REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos kariams Ukrainoje vykdant vis žiauresnį terorą, Lietuva laukia didesnio karo pabėgėlių iš srauto, o jau atvykusius į Alytaus ir Marijampolės pabėgėlių registracijos centrus aplankė ir Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Rusijos kariams Ukrainoje vykdant vis žiauresnį terorą, Lietuva laukia didesnio karo pabėgėlių iš srauto, o jau atvykusius į Alytaus ir Marijampolės pabėgėlių registracijos centrus aplankė ir Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

REKLAMA

Premjerė Ingrida Šimonytė prognozuoja, kad gali pritrūkti laisvų patalpų ir būstų, tad teks statyti net palapines. Užsienio reikalų ministerija dar kartą įspėja ir lietuvius: ragina nebevykti į Rusiją, o esančius ten, grįžti namo. Iš Ukrainos atvykusius karo pabėgėlius Alytuje lanko Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Į pabėgėlių centrą žmonės iš karo draskomos šalies važiuoja jau antrą dieną. Žmonės gali apsistoti pirmas tris dienas. Kol vyrai kariauja, pagalbos ieško daugiausia moterys su vaikais. Tarp jų ir šeima, kuri pasakoja apie savo patirtis.

„Mūsų mieste sprogo aliejaus kombinatas ir oro uostą bombardavo. Vaikai sprogimų labai bijo. Mes iš Vinyios. Atvažiavome su dukrele, pabėgėlės nuo karo. Norime taikos“, – sako ukrainietė pabėgėlė Jelena.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje dirbantis Nikolajus nuo Lenkijos pasienio atsivežė žmoną, bėgančią iš Ukrainos. Ji iki šiol verkia. „Jos sunki būklė, sunku atsakinėti. Sprogimai girdisi netoli. Ji šokiruota. Negali atsigauti, mes ką tik naktį atvykome“, – pasakoja ukrainietis Nikolajus.

REKLAMA

Buvęs karys Ruslanas taip pat dirba mūsų šalyje, o šiuo metu iš Ukrainos šeimoms padeda atvažiuoti į Lietuvą, su viena jau tariasi dėl kelionės iš Kijevo.

„Ten labai daug vaikų ir mergaičių, galiu paskambinti. Viena vakar skambino – pasiimkite. Tu gali sėsti į traukinį, atvykti į Lvovą ir mes tave pasiimsime. – Aš galiu ir į Varšuvą važiuoti. – Dar geriau. Kada gali ten važiuoti? – Traukinys 19:03 šiandien važiuos“, – kalba ukrainietis Ruslanas.

„Patirtis bėgant nuo karo su mažais vaikai – neapsakomas jausmas. Lietuva pasiruošusi šitiems žmonėms suteikti pagalbą, esame pasiruošę priimti skaičių, koks jis bus. Nuo pirmos dienos galės dirbti, nuo pirmos dienos, supaprastinom procedūras. Galės gauti sveikatos paslaugas“, – teigia A. Bilotaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos darbdaviai ukrainiečiams jau siūlo darbus, o šie taip pat domisi, kur įsidarbinti, tačiau Alytaus meras siūlo per daug neskubėti, tuo labiau, kad vyriausybė jiems skubiai ruošia ir piniginę paramą.

„Į mus kreipėsi privatūs verslininkai, kurie galėtų priimti 200–300 žmonių. Bet šiandien mūsų tikslas apgyvendinti žmones, kurie pabėgo, praeis 1–2 savaitės, tada kalbėkime apie darbą. Po to kur integruosimės – mokyklas, darželius, iššūkiai valstybei bus labai dideli. Kalbėti šiandien, kai ką tik atvažiavo su vaikais 5 dienas nesiprausęs, kad gal šiandien dirbti dar ankstoka“, – kalba Alytaus meras Nerijus Cesiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alytaus kultūros centre įkurtame karo pabėgėlių registracijos ir paskirstymo punkte per dvi dienas jau apsigyveno 15 nuo karo bėgančių ukrainiečių, o 34 šeimoms padėjo apsistoti lietuvių šeimose. Dar 100 šeimų prašymus pareigūnai nagrinėja. Iš viso Lietuvos migracijos įstaigose registravosi apie 200 atvykusių Ukrainos piliečių.

Tačiau iš tiesų jų Lietuvoje daugiau – kiti savo keliones ir nakvynes organizuojasi savarankiškai. Pabėgėlių centre atvykę ukrainiečiai gali apsistoti iki trijų parų – sušilti, pavalgyti, nusiprausti, pernakvoti. Atsigavę ukrainiečiai toliau gali keliauti į savarankiškai susirastus būstus arba tuos, kuriuos siūlo savivaldybės, arba apsistoti pas lietuvius, priimančius į savo privačius būstus.

REKLAMA

O Rusijos kariams vis brutaliau smurtaujant Ukrainoje, premjerė Ingrida Šimonytė prognozuoja, kad pabėgėlių srautas gali padidėti.

„Vakar matėte, kaip atrodo Charkovo apšaudymas „gradais“, jei tokio pobūdžio operacijos tęsis, o prielaida, kad karo nusikaltimai bus vykdomi toliau nėra nepagrįsta, pabėgėlių skaičius gali labai ženkliai padidėti. Tada mes kalbėsime ne apie būstus, kuriuos Lietuvos žmonės, „Stiprūs kartu“ ar savivaldybės paruošusios, o apie visiškai paprastas, elementarias sąlygas, palapines ir panašius dalykus“, – kalba I. Šimonytė.

Europos Sąjungai paskelbus sankcijas skrydžiams į Rusiją, Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Rusijoje esantiems Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies, o planuojantiems keliones – į Rusiją nevykti. Ministerija primena, kad tebegalioja rekomendacija ir Baltarusijoje esantiems lietuviams išvykti iš šios šalies ir į ją nevykti.

Rusijoje ir Baltarusijoje ministerija lietuvius ragina būti budrius viešose vietose, vengti masinių renginių. Tiesa, Lietuvos ambasados ir konsulatai Rusijoje ir Baltarusijoje toliau atlieka pagrindines funkcijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų