Ar jums pažįstamas bejėgiškumo jausmas, kai neprisimenate, kodėl atėjote į kambarį? Su amžiumi mūsų atmintis praranda aštrumą ir tampa kaip kiaura rėtis. Bet 100 milijardų jūsų neuronų turime gerą žinią: jei smegenys silpnėja, jos gali ir stiprėti, nes mokslininkai atranda vis daugiau būdų lavinti atmintį ir gerinti smegenų veiklą.
1. Įsitraukite į savanorių veiklą. Tai stimuliuoja priekinę smegenų žievės dalį, kuri atsakinga už analizavimą, planavimą ir problemų sprendimą.
J. Hopkinso tyrimas parodė, kad vyresnės moterys, kurios 6 mėn. mokino vaikus, pasižymėjo geriau išlavintais pažintiniais gebėjimais, nei tos, kurios nedirbo tokio darbo. Dirbant su vaikais reikia socialinio ir protinio aktyvumo, o jis skatina kraujo tekėjimą į priekinę smegenų žievės dalį.
2. Sportuokite, nes fizinis aktyvumas stimuliuoja hipokampą, kuris koduoja atmintį.
A. Krameris, Ilinojaus universiteto tyrinėtojas, naudodamas magnetinio rezonanso tomografiją nustatė, kad sportavimas padidina hipokampą. Fizinis aktyvumas šioje smegenų dalyje gali sutankinti kapiliarų tinklą, o tai padeda augti naujoms ląstelėms. A. Krameris rekomenduoja sportuoti po vieną valandą tris kartus per savaitę.
3. Išmokite ko nors naujo. Tai stimuliuoja tarpmomeninę vagą, kuri kontroliuoja akių ir rankų koordinaciją.
Oksfordo universiteto mokslininkai mokė žongliruoti 24 žmones ir išsiaiškino, kad po 6 savaičių jų tarpmomeninėje vagoje padaugėjo baltosios medžiagos, kuri kontroliuoja tarp neuronų sklindančius signalus ir koordinuoja darnią skirtingų galvos dalių veiklą. Bet kokia nauja veikla, pavyzdžiui, tenisas ar grojimas gitara, gali turėti tokį pat efektą.
4. Nepriaukite svorio. Kai svarstyklių rodyklė kas kart ant jų užlipus parodo vis didesnį skaičių, sunku patikėti, kad kokia nors kūno dalis mažėja. Bet 2000 m. buvo atliktas tyrimas, kurio metu įrodyta, kad antsvorio turinčių žmonių smegenyse yra 4 proc. mažiau smegenų audinio nei lieknųjų. Be to, nutukusiųjų smegenys atrodė 16 metų senesnės už lieknų žmonių.
Tyrimo vadovas P. Thompsonas, Kalifornijos universiteto profesorius, teigė, kad didelis riebalų kiekis, gaunamas su maistu, siaurina kraujagysles, kurios maitina smegenis, ir dėl to smegenų ląstelės traukiasi. Tai gali susilpninti atmintį, paveikti nuotaiką, judesių koordinaciją, kalbinius sugebėjimus ir panašiai.
Sportas ne tik padės atsikratyti nepageidaujamų kilogramų, bet ir suaktyvins kraujo tėkmę į smegenis, o taip pat padidins deguonies ir maisto medžiagų tiekimą smegenų ląstelėms.
5. Judinkite akis. Neprisimenate, kur padėjote akinius? Pabandykite apsidairyti į visas puses. Atminties tyrinėtojas A. Parkeris sako, kad greitas horizontalus akių judinimas verčia smegenų pusrutulius veiksmingiau bendradarbiauti. Trumpam netekus atminties tai gali padėti prisiminti.
6. Numikite. Kalifornijos universitete atliktas tyrimo metu, viena grupė žmonių atliko testą, tada nusnaudė, ir atliko dar vieną, o kita grupė antrąjį testą atliko nemiegoję. Pirmosios grupės antrojo testo rezultatai buvo vidutiniškai 10 procentų aukštesni už antrosios grupės. Nauja informacija į smegenis patenka kaip laiškai į elektroninį paštą. Per dieną jūsų pašto dėžutė gali persipildyti. Taip pat gali nutikti ir su smegenimis. Miego metu smegenys perkelia naujai gautą informaciją į saugyklą ir palieka vietos naujai informacijai.
7. Daržovės ir vaisiai. Valgykite maistą, kuriame yra vitamino B12, antioksidantų ir riebiųjų rūgščių. Bananai, garbanotieji kopūstai, pomidorai, šilauogės, šveicariškas sūris, šokoladas, lašiša, briuseliniai kopūstai, obuoliai, alyvų aliejus, kavos pupelės, apelsinai ir kitos daržovės turėtų papildyti jūsų racioną.
8. Valdykite stresą. Per ilgas hormono kortizolio ir kitų cheminių medžiagų veikimas gali naikinti neuronus.
Būkite su draugais. Harvardo universiteto tyrimas parodė, kad žmonių, turinčių didelį pažįstamų būrį, atmintis blogėja lėčiau. Šeima ir draugai gali sumažinti streso intensyvumą, o kartu ir cheminių medžiagų smegenyse daromą žalą.
9. Mažiau cholesterolio. Jei cholesterolio sankaupos įstringa smegenų kraujagyslėje, tai gali sukelti „tylų“ smegenų insultą – tokį, kurio net nepajusite. Dėl tokiu būdu sužalotų smegenų gali būti sunku įsiminti naują informaciją.
Laikykitės sveikos dietos ir sportuokite. Taip pat valgykite riešutus (geriausiai – nekeptus).
10. Miego apnėja. Jei žmogus serga šia liga, dėl užblokuotų kvėpavimo takų miegodamas trumpam nustoja kvėpuoti. Pasekmės – mažas deguonies kiekis kraujyje, kuris badu marina smegenų ląsteles.
Tyrimais nustatyta, kad netekus 10 proc. kūno svorio, miego apnėjos simptomai susilpnėja. Gydytojas gali rekomenduoti miego metu naudoti nuolatinio slėgio ventiliacijos aparatą. Jis įstatomas į burną ir nosį, todėl neleidžia kvėpavimo takams užsiverti.
11. Hipotiroidizmas. Nepakankamai aktyvi skydliaukė lėtina metabolizmą, o tai sukelia nuovargį ir migla aptraukia smegenis. Vienas iš simptomų, pasireiškiančių 17 proc. moterų, kurioms 60 ir daugiau metų, – nauja informacija neišlieka ilgalaikėje atmintyje.
Dažniausiai šią problemą sukelia jodo trūkumas, kuris reikalingas gerai skydliaukės veiklai palaikyti. Tad valgykite daug pieno ir jūros produktų.