„Trisdešimt metų festivaliui yra reikšminga sukaktis, – Bernardinų sode per žurnalistų pusryčius kalbėjo festivalio vadovė Jurgita Murauskienė. – Reikšminga ne tiek matuojant laikotarpį metais, kiek sugebėjimu veikti dinamiškoje aplinkoje, išlaikyti aktualumą, publikos ir partnerių pasitikėjimą bei lojalumą.“
Kristupo festivalį J. Murauskienė palygino su katinu, kuris mėgsta vaikščioti vienas: festivalis jau daugybę metų kelia koją ten, kur iki tol koncertų nebuvo, rašoma pranešime spaudai.
Daro tai, kas dar nedaryta. Dėl to tik jame galima išvysti flamenko baletą pagal operos muziką, išgirsti, kaip „The Beatles“ skambėtų Baroko epochoje ar sušokti simfoninę salsą.
„Tokią festivalio koncepciją pasirinkome ne dėl to, kad mums taip patinka. Norime plėsti profesionaliosios muzikos suvokimo ribas, atskleisti jos įvairovę.
Kad ir kokie drąsūs, savarankiški būtume, festivalį tikru festivaliu paverčia klausytojai – jų smalsumas, atviras požiūris ir noras pajusti šventę mus stipriai motyvuoja ir stimuliuoja naujas idėjas“, – teigė festivalio vadovė, kurios kelionė su Kristupo festivaliu prasidėjo dar 2004-aisiais.
Pradėjusi nuo savanoriavimo ir tais metais iš Šv. Kotrynos bažnyčios vaikiusi benamius šunis, vėdinusi ir smilkalais kvepinusi erdvę koncertui, J. Murauskienė įsitikinusi, kad visos jos patirtys atėjo per darbą.
„Esu dėkinga Kristupo festivalio įkūrėjui prof. Donatui Katkui ir buvusioms festivalio vadovėms už pasitikėjimą, suteikusį galimybę būti ten, kur esu“, – ji prisiminė pirmuosius darbo metus festivalyje.
Tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas Kristupo festivalis liepos 1 dieną prasidės Sakralinės muzikos valandų ciklo koncertu „Dainų šventės 100-mečiui – 100 balsų“ Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčioje. Festivalio atidarymo koncerte – lietuvių meno ansamblis iš Jungtinių Amerikos Valstijų „Dainava“, Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ ir vargonininkė R. Marcinkutė Lesieur.
Festivalio jubiliejinius koncertus Šv. Kazimiero bažnyčioje rugsėjo 18 dieną užbaigs intriguojanti pasaulinė kompozitorės, elektroninės muzikos kūrėjos ir tyrinėtojos Agnės Matulevičiūtės kūrinio „Donelaitis: Recomposed“ premjera. Sakralioje bažnyčios erdvėje susitiks elektronika, vargonai ir Donelaičio tekstai.
Per festivalį bus rengiamos net keturios „Gatvės gyvos“ ekskursijos, kviečiančios pažinti Vilnių, Bernardinų sodą, sakralų ir kintantį miesto vienuolynų paveldą.
Bernardinų sode – muzika ir piknikai
Tradiciniuose Kristupo festivalio muzikiniuose piknikuose Bernardinų sode klausytojai laukiami kiekvieną vakarą nuo liepos 8-osios. Piknikautojai koncertų klausytis galės nemokamai, – muzikinių piknikų seriją, kaip ir kitus Kristupo festivalio koncertus, iš dalies
remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. „Aštuoniasdešimt procentų piknikuose pristatomos kūrybos yra autorinė“, – sako festivalio vadovė J. Murauskienė.
Į muzikinį pasimatymą Bernardinų sode liepos 8 dieną, pirmadienį, pakvies Europos džiazo scenose puikiai pažįstamas duetas – „Jazzy Duo“ Veronika ChiChi ir Dmitrijus Golovanovas.
Liepos 9 dieną, antradienį, Paryžiaus garsus Vilniuje skleis „Voix d’Amour“ – trimitininkas Audrius Laurynas Zalcas, akordeonininkas Arūnas Šerpytis, dainininkė Žemyna Krukonytė-Zalcė. Trio į išskirtinę kolekciją surinko kultinius Edith Piaf, Richard Galliano, Josepho Kosmos kūrinius.
Trečiadienį, liepos 10 dieną, piknikautojai galės klausytis „Perfect Namesis“ dueto. Akordeonininkė Girmantė Bubelytė ir gitaristas Mantas Raila, koncertuojantis su Vidu Bareikiu, „8 Kambariu“, Mantu Ben, „Mėnulio Faze“ ir kitais populiariais atlikėjais, pristatys nekasdienį gitaros ir akordeono derinį ir minimalistine ekspresija užburiančią programą.
Žaliajame koncerte liepos 11 dieną, ketvirtadienį, multiinstrumentalistas Remis Rančys pasiūlys klausytojams gero gyvenimo receptą, išrašomą skirtingais instrumentais – gitarėle, gitara, mbira, perkusija, fleitomis, pianinu.
Festivalio piknikų ciklas baigsis liepos 12 dieną, penktadienį, kartu su Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvoje rengiamu lenkų pianistės Jagodos Stanickos koncertu, kuriame skambės
ir subtili Frédérico Chopino romantika, ir kinematografiški pačios atlikėjos kūriniai.
Didžiuosiuose koncertuose – muzikiniai pabėgimai į Vieną, Paryžių, Lisaboną ir Havaną
Didieji festivalio koncertai prasidės liepos pabaigoje ir tęsis visą rugpjūtį. Liepos 29 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje pirmą kartą Lietuvos klausytojams prisistatys netikėtas duetas, į kurį susibūrė du gitaristai – lietuvis Mindaugas Stumbras ir belgas Chrisas Ruebensas.
Jų koncerte „Ruebens–Stumbras Duo: Strung Out“ susitiks subtilios, melodingos ir elegantiškos Ch. Ruebenso kompozicijos ir M. Stumbro džiazo improvizacijų energija bei ekspresyvumas.
Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras ir pianistė Ieva Dūdaitė liepos 30-osios vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje siūlo pabėgimą į kalnuotąjį Tirolį ir trumpą stabtelėjimą elegantiškoje Vienoje kartu su genialių kompozitorių – Philipo Glasso ir Wolfgango Amadeuso Mozarto – muzika.
Liepos 31 dieną, trečiadienį, po Šv. Kotrynos bažnyčios skliautais skambės fortepijono fenomeno, vieno geidžiamiausių bliuzo ir bugio atlikėjų pasaulyje Henrio Herberto, koncertas „Blues Piano Grooves“. „Henris – tai Elvis Presley ir Jonas Spenceris kartu sudėjus“, – taip yra sakoma apie šį atlikėją.
Vilniuje H. Herbertas kvies prisiliesti prie amerikietiškosios muzikos šaknų. Svaiginantį bugį keis tiesmukas bliuzas, baro raudas – jausmingos džiazo baladės. Ši programa – pianisto meilės laiškas jį įkvėpusiems korifėjams.
Pasak „The Guardian“, Richard’as Galliano yra geriausias šių dienų akordeonininkas, perrašęs instrumento istoriją, didžiojoje džiazo scenoje įrodęs, kad tai – ne vargšų pianinas, o kompozitorių mūza.
Vieną vakarą R. Galliano gali groti Mozarto kūrinius, kitą – Edith Piaf dainas, trečią improvizuoti su Wyntonu Marsaliu. Vilniuje, A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, rugpjūčio 1 dieną R. Galliano su grupe „New York Tango Trio“ atliks Ástoro Piazzollos ir savo autorinius kūrinius. Šis koncertas pradės festivalio pasirodymus atvirose miesto erdvėse.
Rugpjūčio 2 dieną A. Mickevičiaus bibliotekos kieme suskambės Portugalijos balsas. Christina Branco yra vadinama fado ambasadore. Prestižinėse Prancūzijos, Nyderlandų, Šveicarijos, Argentinos salėse dainuojanti atlikėja Vilniuje surengs išskirtinį koncertą visose Baltijos šalyse – pristatys naujausią savo albumą „Mãe“ („Motina“).
Siekdama laisvės muzikoje, bet išlaikydama emocinį gylį, dainininkė užburia plastišku, aitringu, sodriu balsu bei nepakartojama scenine įtaiga.
Dar viena festivalio žvaigždė A. Mickevičiaus bibliotekos kieme pasirodys rugpjūčio 6 dieną, antradienį. „Flamenko – tai aš“, – sako vienas stipriausių šio žanro kompozitorių ir atlikėjų, lietuviams jau pažįstamas Carlosas Piñana.
Jo gitaros stygose atgyja meilė, aistra, džiaugsmas, nusivylimas. Laukdamas susitikimo su Lietuvos publika, jis sako, kad lietuviai puikiai supranta jo muzikos kalbą ir geba išjausti kiekvieną skambančią natą.
Rugpjūčio 7 dieną, trečiadienį, Lotynų Amerikos muzikoje A. Mickevičiaus bibliotekos kiemą paskandins a cappella sensacija „Vocal Sampling“ iš Kubos.
Tai – 6 dainininkai, kurių venomis teka salsa. Jų instrumentas yra balsas ir kūnas, kuriais jie scenoje sukuria mušamųjų, boso, klavišinių, pučiamųjų iliuziją. Šis efektas yra pakerėjęs ne tik klausytojus visame pasaulyje, bet ir muzikos korifėjus, tarp kurių – Bobby McFerrinas, Peteris Gabrielis, Paulas Simonas.
Rugpjūčio 20 dieną Kristupo festivalis Vilniaus Šv. Juozapo bažnyčioje Pilaitėje pristatys Lietuvos 20-mečiui NATO skirtą premjerą – Herkaus Kunčiaus, Giedriaus Svilainio ir Ryto Svilainio oratoriją „M’Es – NATO’S“.
Oratorijoje atskleidžiama aljanso istorija, išryškinant jo narių muzikinius portretus, jautriai integruojant Ukrainos temą bei ypatingą dėmesį skiriant Baltijos šalims. Oratorijos atlikėjai – Valstybinis choras „Vilnius“, Lietuvos kariuomenės orkestras, sopranas Lina Dambrauskaitė, aktorius Vaidotas Martinaitis. „Sakralinės muzikos valandose“ – pasaulinės premjeros
Didžiausią ir seniausią Kristupo festivalio koncertų ciklą „Sakralinės muzikos valandos“ Bernardinų sode pristatė meno vadovė R. Marcinkutė Lesieur. Šiais metais cikle – 14 koncertų, jie vyks Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje, kuri didžiuojasi neobarokiniais „Oberlinger“ vargonais. Ciklo koncertus Vilniui, kaip ir kasmet, dovanoja Kazickų šeimos fondas.
„Ciklo koncertai laikosi ant trijų banginių – šiais metais švenčiame Dainų šventės 100-metį, 90 metų sukanka profesoriui Leopoldui Digriui, 80 metų jubiliejų švenčia kompozitorius Giedrius Kuprevičius, Kristupo festivalis mini savo 30-metį, 20 metų jubiliejų pažymime Europos Sąjungoje ir NATO, šiai datai netgi skiriame „Sakralinės muzikos valandų“ uždarymo koncertą“, – pasakojo R. Marcinkutė Lesieur.
Liepos 9 dieną vargonų muzikos gerbėjai turės galimybę išgirsti pirmą kartą Lietuvoje koncertą rengiantį, mylimiausią Australijos vargonininką internete Jamesą Floresą. Tai itin charizmatiškas menininkas, žavintis ir savo muziko talentu, ir gebėjimu akimirksniu užmegzti ryšį su publika, ir savo nutrūktgalviškomis programomis.
Ne mažiau įdomus susitikimas laukia ir liepos 16 dieną su Šventojo Pauliaus bazilikos už Romos sienų tituliniu vargonininku, Muzikos tarnybos vadovu, grigališkojo choralo ekspertu, kompozitoriumi Christianu Alejandro Almada.
Muziką žavi neaprėpiamas vargonų garso spektras, dinaminės galimybės, unikalus valdymas bei turtingas repertuaras, savo koncertines programas Ch. A. Almada sudaro taip, kad šie aspektai išsiskleistų visu savo grožiu. Jo programoje skambės F. Mendelssohno, L. Vierne’o, W. A. Mozarto – Ch. Almados kūriniai.
„Nė dienos be dainos“ – taip galima įvardyti choro „Run By Singers Europa“ moto. Jungtinį kolektyvą sudaro iš įvairių pasaulio kampelių suvažiuojantys dainininkai entuziastai. Jie siekia ne tik gludinti įgūdžius, išbandyti naują repertuarą, bet ir pažinti šalį, kurioje reziduoja.
Po pasirodymų Venecijos Šv. Morkaus katedroje, Paryžiaus Madlenos bažnyčioje ir kitose įspūdingose šventovėse choras pirmą kartą išbandys Šv. Kazimiero bažnyčios akustiką.
Joje skleisis sakralinių kūrinių, originaliai parašytų ir dažniausiai atliekamų Londono Šv. Pauliaus katedroje, grožis. Chorui diriguos kontratenoras, arfininkas, pedagogas, dirigentas, Šv. Pauliaus katedros choro vikaras Patrickas Craigas.
Dar viena vargonų garsenybė – įspūdingą tarptautinę muzikinę karjerą padariusi atlikėja, tarptautinio Brno vargonų muzikos festivalio meno vadovė, iškili pedagogė, tarptautinių konkursų komisijų narė, vargonų statybos savo mieste iniciatorė Hana Bartašova. Ši atlikėja, keliaudama per skirtingus amžius, epochas, sudėliojo ištisą muzikos labirintą.
Netikėtas festivalio svečias – rugpjūčio 6 dieną pasirodysiantis baritonas iš tolimojo Taivano Haomingas Chanas. Solistas drauge su vargonininke R. Marcinkute Lesieur greta klasikos šedevrų atliks taivaniečių tradicinę muziką, kilusią iš Hanų ir Tangų dinastijų.
Šis koncertas rengiamas drauge su Lietuvos–Taivano aljansu. Rugpjūčio 7 dieną atlikėjas koncertą surengs Merkinės Švč. Mergelės į dangų Ėmimo bažnyčioje.
Rugpjūčio 8 dieną Šv. Kazimiero bažnyčioje skambės vargonų pasaulio alchemiko Dariuszo Bąkowski-Koiso atliekama muzika. Lengvesnė užduotis pasakyti, kur šis atlikėjas nekoncertavo, nei išvardyti šventoves bei koncertų sales jo pasirodymų maršrutuose, nusidriekusiuose nuo Europos iki Pietų Amerikos. Muziko koncertų grafikas itin intensyvus, tad koncertas Vilniuje – tikrai džiugus įvykis vargonų muzikos gerbėjams.
Vilniaus muzikos melomanai turės galimybę festivalyje susitikti ir vieną žymiausių Šveicarijos vargonininkų Olivierį Eisenmanną, Christiansborgo rūmų koplyčios bei pagrindinės Kopenhagos bažnyčios „Holmens Kirke“ vyriausiąjį vargonininką ir chorvedį Jakobą Lorentzeną drauge su dainininke, sopranu Monica Stevns.
Rugsėjo 3-iosios „Sakralinės muzikos valandų“ ciklo koncertas „Mišios prie židinio“ skirtas kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus 80-mečiui. Šis koncertas – tai kūrinys sopranui, baritonui ir vargonams. Jo premjerą atliks iškilūs lietuvių muzikantai – Asta Krikščiūnaitė, Dainius Puišys, Jurgita Kazakevičiūtė.
Taip pat skambės Koncertas smuikui ir vargonams, kurį grieš smuikininkė Inga Gylytė.
Dar vienas jubiliejus festivalyje bus švenčiamas rugsėjo 6 dieną. 90 metų sukaktį dabartinės lietuvių vargonavimo mokyklos įkūrėjas, daugelio lietuviškų premjerų vargonams įkvėpėjas ir pirmasis atlikėjas, vargonų statybos iniciatorius, profesorius Leopoldas Digrys pasitinka surengęs apie 2 500 koncertų 31 Europos šalyje.
Koncerte skambės vienas mylimiausių L. Digrio kūrinių – F. Poulenco Koncertas vargonams, styginiams ir timpanams g-moll. Jį atliks ilgametė maestro bendražygė – R. Marcinkutė Lesieur.
Drauge į sceną žengs kamerinės muzikos ansamblis „Musica Humana“, o gražiausių arijų bei dainų puokštę dovanos operos primadona Irena Milkevičiūtė, sopranas Vismantė Vasaitytė bei tenoras Nojus Žalys.
Jubiliejinis Kristupo vasaros festivalis vyks liepos 1–rugsėjo 18 dienomis Vilniaus Bernardinų parke, A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, Šv. Kazimiero, Šv. Kotrynos ir Šv. Juozapo bažnyčiose. Daugiau informacijos rasite www.kristupofestivalis.lt.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!