Ši savaitė – paskutinioji, kai dar galima suskubti į delfinų pasirodymą Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume. Jau ateinantį pirmadienį, spalio 11-ąją, į delfinariumą įžengs statybininkai ir delfinų pasirodymai nebebus rengiami. Paskutinysis pasirodymas, įvyksiantis sekmadienį, 15 valandą, žada būti neeilinis – jame be delfinų Argo, Glorijos, Gabijos, Premijos bei trijų jauniklių, pasirodys ir dainininkės Rūta Ščiogolovaitė bei Vaida Genytė.
O spalio 19-21 dienomis delfinai bus išskraidinti į Graikiją, Atikos zoologijos sodą, kuriame jau gyvena Bitė, Lima, Nojus ir Gilė, atkeliavę dar pavasarį. Po rekonstrukcijos delfinariumą ketinama atidaryti kitų metų vasaros sezonui – birželį.
Kol bus rekonstruojamas delfinariumas, lankytojai laukiami Jūrų muziejaus akvariumo, jūrų faunos, jūrų žinduolių ir paukščių bei laivybos istorijos ekspozicijose. Visą spalį muziejaus cirko arenoje rengiami nemokami Šiaurės jūrų liūto Pirato pasirodymai.
Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, rekonstrukcija – tai ir didelis džiaugsmas, ir rūpestis. „Labai svarbu, – sakė Olga Žalienė, – kad rekonstrukcijos metu turime galimybę mūsų delfinams suteikti laikinus namus Graikijoje. Jau žinome, kad delfinų laukia tikrai geros gyvenimo sąlygos. Juolab, kad kartu su jais išvyksta ir geriausi jų bičiuliai – treneriai.“
Delfinariumas atsirado prieš šešiolika metų gana sudėtingu laiku. Tai buvo „vagnorėlių“ metas, kai Lietuva ir jos ekonomika tik dar kūrėsi. Pasak Olgos Žalienės, delfinariumo statyba – tikras stebuklas, nes tuo laiku šalyje buvo sustojusios visos statybos.
„Bet, deja, – sakė direktorė, – pastatas dar buvo projektuotas neatsižvelgiant į pasikeitusius energetinių išteklių kaštus, pagaliau, tuo laiku naudotos medžiagos nebuvo ilgalaikės. Todėl jau prieš keletą metų kilo būtinybė rekonstruoti delfinariumą. Pirmiausia galvojame apie gyvūnų gyvenimo sąlygų gerinimą. Bet ir stogas kiauras, ir nėra sąlygų normaliai kavinės veiklai. Be to, naujos mūsų veiklos reikalauja ir naujų erdvių: kiekvienais metais į delfinų terapiją priimame apie 60 vaikų, nors dirbame su jais tame pačiame 6 metrų gylio pasirodymų baseine.“
Pernai buvo paskelbtas delfinariumo rekonstrukcijos architektūrinio sprendimo laimėtojai - bendrovės „Uostamiesčio projektas“ architektai Snieguolė ir Algirdas Stripiniai, kurių darbas „Vanduo“ buvo pripažintas geriausiu. Rekonstrukcijos darbų rangovo konkursą laimėjo UAB „Konsolė“. Darbams finansuoti Ūkio ministerija numatė arti 10 mln litų iš Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos fondo. Tai – pirmojo delfinariumo rekonstrukcijos etapo kaštai.
Pirmajame etape bus atliekamas žiūrovinio baseino bei salės remontas. Daug dėmesio skiriama vaizdo ir garso technikai, leisiančiai modernizuoti pasirodymus. Žiūrovų patogumui bus įrengta erdvi kavinė, rekonstruojami tualetai, suremontuota fojė, sutvarkyta visa delfinariumo infrastruktūra, skirta lankytojams aptarnauti: įėjimas, kasos, informacinė sistema. Pastatas bus apšiltintas, nes dabar labai daug pinigų išleidžiama temperatūros palaikymui.Taip pat bus sumontuota efektyvi šildymo ir vedinimo sistema. Po rekonstrukcijos pagerės ir delfinų bei Kalifornijos jūrų liūtų gyvenimo sąlygos – dalinai ketinama atnaujinti technologinę vandens padavimo ir filtravimo sistemą.
„Šis, pirmasis rekonstrukcijos etapas, – sakė Olga Žalienė. – Tai mažiau nei pusė delfinariumo. Antrajame etape numatomas delfinariumo išplėtimas įrengiant delfinų terapijos centrą, atvirą baseiną delfinams, apžvalgos aikštelę ir kavinę ant delfinariumo stogo. Būtų reikšmingai pagerintos delfinų laikymo sąlygos, įdiegiant vandens biologinio valymo sistemą bei ozonavimą. II etapui dar finansavimo neturime. Pilnai rekonstravimus delfinariumą jis virstų tikrai patraukliu, stipriu, alternatyvų Baltijos šalyse neturinčiu turizmo traukos centru. Tikimės, kad šis projektas yra svarbus ne tik muziejui, bet ir kitoms valstybės institucijoms, atsakingoms už turizmo plėtrą, ir mes sulauksime jų pagalbos.
Delfinariumo rekonstrukcija – sudėtinė didelio projekto „Jūros teikiamų pramogų, poilsio, sveikatingumo paslaugų ir pažinimo parkas“ – dalis. Akvariumas yra dar senesnis už delfinariumą, tad jau prieš keletą metų buvo parengtas jo rekonstrukcijos projektas, prie kurio darbavosi žinomi Europos architektai-akvariumistai. O dar tolimesniuose ateities planuose – atviro reakreacinio baseino su pašiltintu jūros vandeniu, skirto miestelėnų ir svečių poilsiui, atsiradimas už delfinariumo, ten kur dabar yra niekieno nenaudojamas senas gelžbetonio baseinas, kažkada tarnavęs elektrožūklės bandymams. Sutvarkius šią teritoriją, akis kryps į Etnografinę pajūrio žvejo sodybą, šalia kurios turėtų atsirasti panašaus kaimiško tipo nameliai-viešbutukai, skirti delfinų terapijoje dalyvaujančioms šeimoms.
Olga Žalienė tikisi, kad šie sumanymai yra svarbūs ne tik muziejui. „Smiltynės, kaip aukšto lygio poilsio ir turizmo zonos stiprėjimas, padės ekonomiškai sutvirtėti visam Klaipėdos regionui, – sakė ji. – Juk net dabar muziejuje ir delfinariume per metus apsilanko nuo 400 tūkst. iki pusės milijono svečių. Įsivaizduokime, kiek jų atsiras tada, kai bus sukurtas visas „Jūros teikiamų pramogų, poilsio, sveikatingumo paslaugų ir pažinimo parkas.“