Anksčiau manyta, kad iš kaljano traukiamas tabako dūmas kenkia mažiau nei cigaretės, nes eidamas per vandenį suspėja atšalti. Grupė Egipto mokslininkų ir inžinierių nusprendė patikrinti, ar taip iš tiesų yra.
Bandymui atlikti buvo sukonstruotas specialus įrenginys, sudarytas iš cilindro, kurio apimtis lygi žmogaus plaučių tūriui. Cilindro viduje juda stūmoklis, imituojantis tabako dūmų įkvėpimą ir iškvėpimą. Praėjus vienam stūmoklio judėjimo ciklui aparate lieka tiek kenksmingų medžiagų, kiek jų nusėda rūkoriaus plaučiuose. Vėliau atliekama šių medžiagų fizikinė ir cheminė analizė.
Prieš atlikdami bandymus mokslininkai ilgai stebėjo kaljano mėgėjus, norėdami išsiaiškinti, kiek laiko užtrunka rūkymas, ir kiek įkvėpti dūmai užsilaiko plaučiuose. Gauti duomemnys buvo apdoroti ir įvesti į kompiuterį, valdantį minėtą aparatą.
Rezultatai buvo šokiruojantys. Tyrimas parodė, kad įprastos kaljano tabako porcijos (25 gramų) surūkymas prilysta 60 cigarečių.
Taip pat nustatyta, kad rusenančių anglių temperatūra siekia daugiau nei 450 C. Tai reikšia, kad dūmas eidamas per vandenį nespėja ataušti iki nepavojingos temperatūros. Kiekvieną kartą įkvepiant po 500-600 kubinių centimetrų dūmų plaučiai padidėja, praranda elastingumą ir nebegali efektyviai apsivalyti nuo kenksmingų medžiagų.
Šie Egipto mokslininkų duomenys sukėlė Pasaulinės sveikatos organizacijos susirūpinimą. Pasigirdo raginimų visame pasaulyje pradėti kovą su kaljano rūkymu.