• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl svarbi taisyklinga vaiko laikysena?

Ko gero daugelis prisimena, kai vaikystėje mama prie stalo liepdavo sėdėti tiesiai.

Tačiau daug smagiau būdavo ruošti pamokas patogiai įsitaisius, atsipalaidavus, neštis kuprinę persimetus per petį, o ne ant nugaros. Dabar kaskart suskaudus nugarai susimąstome – gal vis dėlto reikėjo paklausyti mamos.

REKLAMA
REKLAMA

Apie vaikų laikyseną  kalbame su Medicinos diagnostikos centro kineziterapeute Brigita Žukauskaite.

REKLAMA

– Sakykite, kodėl vaikui svarbi taisyklinga laikysena?

– Dažnai per vėlai suprantame, kad laikysena – tai ne tik grožis, bet ir sveikata. Taisyklinga kūno laikysena vaiką mažiausiai vargina einant, sėdint ar stovint, rašant ir skaitant. Tada vidaus organai yra taisyklingos padėties: širdis, plaučiai, kepenys, skrandis ir žarnynas veikia normaliai. Esant netaisyklingai laikysenai, ypač krūtinės ląstos ir stuburo deformacijoms, vidaus organai suspaudžiami, jų veikla apsunkinama, išsivysto įvairūs negalavimai.  

 

– Į ką tėveliams reikėtų atkreipti dėmesį?

REKLAMA
REKLAMA

– Tėveliai ir patys, be specialisto pagalbos, gali patikrinti, ar vaiko laikysena taisyklinga. Tereikia paprašyti vaiko ramiai pastovėti suglaudus kojas. Dažniausi netaisyklingos laikysenos bruožai: nuo vertikalios kūno ašies (žiūrint iš šono) nuleista ar atlošta galva, atsikišę į priekį, pakilę arba asimetriški pečiai, išsipūtęs pilvas, pernelyg didelis juosmens išlinkimas, atsikišęs dubuo, palinkusi nugara ir įdubusi krūtinės ląsta. Pamatę šiuos sutrikimus, tėveliai turėtų kreiptis į vaikų gydytoją – ortopedą arba gydomosios mankštos specialistą – kineziterapeutą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kada ypač svarbu atkreipti dėmesį į vaikų laikyseną?


– Intensyviuoju augimo periodu mergaičių iki 4–6 ir 11–14 m., berniukų iki 6–8 ir 13–16 m. laikysena turėtų būti tikrinama 2–3 kartus per metus, kito amžiaus vaikų – bent kartą per metus. Kuo anksčiau bus diagnozuoti stuburo ir griaučių bei raumenų sistemų sutrikimai, parinktos tinkamos korekcijos priemonės, tuo geresnių rezultatų bus galima tikėtis.

REKLAMA

– Kokios dažniausios yra netaisyklingos vaikų laikysenos priežastys?


– Dažniausia netaisyklingos laikysenos priežastis yra silpnas liemens raumenų korsetas. Kitos netaisyklingos laikysenos priežastys gali būti netaisyklinga asimetrinė poza ilgai sėdint mokyklos suole ir ruošiant pamokas namuose, nepakankamas judėjimas, netaisyklinga eisena, stovėsena, pervargimas, įvairios lėtinės ligos. Kad laikysena būtų taisyklinga, svarbu nuo pat mažens tolygiai ir darniai stiprinti vaiko raumenis.

 

– Vadinasi, norint, kad laikysena būtų taisyklinga, reikia nuo vaikystės sportuoti?

REKLAMA

– Plačiai paplitusi nuomonė, kad bet koks judėjimas ar sportinė veikla teigiamai veikia žmogaus organizmą ir stiprina sveikatą. Dažnas tokios veiklos rezultatas – gerai išvystytos kelios fizinės savybės, bet gali būti pažeistas stuburas ir su juo susiję organai: raiščiai, raumenys, kremzlinis audinys. Būtent dėl šių priežasčių ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams būtina sportą derinti su individualiais sveikatos stiprinimo pratimais. Kineziterapijos metu tinkamai parinkti fiziniai pratimai sėkmingai pašalina atsiradusias stuburo ir kitų organų problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Ką vaikams siūlo Medicinos diagnostikos centras?

– Medicinos diagnostikos centre dirba trys kineziterapijos specialistės. Kineziterapijos kabinete atliekamas kūno laikysenos įvertinimo tyrimas, kurio metu nustatomi laikysenos sutrikimai, stuburo iškrypimai, jų laipsnis, dubens padėties pokyčiai, raumenų asimetrija, nusilpusių ir pertemptų raumenų sritys. Vertinant laikyseną naudojama skaitmeninė fotografija, kuri leidžia pakartotinių tyrimų metu stebėti laikysenos pokyčius. Atlikus tyrimą sudaromas individualus gydomosios mankštos planas, kurio paskirtis – fiziniais pratimais ir judesiais, veikiant tam tikras raumenų grupes, ištaisyti laikysenos sutrikimus, stuburo iškrypimus.  



R. Vaičiulienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų