• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis dar didžiulės infliacijos fone beveik nemažindami išlaidų lietuviai faktiškai paneigia ekonomikos dėsnius, sako ekonomistas Žygimantas Mauricas. 

Vis dar didžiulės infliacijos fone beveik nemažindami išlaidų lietuviai faktiškai paneigia ekonomikos dėsnius, sako ekonomistas Žygimantas Mauricas. 

REKLAMA

TV3 žinių „Dienos komentare“ ekonomistas atsakė, kokios aplinkybės leidžia tautiečiams toliau išlaidauti ir kodėl maistas niekaip neatpinga.

Naujausi duomenys rodo, kad vasarį kainos toliau augo. Tai kur tas ilgai lauktas infliacijos mažėjimas?

Iš tiesų labiausiai stebina maisto kainų augimas, kur metinis augimas vis dar siekia 30 procentų. Tai yra – maisto produktai beveik trečdaliu brangesni nei buvo prieš metus vasario mėnesį. Taip pat spartėja ir paslaugų kainų augimas, kurį skatina ir labai spartus darbo užmokesčio augimas.

Darbo užmokesčio augimas Lietuvoje viršija 13 proc., tai realiai mes turime sparčiai augančias paslaugų kainas, vis dar augančias maisto kainas (tikėtina, kad jos stabilizuosis), mažėja tik vienintelės energetikos kainos, todėl bendra infliacija vis dar juda. Nebe tokiu sparčiu greičiu, bet 0,7 paaugo. Jeigu taip judėsime visus metus, tai mes metų gale turėtume 8,5 proc. infliaciją.

REKLAMA
REKLAMA

O kodėl maisto kainos vis dar nenustoja augti?

Maisto kainų augimo priežastys pagrindine buvo energetikos kainų šuolis praėjusių metų pavasarį.

REKLAMA

Bet jos jau sumažėjo.

Taip, jos jau sumažėjo, todėl erdvės mažinti kainas atsiranda, bet, kad jos sumažėtų, reikia konkurencijos arba tam tikrų vartojimo pokyčių. Vartotojai kol kas pakankamai plačiai atveria pinigines, todėl vartojimas nekrito tiek sparčiai, kiek buvo tikėtasi. Dėl to dabar belieka pasikliauti konkurencija.

„Eurostat“ paskelbė įdomius skaičius – metų pradžioje euro zonoje vartojimas truputį sumažėjo, bet Lietuvoje augo 2 proc. Tai kaip čia išeina, Lietuva paneigia ekonomikos dėsnius?

REKLAMA
REKLAMA

Dalinai taip, nes lietuvių lūkesčiai yra bene geriausi visoje Europos Sąjungoje, nežiūrint infliacijos šoko, geopolitinių neapibrėžtumų, vartojimas išlieka labai spartus. Žmonės toliau leidžia 2020–2021 metais pandemijos metu sukauptas santaupas.

Galbūt veikia ir tam tikra psichologija – labiau gyvenama šia diena, nes nežinai, kaip bus rytoj, todėl geriau išleisti šiandien ir kažkuo pasidžiaugti. Kai kurie vis dar džiaugiasi pandemijos ribojimų panaikinimu, kurie prieš metus, vasario mėnesį, buvo panaikinti. Taip pat džiaugiasi, kad nors karas yra šalia, bet nėra visiškai pas mus.

Taip pat tai formuoja ir Vyriausybės politiką, nes Lietuvos valdžios sektoriaus, Vyriausybės išlaidos auga sparčiausiai iš visų euro zonos šalių.

Daugiau sužinokite pokalbyje, esančiame straipsnio pradžioje. 

Lietuva - stebuklų šalis! Visame pasaulyje maisto, paslaugų, prekių, NT kainos gali kristi, bet Lietuvoje - tik kils! Brangsta viskas ir jokių kainų kritimo požymių nesimato ir nesimatys... Rudeniop dar šoktels NT ir nuomos kainos, brangs dujos ir elektra, kils maisto, paslaugų, pramoninės ir statybinių medžiagų kainos ir t.t... Ir visą tai vyks tik mūsų mylimoje šalyje... Po daugelio metų, šis Lietuvos fenomenas bus aprašomas populiariausiuose ekonomikos vadovėliuose ir tapas pagrindinių diskusijų objektu pasauliniame ekonomikos forume....
Išverčiu paprasta liaudiška kalba : žinodami, kad be maisto neišgyvens, todėl vistiek pirks maistą, prekybininkai ir perdirbėjai gavo galimybę pasipelnyti, enegetika atpigo, bet prekės ne, lietuviško verslo godumas didžiausias ES, o valdžia stebi ir džiaugiasi, nuo didesnių kainų didesnis PVM surinkimas.Nieko daryti nereikia, o biudžetas didėja.
Klausyti ekonomistų - reiškia negerbti saves. Visi jie maximų, bankų ir valdžios klapčiukai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų