• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė rekordinį kiekį kontrabandinių cigarečių – beveik 11 milijonų pakelių. Padarytos žalos valstybei dydis viršija 24 milijonus eurų. Tokių skaičių nematėme beveik penkerius metus, kuomet 2010 metais buvo užfiksuotas aukščiausias kontrabandos lygis – 43 proc. Tv3.lt domisi, kas paskatino sparčiai išaugusius kontrabandos mastus ir kodėl šie metai – rekordiniai per visą nepriklausomos valstybės laikotarpį?

6

Praėjusiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė rekordinį kiekį kontrabandinių cigarečių – beveik 11 milijonų pakelių. Padarytos žalos valstybei dydis viršija 24 milijonus eurų. Tokių skaičių nematėme beveik penkerius metus, kuomet 2010 metais buvo užfiksuotas aukščiausias kontrabandos lygis – 43 proc. Tv3.lt domisi, kas paskatino sparčiai išaugusius kontrabandos mastus ir kodėl šie metai – rekordiniai per visą nepriklausomos valstybės laikotarpį?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos muitinės departamento duomenimis, pernai sulaikytas didžiausias kontrabanda gabentų tabako gaminių kiekis nuo pat Lietuvos muitinės atkūrimo prieš 25 metus.

REKLAMA

Muitinės pareigūnai sulaikė 219 milijonų vienetų cigarečių (beveik 11 milijonų pakelių), kurie buvo įvertinti 26,5 milijonais eurų. Tai yra dvigubai daugiau negu 2014 metais: tuomet konfiskuota 116 milijonų vienetų cigarečių (5 mln. 800 tūkst. pakelių) už 13 milijonų eurų.

Tuo tarpu Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenys šiek tiek skiriasi. Viešųjų ryšių skyriaus viršininko Giedriaus Mišučio teigimu, praėjusiais metais sulaikyta tik 15 proc. daugiau kontrabandinių cigarečių vertinant pakeliais, o pačių kontrabandos atvejų sumažėjo 13 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Pasieniečiams rečiau įkliūna stambi kontrabanda

„Jei lyginsime su 2013 metais, tai buvo daugiau sulaikyta nelegalių cigarečių, o ir pačių kontrabandos atvejų daugiau būta. Mes tikrai negalėtumėme pasakyti, kad šie metai – rekordiniai per visa nepriklausomybės laikotarpį, tačiau mūsų ir muitinės funkcijos yra skirtingos, todėl natūralu, kad šie skaičiai skiriasi“ – tv3.lt portalui aiškino Giedrius Mišutis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot pašnekovo, šiuo metu situacija gana stabili. „2014 metais buvo sulaikyta 1 mln. 980 tūkst. pakelių, o praėjusiais metais – 2 mln. 280 tūkst. Šuoliukas šioks toks yra, tačiau jei muitininkai sako, kad sulaikė rekordinį kiekį – tai mes to tikrai negalime pasakyti“ – tvirtino jis.

REKLAMA

G. Mišutis pabrėžė, kad valstybės sienos apsaugos tarnybos atsakomybės zona – palei sieną. Ten nei sunkvežimiai, nei automobiliai nevažiuoja, todėl jų konfiskuojama kontrabanda yra smulki. „Pas mus egzistuoja mažesnė ir smulki kontrabanda, o dažniausiai pasitaikantis atvejis – dėžių permetimas per sieną“ – pasakojo jis.

REKLAMA

Tuo tarpu kontrabandos vežėjai praėjusiais metais stebino muitininkus savo pervežamos produkcijos kiekiais. Tokių atvejų - ne vienas ir ne du.

Vos prieš kelis mėnesius, pareigūnai netoli Karmėlavos sulaikė iš Latvijos atgabentą kontrabandinių cigarečių krovinį. Sustabdyto vilkiko vairuotojas muitininkams sakėsi iš Rusijos į Lenkiją tranzitu per Latviją ir Lietuvą gabenantis medžio anglies krovinį. Patikrinę vilkiką rentgeno kontrolės sistema Kybartų kelio poste, muitininkai tarp anglies krovinio aptiko ir  150 tūkst. pakelių cigarečių kontrabandos, kurios vertė - daugiau nei 300 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nauja kryptis – Latvija

Skirtingai nei pastaruosius kelis metus, kai didžiausi kiekiai tabako gaminių buvo sulaikomi Lietuvos – Baltarusijos pasienyje, praėjusiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai vis dažniau sulaikė nelegalius baltarusiškus tabako gaminius, įvežtus iš kitų Europos Sąjungos valstybių.

REKLAMA

Pasak Muitinės departamento generalinio direktoriaus Arūno Adomėno, kontrabandos maršrutų pokytis įvyko sustiprinus išorinės Europos Sąjungos sienos kontrolę, taip pat visuose pasienio postuose įrengus rentgeno kontrolės sistemas.

Muitinės atstovė spaudai Gintarė Vitkauskaitė – Šatkauskienė tv3.lt portalui patikslino, kad 2014 metais visi muitinės pasienio postai su Baltarusija buvo aprūpinti stacionariomis ir mobiliomis rentgeno kontrolės sistemomis. „Dėl to labai jautėsi kontrabandos organizatorių pasimetimas. Su tomis sistemomis yra pakankamai paprasta aptikti nelegalius krovinius, dėl to jie buvo tiesiog priversti pradėti ieškoti naujų maršrutų“.

REKLAMA

Sustiprino pasienio zoną

Anot pašnekovės, kontrabandininkams labai pasitarnavo Šengeno zona, kurioje nėra pastovios sienų kontrolės, todėl praėjusiais metais, kaip niekad daug, buvo bandoma nelegalias prekes vežti iš Latvijos į kitas Europos Sąjungos šalis. „Kontrabandininkai vis labiau ieško kitų kelių vežti baltarusiškas cigaretes į Vakarų Europos šalis“ – teigia ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Per du metus daugiau negu dešimt procentų padaugėjo sulaikymų iš Latvijos pusės“ – antrina Giedrius Mišutis. Anot jo, praėjusiais metais kontrabandos kiekis iš Latvijos sudarė – 14,2 proc. visos kontrabandos. Tuo tarpu 2014 metais – 7,5 proc., o 2013 metais – nepilnus 3 proc. “

Nors Baltarusija vis dar išlaiko lyderės poziciją, tačiau kontrabandos mastai iš tos pusės šiek tiek sumažėjo. 2014 m. – 83,5 proc., o 2015 metais tik 79 proc. kontrabandinių prekių keliavo iš Baltarusijos. „Kiekis šiek tiek nukrito, tačiau Baltarusija tikrai nepraranda savo pozicijos. Jos spaudimas yra pats didžiausias. Ten populiariausių cigarečių vidutinė kaina siekia 52 euro centus, kai tuo tarpu Lietuvoje vidurkis – 2,84 eurai. Kainos skirtumas yra didesnis negu penkis kartus, todėl kontrabandininkų suinteresuotumas yra milžiniškas“ – teigia jis.

REKLAMA

Pastangos juntamos didesnės, tačiau slėptuvės – tos pačios

Giedrius Mišutis, kaip ir Gintarė Vitkauskaitė – Šatkauskienė tv3.lt portalui pasakojo, kad kontrabandininkai su metais deda daugiau pastangų siekiant nuslėpti nelegalų krovinį. „Dažniausiai slepia po krovinių priedangomis: ledų, šokolado glazūros, lentų, baldų ir įvairiausiomis kitomis. Tiesa, vis dažniau pasitelkia metalinius vamzdžius. Tokiu būdų, matyt, tikisi, kad rentgenas jų neperšvies ir nelegalus krovinys liks nepastebėtas“ – pasakoja muitinės departamento atstovė spaudai.

REKLAMA

„Šiaip naujų slėptuvių nėra, tačiau pastebimai išaugo kontrabandos kiekis. Įdeda daugiau prekių, nes tikisi, kad galbūt muitinė to nepastebės. Taip pat sunkvežimių priekabose ar puspriekabėse daro atskiras lubas nei išnaudoja visas galima ertmes“ – pasakoja G. VItkauskaitė – Šatkauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, kroviniai dažniausiai tikrinami įvertinant riziką. Kartais žmonės patys įspėja apie galimą kontrabandą, tokių atvejų per metus būna apie 100, tačiau tik pusė iš jų pasiteisina.

Pats stambiausias jau šiais metais kontrabandinių cigarečių krovinys - sausio 25 d. prie Panevėžio muitinės, tik po gaudynių, sulaikytas beveik milijono eurų vertės cigarečių  „American legend“ kontrabanda. Šie rūkalai Lietuvoje dar niekada nebuvo demaskuoti. Pareigūnų žiniomis, cigaretės vežtos beveik neužmaskavus, o deklaruotos buvo kaip į Portugaliją gabenamas kaučiuko krovinys.

Vyksta efektyvesnė kova?

Ekonomistas Gitanas Nausėda mano, kad muitinės pateikta statistika tik parodo kokį mąstą pastaruoju metu yra įgijusi kontrabanda ir kiek dar daug yra neišnaudotų rezervų siekiant ją sumažinti.

„Kita vertus nežinau ar tie atvejai, kuriuos mes išsiaiškinome, iškarto reiškia, kad kontrabanda didėja – galbūt atvirkščiai, jei jau toks didelis kiekis kontrabandos buvo išaiškintas, vadinasi mes geriau ir efektyviau su ja kovojame“ – svarsto G. Nausėda.

Ekonomistas neatmeta atvirkštinės priklausomybės principo. „Kontrabandos mastas atvirkščiai koreliuoja su neišaiškinta kontrabanda. Kuo daugiau jos pastebime – tuo daugiau atsiranda rizikos ją vežti ir tai galimai mažina kontrabandos mastus“ – pasakoja Gitanas Nausėda.

REKLAMA

Anot pašnekovo, muitinės pateikta statistika gali išgąsdinti potencialius kontrabandos vežėjus, o tai yra gera prevencinė priemonė.

„Kontrabandininkai gana gerai tarpusavyje keičiasi informacija. Jūsų paminėti faktai kol kas nerodo blogų tendencijų. Kova su kontrabanda tampa efektyvesnė ir iš to galima daryti netiesioginę išvadą dėl geresnio akcijų mokesčio surinkimo. Kontrabandos mastas Lietuvoje dėl efektyvesnio kovojimo tapo menkesnis ir mažėja, bet, deja, išsiaiškinti kokie yra tikrieji jos mastai mes negalime“ – pokalbį baigė ekonomistas Gitanas Nausėda.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų