REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansų ministerija nuo Naujųjų siūlo didinti ne tik minimalią mėnesio algą, bet ir neapmokestinamąjį pajamų dydį. Jis didėtų maždaug 40-čia eurų į rankas” ir būtų taikomas mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms.

Finansų ministerija nuo Naujųjų siūlo didinti ne tik minimalią mėnesio algą, bet ir neapmokestinamąjį pajamų dydį. Jis didėtų maždaug 40-čia eurų į rankas” ir būtų taikomas mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms.

REKLAMA

Ekonomistai tokį siūlymą vertina teigiamai – esą mažėtų atskirtis tarp turtingesnių ir skurdžių žmonių, didėtų perkamoji galia ir daugiau bedarbių įsilietų į darbo rinką.

Vienoje Panevėžio mokykloje – pietų metas. Ten dirbančios virėjos kasdien vaikams pagamina po pusę tūkstančio porcijų įvairiausių patiekalų. Tad darbo tikrai netrūksta. „Iki prakaitėlio. Iki prakaitėlio“, – sako virėja Birutė. 

Tačiau virėjų atlyginimai nė nesiekia vidutinio šalies darbo užmokesčio. Jis Lietuvoje dabar apie 970 eurų „į rankas“. „Mano 700 eurų yra“, – teigia valgyklos vedėja Nijolė. 

REKLAMA
REKLAMA

O štai virėja Nijolė gauna kiek daugiau nei 600. „Aš gaunu 840 eurų. 840. Bet dirbam pusantro beveik etato. – Pusantro etato? – 1,25“, – atskleidžia virėja Birutė. 

REKLAMA

Visgi, gali būti, kad šios virėjos nuo Naujųjų gaus kiek didesnį atlyginimą. Finansų ministerija siūlo 60-čia eurų didinti Neapmokestinamąjį pajamų dydį – NPD. Pajamų didėjimą pajustų uždirbantieji mažiausiai.

„NPD didės nuo 400 iki 460 eurų ir šiek tiek keičiame jo taikymo formulę, todėl pagrindinė nauda teks tiems žmonėms, kurie uždirba iki vieno vidutinio atlyginimo. Statistikos departamento duomenimis, iki vieno vidutinio atlyginimo Lietuvoje uždirba 73 procentai Lietuvos dirbančiųjų“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

REKLAMA
REKLAMA

Tad šioms virėjoms atlyginimas turėtų didėti maždaug 40 eurų „į rankas“. Moterys nemano, kad pavyks daug sutaupyti, tačiau sako, kad visad gerai, kai pinigai į kišenę, o ne iš jos. „Anūkams saldainių daugiau. Kas gali daugiau išeiti?“, – klausia Birutė. 

„Iš maisto? Dviem dienom, taip paskaičiavus. Dviem dienom, jeigu su šeima. Aišku, be šeimos gal kažkiek ir susitaupytų, bet sunkiai“, – įsitikinusi virėja Nijolė. 

Kad pinigų neužteks, mano ir valgyklos vedėja Nijolė: „Ligos neatsilieka, žinot, su amžiumi ir vaistai kainuoja. Maisto to – lašinių tiek ar ko – gal nebesuvalgom, bet vaisių reikia įvairių. Tas maistas pagal amžių. Viskas brangsta, tai būtų labai labai gerai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad padidinusi NPD, valdžia nušautų tris zuikius vienu metu. Pirma, padidintų mažiausiai uždirbančiųjų perkamąją galią. Antra, sumažintų pajamų nelygybę.

„Ir trečia, manau, kad svarbiausia tokio pasiūlymo nauda būtų tai, kad ir didinant minimalų mėnesinį atlyginimą beveik 15 procentų, ir didinant NPD beveik 15 procentų, mažiausiai uždirbančių pajamos per mėnesį padidėtų maždaug 100 eurų. Čia galėtų būti labai reikšmingas postūmis įtraukti į darbo rinką tuos beveik 200 tūkstančių bedarbių“, – kalba jis. 

Tokiam siūlymui pritaria ir valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis, kuris sako, kad ypač šiuo metu mažiausiai uždirbančių žmonių pajamų didinimas turi būti valstybės prioritetas.

REKLAMA

„Toks sprendimas būtų pozityvus. Tai padidintų žmonių pajamas, ypatingai šiuo metu, kai auga visos kainos – ir energetinių resursų, ir maisto produktų kainos, ir taip toliau. Tai ypatingai svarbu“, – sako jis. 

Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas įsitikinęs, kad 74 milijonus NPD didinimui numačiusi finansų ministerija per daug išlaidauja.

„Tą klausimą, ar užteks pinigėlių, aš visą laiką keliu, nes pasiūlymų yra per daug, lyginant su galimybėmis. Vyriausybė nekeičia jokių mokesčių iš principo. Jeigu ir daro, tai kosmetiką, kuri atneš du, penkis, gal 10 milijonų, bet reikia šimtų milijonų užtikrinti ir orų atlyginimą, ir jo augimą, ir kitas išmokas. Ir tas grūdų trupinimas per NPD – yra ne tas kelias“, – tikina jis. 

REKLAMA

„Mes norėtumėme, kad ir darbdaviai prisidėtų prie darbo užmokesčio didinimo, nes padidinus NPD darbdaviui nieko nereikia daryti. Darbuotojas automatiškai gaus didesnį darbo užmokestį. Kai kur, matot, prisidengia pandemija, prisidengia kitokiais ekonominiais dalykais ir labai sunkiai darbuotojai išsireikalauja didesnio atlyginimo“, – sako pramonės profsąjungų pirmininkė Dalia Jakutavičė.

Beje, finansų ministerija siūlo NPD didinti ir neįgaliesiems iki 740-ies eurų. Riboto darbingumo asmenims – iki 690 eurų. Tiesa, ar didinti mažiausiai uždirbantiesiems NPD nuspręsti turės Seimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų