REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas ėmėsi naminukės. Dėl ją legalizuojančių įstatymų posėdžių salėje užvirė karštos diskusijos. Kol naminės degtinės ir kitų panašių stipriųjų ragavę parlamentarai siūlė legalizuoti gėrimus kaimo turizmo sodybose, pataisų priešininkai juokavo, kad prie to reikia legalizuoti ir prostituciją, piktinosi idėjos autoriais, kurie esą tik gilina alkoholizmo liūną Lietuvoje.

Seimas ėmėsi naminukės. Dėl ją legalizuojančių įstatymų posėdžių salėje užvirė karštos diskusijos. Kol naminės degtinės ir kitų panašių stipriųjų ragavę parlamentarai siūlė legalizuoti gėrimus kaimo turizmo sodybose, pataisų priešininkai juokavo, kad prie to reikia legalizuoti ir prostituciją, piktinosi idėjos autoriais, kurie esą tik gilina alkoholizmo liūną Lietuvoje.

REKLAMA

Netoli Kauno įsikūrusios kaimo turizmo sodybos savininkas Eimantas Zalensas turi prieš gerą dešimtmetį įrengtas patalpas, kuriose vyras svajojo gaminti stipriuosius alkoholinius gėrimus, turėti samanės fabrikėlį.

„Tai jau viskas, pamiršau, palaidota viltis. Juokais sakau“, – sako „Zalensai“ savininkas Eimantas.

Eimantas pasakoja, kad poilsiautojai anksčiau jo teiraudavosi, ar jo kaimo turizmo sodyboje galima paragauti lietuviškos naminės degtinės. „Labai netgi primygtinai reikalaudavo, na, kaip jūs galit neturėti, reikia, būtinai“, – pasakoja Eimantas.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar sodybos savininkui pikta, kad nei sena, nei nauja valdžia nesugeba legalizuoti naminukės. „Atėjo nauji, keičiasi, bet pas juos ir mintys keičiasi. Jiems, matyt, degtinė neberūpi. Žolytė jiems rimčiau, matyt. Viltis jau mirė ir kažkaip jau netikiu, kad tai gali įvykti“, – kalba Eimantas.

REKLAMA

Eimanto seną svajonę paversti realybe bando Seimas. „Mano projektas dėl naminukės legalizavimo siūlo iš laukinio gyvenimo pereiti į civilizuotą“, – teigė Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

„Prostitucija irgi yra nelegali, cigarečių irgi yra nelegalių, žolė irgi yra nelegali, kai kurie kiti dalykai irgi nelegalūs, tai ar šitie dalykai turėtų būti legalizuoti“, – svarstė Seimo narys Antanas Matulas.

„Ar yra Seime žmonių, kurie nebūtų susiję su šia nelegalia veikla, neragavę, nematę, nežinoję iš kur gauti“, – klausė Seimo narys Viktoras Pranckietis.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš negaliu pasigirti, kad neturėjau tos nuodėmės. Pamerkiuose 1981 metais įkliuvau į tokia nuodėmingą aplinką. Einu su draugais per mišką, užtinkame verdančius ir sako visi, kurie mus užtiko, mes du butelius, litrą duodame“, – pasakojo E. Gentvilas.

„Tai jeigu vis tiek vyksta, kam mes slepiamės. Tai viską, kas yra baudžiamajame kodekse, legalizuokim“, – svarstė Seimo narys Aurelijus Veryga.

Seimas svarsto, ar uždegti žalią šviesą alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kurios leistų kaimo turizmo sodybų savininkams varyti naminę degtinę, bei kitus stipriuosius alkoholinius gėrimus, juos parduoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atsiranda kontrolės mechanizmas, kai gali gaminti naminės gamybos gėrimus iki 65-ių laipsnių, vadinkime naminukę, bet tai gali būti ir vaisių pagrindu gaminami alkoholiniai gėrimai, kurie turi atitikti kelis reikalavimus, tai turi būti registruotas ūkininko ūkis, ūkininkas privalo turėti kaimo turizmo sodybą ir pats produktas turi būti sertifikuotas kaip gastronominio kulinarinio paveldo dalykas“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Taisyklių yra ir daugiau. Per metus kaimo turizmo sodyba negalėtų pagaminti daugiau nei 1000 litrų naminės degtinės. Parduoti stipriuosius gėrimus būtų galima tik sodybos lankytojams.

„Ta pati Latvija turi senų seniausiai tokį modelį ir iš Europos sąjungos valstybių bent apie 20-imt turi tokius modelius“, – teigė E. Gentvilas.

REKLAMA

Dabar tokia veikla draudžiama. Naminės degtinės fabrikėlį surado Švenčionių rajono policijos komisariato pareigūnai šių metų lapkričio pabaigoje. Už naminukės varymą baudžiama viešaisiais darbais, bauda ar laisvės atėmimu iki 5 metų. Pernai policijai įkliuvo beveik pusantro šimto pažeidėjų.

„Latviai mūsų kolegos turi, ir ką parodė tai. Tame kaime, toje bendruomenėje tiesiog kaimo turizmo sodybų savininkai norėdami reputacijos, norėdami išsaugoti savo gerą produktą tiesiog policijai išdavinėjo taškus, priduodavo. Žmonės, kurie turi problemų su alkoholiu, bomželiai, jie tikrai jos nenusipirks, nes Latvijoje litras naminės degtinės kainuoja apie 17 eurų“, – sako Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

REKLAMA

„Prieinamumo didinimas, jis skatina polinkį į alkoholizmą ir priklausomybes. Šiuo atveju, žinant, kaip sunkiai Lietuva brenda iš priklausomybių ar alkoholizmo liūno, tai tikrai ne vieta ir laikas dabar legalizuoti naminę“, – tikino Seimo narė Agnė Širinskienė.

„Jeigu mes norime skatinti kaimo turizmą tai reiktų skatinti tokiu, kur žmonės važiuoja pagerti, o važiuoja pasivaikščioti sveikatingumo takais, pakvėpuoti šviežiu oru“, – sakė A. Veryga.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas laikosi pozicijos, kad noras legalizuoti naminukę prieštarauja Alkoholio kontrolės įstatymo principams. Esą kuo lengviau galima įsigyti alkoholio, tuo daugiau jo suvartojama. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų