500 patikros postų ir 30 tūkstančių policininkų bei karių judėjimo ribojimams prižiūrėti. Čekijai pralaimint kovą su koronavirusu, šalyje vėl įsigaliojo itin griežtas karantinas. Ten draudžiama išvykti iš savo savivaldybės, uždaryti visi vaikų darželiai ir net mokyklos ribotų gebėjimų vaikams.
„Manau, tai beprasmiška. Žmonės taisyklių nepažeidinėja. Tai valdžia daro klaidas. Jei būtume laiku pradėję skiepyti, kaip kitose šalyse, būtume išsaugoję gerokai daugiau gyvybių“, – sako Prahos gyventoja Hanka Prokopcova.
Tačiau Čekijos lyderiai sako, kad šios priemonės būtinos, jei čekai nori suvaldyti britiškąją viruso atmainą ir apsaugoti sveikatos sistemą nuo visiškos griūties. Šalies ligoninėse gydoma per 7000 koronaviruso pacientų. Daugiau nei 1500-ams jų reikalinga intensyvioji slauga. Tačiau sveikatos ekspertai aiškina, kad tai valdžios atstovai kalti dėl to, jog pandeminiame žemėlapyje Čekija atrodo blogiausiai pasaulyje.
„Mus į šią situaciją atvedė populistiniai sprendimai, nes niekas neklausė ekspertų nuomonės. Kaip išsikapstyti? Įvesti patį griežčiausią karantiną, nes tai, ką turime dabar, ir vėl populistinis karantinas“, – pasakoja vakcinavimo koordinatorius Robinas Sinas.
Tuo metu Slovakija – antroji valstybė Europos Sąjungoje po Vengrijos – įregistravo rusišką vakciną „Sputnik V“. Šalis, kurioje dabar mirtingumas nuo koronaviruso didžiausias pasaulyje, jau gavo ir pirmuosius du milijonus rusiškos vakcinos dozių.
Slovakijos premjeras Igoris Matovičius sako, kad įsigyti rusiškos vakcinos yra teisinga, nes COVID-19 nieko nežino apie politiką. Čekija taip pat jau pranešė pateikusi užsakymą rusiškai vakcinai įsigyti. Apie derybas dėl „Sputnik V“ pirkimo ir bendros gamybos praneša ir Austrija.
Tuo metu PSO skelbia, kad pandemija didžiojoje pasaulio dalyje vis dar sunkiai valdoma. Be to, sergamumo rodikliai šią savaitę vėl ėmė didėti po šešias savaites fiksuoto mažėjimo.
„Tai nuvilia, tačiau nestebina. Mes aiškinamės padidėjusios viruso sklaidos priežastis. Siejame tai su ribojimų atlaisvinimu, besitęsiančiu viruso atmainų plitimu ir žmonių atsipalaidavimu. Vakcinos padės išsaugoti gyvybes. Bet jei šalys pasitikės tik vakcinomis, tai bus klaida. Pagrindine atsako priemone išlieka – visuomenės sveikatos saugos priemonės“, – teigia PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.
Be to, Pasaulio sveikatos organizacija nedalija tuščių pažadų, kad šiemet pasaulis koronavirusą nugalės.
„Manau, nerealu galvoti, kad susitvarkysime su šiuo virusu iki šių metų pabaigos. Bei jei elgsimės protingai, padėsime tašką hospitalizacijoms, mirtims ir visai tragedijai, susijusiai su šia pandemija“, – kalbėjo PSO atstovas Mike Ryan.
Tuo metu Čilę drebina su pandemija susitaikiusių moksleivių ir studentų protestai. Šie sostinėje Santjage į gatves išėjo po to, kai vyriausybė nusprendė atnaujinti pamokas. Studentai reikalauja ir toliau tęsti nuotolinį mokymą, kol pandemija bus suvaldyta.