavargusios akys
Skaitymas važiuojančiame automobilyje ar autobuse nėra sveika akims. Be to, ne tik rizikuojate sugadinti regėjimą, bet ir pavargsite. Jeigu dirbate prie kompiuterio, ne rečiau kaip kartą per valandą darykite dešimties minučių pertraukėles. Svarbiausia – atitraukti akis nuo įgrisusio ekrano.
Patarimas. Dirbdami įtempto regėjimo reikalaujantį darbą dažnai darykite pertraukas, neskaitykite prieblandoje ar važiuodami.
Spalvų poveikis
Spalvų vaidmuo žmogui daug svarbesnis nei kartais atrodo. Psichologai teigia, kad „šiltos“ spalvos (raudona, geltona, oranžinė) kelia darbingumą. Netgi manoma, kad pakanka kelias minutes pabūti raudonais tapetais išklijuotoje patalpoje, ir nuovargį kaip ranka nuims.
Kita vertus, psichologai įspėja, kad raudona – pernelyg agresyvi spalva, ir pataria iš nuovargio vaduotis ramesnėmis – mėlyna ar žalia.
Patarimas. Kambario, kuriame praleidžiate daugiausia laiko, sienoms parinkite ne specialistų rekomenduojamą, o savo mėgstamą spalvą.
Parengė L.Žukaitė