Evoliucinė adaptacija įvairias gyvybės formas suskirstė į skirtingas, lengvai atpažįstamas grupes, kurių kiekvieną apibūdina tam tikri bruožai. Tačiau yra gyvūnų, kurie išsivystė labai keistai... Listverse.com nori jus supažindinti su žolėdžiu vanagu, mėsėde papūga ir kitais keistais gyvūnais.
9. Žudikė kalnų papūga
Papūgos garsėja kaip spalvingi, draugiški tropikų paukščiai, mėgstantys riešutus ir vaisius. Daug papūgų rūšių yra populiarūs naminiai gyvūnėliai ir žinoma neatskiriami istorijų apie piratus veikėjai. Tačiau Naujojoje Zelandijoje sutinkama kalnų papūga Kea (Nestor notabilis) paneigia paplitusius papūgų apibūdinimus. Beveik kilogramą sveriantis paukštis, kurio sparnų plotis siekia 1,2–1,3 metro, garsėja plėšrumu – jo grobiu tampa kiti paukščiai, maži žinduoliai, o kartais net avys (Kea puola avis nakties metu gyviems gyvūnams išplėšia mėsos gabalus arba juos lesa). Šios papūgos taip pat gadina mašinų žibintus ir išdaužia langus.
Priešingai nei kitos papūgų rūšys, Kea gyvena kalnų perėjose ir gali būti pamatyta ir sniegynuose. Būtent atšiaurios gyvenimo sąlygos lėmė, kad šie paukščiai yra laikomi vienais protingiausių pasaulyje. Kea klyksmas primena medžiojančio erelio klyksmą. Dėl žmonių veiklos Kea yra paskelbta nykstančia rūšimi.
8. Erelis vegetaras
Priešingai nei Kea papūga, palmių riešutų grifas aršiausiai puola alyvpalmes. Šis paukštis turi tokiam maistui pritaikytą virškinimo sistemą, nors visais kitais atžvilgiais elgiasi taip pat, kaip ir kiti grifai. Didžiuliu snapu paukštis lengvai atsidaro palmės riešutus ir sulesa viduje esantį turinį, kuris, atrodo, pateikia puikią alternatyvą mėsai.
7. Dviejų pievų istorija
Paukščiai giesmininkai yra labai diversifikuota grupė, kuri mokslininkams leidžia padaryti daug evoliucinių įžvalgų. Kartais netgi dvi nesusijusios rūšys atrodo lygiai taip pat dėl aplinkos sąlygų. Šiaurės Amerikos pievose gyvenantis Vakarinis pievinis trupialas, kilęs iš juodųjų strazdų, gyvena medžiuose. Šie paukščiai pasižymi didele įvairove plunksnų, formos ir mitybos įpročių atžvilgiais. Tačiau Vakarų Afrikos pievose gyvena visiškai su juo nesusijusi paukščių rūšis, žinoma kaip Auksinis kalviukas, kilęs iš rudųjų giesmininkų. Šių dviejų skirtinguose kontinentuose gyvuojančių ir nieko bendra neturinčių rūšių atstovai kartais būna visiškai identiški savo išvaizda.
6. Čiurlys ir kregždė
Daugelį metų mokslininkai žiūrėjo į dangų ir matė virš galvos zujančius mažus paukščius su pjautuvo formos sparnais. Juos vadino kregždėmis. Paukščiai atrodė tokio paties dydžio ir formos, tik kai kurių rūšių „kregždės“ laikė sparnus tvirčiau ir greičiau pakildavo. Pamažu paaiškėjo, kad kregždės, giminingos randongurkliams ir žvirbliams, yra viena rūšis, o kitos „kregždės“ iš tikrųjų yra čiurliai, siejami net su pelėdomis. Gamtoje išvaizda tikrai gali būti labai apgaulinga...
5. Sterblinis kurmis
Australijoje dominuojantys žinduoliai priklauso sterblinių poklasiui, yra nesusiję su kitomis žinduolių grupėmis ir išsiskiria skirtingomis kūno formomis. Pavyzdžiui, sterblinių grupėje buvo dabar jau išnykusi visiškai atskira liūtų rūšis. Tačiau vis dar galime aptikti sterblinį kurmį, kuris visiškai nesusijęs su Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje randamais kurmiais, nors ir turi išvaizdos panašumų.
4. Aye-Aye
Aye-Aye atrodo kaip Golumas, tačiau tai ne „Žiedų valdovo“ personažas iš Viduržemio. Aye-Aye gyvena Madagaskare – tai tik iki 30 centimetrų ūgio užaugantys primatai, susiję su žmogumi, šimpanzėmis ir beždžionėmis. Kaip ir šimpanzės, Aye-Aye maitinasi termitais ir kitais vabzdžiais. Tačiau priešingai nei beždžionėms, Aye-Aye nereikia lazdelėmis krapštyti termitų – jų vidurinis pirštas išsivystė toks ilgas, kad gyvūnas juo gali iškrapštyti vabzdžius ir iš po žievės.
3. Jūros driežas
Evoliucijos eigoje matome daugybę žingsnių į priekį nuo primityvaus prie pažengusio, nuo gyvenančio vandenyje iki gyvenančio sausumoje. Devono periode Žemėje dominavo reptilijos, kurios išnyko, o vėliau po Žemę ėmė ropinėti įvairiausių dydžių ir formų ropliai. Tačiau viena driežų rūšis grįžo į vandenį. Jūrinė iguana yra gigantiškas rožinis driežas, randamas prie Ekvadorui priklausančių Galapagų salų. Tai žolėdis gyvūnas, visai kaip jo „pusbrolis“ Žalioji iguana. Daugiausiai jis maitinasi jūros dumbliais.
2. Paukštis su rankomis
Iš dešimties tūkstančių žemėje gyvenančių paukščių rūšių galima rasti ir „paukštį su rankomis“. Tai Hoacinas, paukštis su reptilijų palikimu. Dvi rankos, apginkluotos aštriais nagais, augančios iš sparnų sąnarių, iškilus pavojui leidžia greitai lipti į medžius.
1. Netikra antilopė
Šiaurės Amerikos prerijose galima sutikti šuoliuojančių margų Šakiaragių antilopių. Tačiau šios vadinamosios antilopės yra nesusijusios su antilopinių žinduolių grupe, kurios atstovai gyvena Afrikoje ir Azijoje (gimininga ožiams). Šakiaragė antilopė priklauso žirafinių gyvūnų giminei. Taigi Šiaurės Amerikos antilopė yra ne antilopė, o evoliucionavusi žirafa.