REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dainininkas bei prodiuseris Viktoras Diawara savo mylimo tėčio, dainų autoriaus Gaoussou Diawaros neteko dar 2018-aisiais. Tačiau dabar socialinėje medijoje išliejo savo nusivylimą, nes sužinojo, jog už tėčio sukurtas „Skamp“ dainas LATGA jam nieko nesumokėjo.

Dainininkas bei prodiuseris Viktoras Diawara savo mylimo tėčio, dainų autoriaus Gaoussou Diawaros neteko dar 2018-aisiais. Tačiau dabar socialinėje medijoje išliejo savo nusivylimą, nes sužinojo, jog už tėčio sukurtas „Skamp“ dainas LATGA jam nieko nesumokėjo.

REKLAMA

Šią situaciją jis aprašė socialiniame tinkle.

„Pradedam nuo mano tėvo: jis buvo profesorius, poetas ir rašytojas. Jis buvo Prancūzijos ir Malio nacionalinio ordino gavėjas. Gaoussou Diawara buvo apdovanotas UNESCO poezijos premija ir Prancūzijos RFI premija Afrikos teatrų konkurse. Jis taip pat buvo Malio rašytojų sąjungos prezidentas ir Tarptautinio teatro instituto Malio centro prezidentas bei PEN International narys.

Jis buvo labai gerbiamas žmogus ir gyveno Malyje. Jo, kaip profesoriaus, atlyginimas siekė apie 180 eurų per mėnesį. Negalite suprasti, kiek tie pinigai jam būtų reiškę. Galėjo nusipirkti namą, galėjo įkurti savo teatrą ir biblioteką kaime, kuriame užaugo, o tai visada buvo jo svajonė. Aš turiu tėvo testamentą. Bet Malio teismas vis dar nevertino mano tėvo testamento. Yra dokumentuota, kad aš jau 2 kartus skridau į Malį būtent dėl šio reikalo. Taip pat gerai dokumentuota, kad Malyje prasidėjo karas, kad įvyko valstybės perversmas ir kad vyriausybė kurį laiką neveikė.

REKLAMA
REKLAMA

Nekalbant apie Corona pandemiją. Aš sutvarkysiu visus dokumentus, susijusius su testamentu. Tai gali užtrukti dar metus, daugiau ar mažiau. Bet testamentu bus pasirūpinta. Iki tol, patikėkite, mano šeima pareikalaus visų pinigų, kuriuos turėjo gauti mano tėvas. Tai yra tokia gėda dėl to, kas buvo padaryta. Maniau, kad LATGA yra autoriams. Aš esu šios asociacijos narys nuo 1998 m.

REKLAMA

Mano dainos, tokios kaip „L'Attente“, „You got Style“, „Padaryta Dar Viena“, „Superstar“ ir daugelis kitų, per daugelį metų uždirbo jums, drįsčiau teigti, nemažai pinigų. Ir aš negaliu patikėti, kad būdamas šios draugiškos autorių organizacijos nariu, daugiau nei 20 metų sugebėjote nuo manęs nuslėpti, kad tam tikram ponui Gaoussou Diawarai yra pinigų ir Jūs nežinote, kaip jam juos pervesti.

Gal kaip draugiška asociacija galėjote man patarti gauti mano tėvo įgaliojimą ar bet kokią kitą idėją, kurią, manau, būtų buvę labai paprasta įgyvendinti. Jei būčiau žinojęs, kad guli pinigai, tikrai būčiau sugalvojęs kažką. „Draugiška asociacija”… Du kartus teiravausi dėl mokėjimų tėvui ir man buvo liepta nesijaudinti. Kaip matau, jūsų taktika yra laukti, kol bus per vėlu, ir taip pasisavinti kitų žmonių pinigus. Greičiausiai pervedate pinigus į fondą už procentus ir susimokate sau premijas, kai „nerandate” autorių”, – feisbuke rašė vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt LATGA administracija pateikė komentarą.

Labai apgailestaujame dėl nesusipratimo, susijusio su Viktoro Diawaros tėvo Gaoussou Diawara autorių teisėmis. Bandome paaiškinti šią situaciją, išdėstydami savo įvykių versiją.

Šviesaus atminimo Gaoussou Diawara niekada nebuvo LATGA narys, jis savo teisių administravimą buvo patikėjęs Prancūzijos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijai SACEM, su kuria mes bendradarbiaujame tarptautinių sutarčių pagrindu. Šiai asociacijai autorius buvo perdavęs administruoti ir rinkti autorinį atlyginimą tik už dalį savo, kaip autoriaus, teisių. Tarp perduotų teisių viešo kūrinių atlikimo teisės, deja, nebuvo. Būtent apie teisę į atlyginimą už viešą kūrinių naudojimą savo komentaruose bei interviu ir kalba mūsų narys V.Diawara, sukūręs ne vieną dainą savo tėčio tekstų pagrindu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išlikusių duomenų apie 2000 ar 2001-aisiais vykusius pokalbius su mūsų specialistais apie atlyginimą už viešą bendrų Viktoro ir jo tėvo kūrinių naudojimą, deja, neturime. Todėl negalime nei teigti, nei neigti, kad kažkas iš mūsų darbuotojų patikino V.Diawarą, kad „visi dokumentai yra sutvarkyti ir jam nebereikia niekuo rūpintis“. Vis dėl to toks pasakymas sunkiai įsivaizduojamas, nes net ir mūsų nariai turi ne tik teises, bet ir pareigas, tokias kaip suteikti ir atnaujinti visą informaciją apie save ir savo kūrinius – to prašome savo narystės sutartyse. O ir LATGA savo veikloje vadovaujasi teisės aktais bei vidiniais Visuotinių narių susirinkimo patvirtintais dokumentais, ne tik pokalbiais su autoriais.

REKLAMA

Įdomu tai, kad nuo pat kūrinių, kurių bendraautorius yra ir G.Diawara, registracijos 2005 metais iki pat 2015 metų šiuo klausimu niekas į mus nesikreipė.

2015 m. su mūsų specialistais susisiekė „Skamp“ vadyba ir pasiteiravo apie situaciją, mūsų specialistė ją išdėstė. Vis dėlto po šio pokalbio 2015 m. G.Diawara taip ir neperdavė nei SACEM, nei jokiai kitai pasaulio kolektyvinio administravimo asociacijai administruoti viešo atlikimo teisės. Galimai abi pusės nesusikalbėjo, dėl to ir susiklostė tokia nemaloni tiek mums, tiek autoriams situacija.

Dėl šios priežasties autorinio atlyginimo, surinkto už kūrinių (kurių bendraautoris ir G.Diawara) panaudojimą Lietuvoje viešo atlikimo būdu, LATGA neturėjo teisinio pagrindo pervesti SACEM. Jam priskirti pinigai buvo pervesti į nepaskirstomų sumų fondą ir buvo perskirstyti kitiems autoriams.

REKLAMA

Už kūrinių, kurių bendraautorius yra G.Diawara, viešą atlikimą autorinis atlyginimas Lietuvos teritorijoje buvo ir yra renkamas bei saugomas Europos Sąjungos norminiuose dokumentuose, LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme bei LATGA visuotinio narių susirinkimo patvirtintuose LATGA dokumentuose nurodytą terminą, t.y. trejus metus nuo tų metų, kuomet autorinis atlyginimas buvo surinktas. Tai reiškia, kad visi autoriai, kuriems yra priskaičiuotas autorinis atlyginimas, tačiau dėl įvairių priežasčių negali būti išmokėtas (neperduotos administruoti teisės jokiai asociacijai (ne narys), perduota tik dalis teisių, nežinomi kontaktai, rekvizitai ar kt.), gali bet kuriuo metu kreiptis į LATGA ar kitą asociaciją kitose šalyse, su kuriomis LATGA bendradarbiauja ir gauti jiems priklausantį ir surinktą autorinį atlyginimą už paskutinius trejus metus.

Tokie autoriai yra viešai nurodomi ieškomų autorių sąraše, kurį skelbti viešai įpareigoja teisės aktai. Visos kolektyvinio administravimo asociacijos deda pastangas tokius autorius surasti, tą pagal savo žmogiškųjų išteklių galimybes darome ir mes. Šiuo metu šiame sąraše vien muzikos ir dainų tekstų autorių yra per 1500 (sąrašą nuolat atnaujiname ir talpiname mūsų svetainėje https://www.latga.lt/ieskomi-autoriai-paveldetojai/). Tokia praktika egzistuoja visose Europos valstybėse ir autoriai visur yra skatinami savo kūryba rūpintis aktyviau. Suprantame situacijos jautrumą bei specifiką, todėl dėsime visas pastangas šį ginčą spręsti taikiu būdu, komunikuojant tiek su V.Diawara, tiek su kitais su gerbiamo G.Diawaros teisių paveldėtojais. Šis klausimas bus svarstomas ir artimiausiuose Asociacijos LATGA tarybos posėdžiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų