REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šie metai bus ne Tigro, o augančių kainų. Nors atlyginimai auga ir turėtume būti vis turtingesni, dauguma šiemet gyvens blogiau, mat iš piniginių reikės traukti vis didesnes kupiūras. Metinė infliacija lapkritį Lietuvoje buvo didžiausia Europos Sąjungoje ir siekė beveik 10 proc. Maisto produktai pernai jau ir taip gerokai brango, bet šiemet laukia dar ne viena nemaloni staigmena.

Šie metai bus ne Tigro, o augančių kainų. Nors atlyginimai auga ir turėtume būti vis turtingesni, dauguma šiemet gyvens blogiau, mat iš piniginių reikės traukti vis didesnes kupiūras. Metinė infliacija lapkritį Lietuvoje buvo didžiausia Europos Sąjungoje ir siekė beveik 10 proc. Maisto produktai pernai jau ir taip gerokai brango, bet šiemet laukia dar ne viena nemaloni staigmena.

REKLAMA

Plačiau apie tai domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

Maistas dar labiau brangs

„Artimiausiu metu, tai yra būtent pirmąjį ketvirtį, mes tikrai nematome jokio prošvaisčių gerėjime, kad kažkas pigs. Brangimo tendencijos išliks tokios pačios, lyginant su praėjusiais metais toliau brangs šimtu ir daugiau procentų ir daržovės“, – tikino portalo pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.

Be to, jei pernai pigo bent kiauliena, tai šiemet ir jos kainos kils net trečdaliu. Ir tai dar ne viskas.

„Šiuo metu auga pieno produktų kainos ganėtinai stipriai, nes supirkimo kaina augo 22 proc., ir atitinkamai pagaminti produktai, paprastas pienas auga 30 proc., sviestas irgi 30 proc. Ir daugiau auga, taigi mes artimiausiu metu labai šviesaus rytojaus nematysime, žiema praeis žmonėms, kurie taupo, tikrai sunkiai, nes maisto produktų kainos bus tikrai didesnės. Su nekantrumu ir baime laukiam pirmo pusmečio“, – įspėja P. Čepkauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau gyventojai išleis ir mokėdami už komunalines paslaugas. Šiemet elektra daugumai vartotojų brangta 10 proc., dujos ir šildymas – trečdaliu.

„Žiūrint į dujų ar elektros kainas, jos buitiniams vartotojams, gyventojams padidėja nuo sausio 1 ir jie vis dar jaus tą didėjančių kainų naštą, bet žiūrint į daugelį kitų sričių – žaliavų kainas, paslaugų kainas – tas didysis pabrangimas įvyko 2021 metai“, – aiškino „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA

Uždirbamų pinigų nebeužtenka

Tokių kainų mažiau uždirbantys žmonės laukia su nerimu, mat nežino, ar užteks pinigų pragyvenimui.

„Jie aukoja laisvalaikį ir viršvalandžius ir taip bando pasikelti tą savo paprastą atlyginimą. Ir metų gale, kai tu suskaičiuoji visas sąskaitas, išlaidas ir pajamas, ateina toks natūralus nusivylimas, kad matai, kad tų pinigų, deja, neužtenka niekam“, – teigė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Šiuo metu Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis į rankas siekia tūkstantį eurų, o vidutinė pensija yra apie 440 eurų. Tačiau dabar net ir dirbantiems žmonėms išgyventi darosi vis sunkiau.

REKLAMA
REKLAMA

„To atlyginimo, kurį uždirba dabar paprastas dirbantysis, iš tiesų neužtenka net ir būtiniausiems poreikiams, nes Lietuvoje – liūdna statistika. 73 proc. darbuotojų uždirba tik iki vieno vidutinio darbo užmokesčio, tai reiškia, kad didžioji dauguma uždirba ganėtinai mažai. Tuo tarpu kainos, kurias šiandien mes matome, tai, matyt, lenkia stipriausias Vakarų Europos šalis“, – tikino I. Ruginienė.

Pabrangus degalams, dujoms, elektrai, iškart brangsta dauguma prekių ir paslaugų. Be to, jų dar ir trūksta, kas irgi leidžia kelti kainas. O kur dar nuo sausio didėjantys akcizai tabakui ir alkoholiui, tad ir šių prekių kainos lentynose padidės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Infliaciją, mes greičiausiai sausio, vasario mėnesį matysime tokią, kokios iš tiesų nematėme nuo 2007, 2008 metų“, – prognozuoja ekonomistas Marius Dubnikovas.

Artėja krizė?

Tiesa, šiemet nuo sausio Lietuvoje didėja pensijos, auga minimalus atlyginimas, tačiau turint omenyje tai, kaip sparčiai pinigus degina infliacija, žmonėms nelabai kas lieka. Skursta ir tūkstančiai bedarbių, kurie negauna pastovių pajamų, gyvena tik iš išmokų ir atsitiktinių darbelių.

„Tikėtis, kad šiais metais nedarbas ženkliai mažės, tikrai nevertėtų, mes prognozuojame, kad nedarbo situacija stabilizuosis“, – teigė Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

REKLAMA

„Valdžia giriasi, kad pradės mokėti vieno asmens išmokas, tai bus 32 eurai per mėnesį. Ar tie 32 eurai, ar kitos išmokos padės padengti maisto produktų, elektros, dujų kainų brangimą, vėlgi kiekvienas matys pagal save“, – tikino naujienų portalo tv3.lt verslo naujienų redaktorius Martynas Žilionis.

Nerimą kelia ir prognozės, kad netrukus gali ateiti krizė – juk skaičiuojama, kad jos paprastai pasikartoja kas dešimtmetį.

„Krizės įvyksta ne dėl to, kad jau ateina laikas, laikrodis išmušė 12 valandų, kaip nauji metai, atėjo laikas krizei. Tam tikra krizė buvo pandemijos metu, mes matėme ekonomikos trumpą sustojimą 2020 metų pavasarį, bet jis labai greitai baigėsi ir po to sekė klestėjimas ekonomikos, kuris tęsiasi ir dabar“, – aiškino N. Mačiulis.

REKLAMA

„2022 metais mes galime tikėtis kaistančios ekonomikos tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje ir didėjančius nerimo signalus, kad tokia kaistanti sistema pradeda po truputį braškėti“, – teigė M. Dubnikovas.

Jei šiemet neprasidės karai ir pavyks išgyventi be didesnių sukrėtimų, veikiausiai krizės Lietuvoje nebus ir šiemet didžiausiu iššūkiu taps sparčiausiai Europos Sąjungoje augančios kainos.

Visą reportažą pamatykite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

Buuus riaušės!!!
Mirs seneliai ne tik nuo kovido bet ir nuo bado
Na reikia taupyti štai eikite i oarduotuvę kur kainos prekių tik....,toliau yra prekių kur kainos%....,na dar yra tiems kas valgys šiandien,tikrai geriau o jei rytoj ateis x valanda į jokią pusę pasukti tai jau negalėsi tada tik žemyn po to į viršų pas ponulį Dievą....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų