REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas ketina pratęsti nepaprastąją padėtį, o tai sukels prieš tai neapgalvotų nepatogumų. Esant tokiam režimui, šalyje negalima keisti Konstitucijos, tad parlamentarai negalės priimti nei pakeitimų susijusių su tiesioginiai merų rinkimais, nei kandidatavimu į Seimą nuo 21-erių, nei vadinamosios „Pakso pataisos“.

Seimas ketina pratęsti nepaprastąją padėtį, o tai sukels prieš tai neapgalvotų nepatogumų. Esant tokiam režimui, šalyje negalima keisti Konstitucijos, tad parlamentarai negalės priimti nei pakeitimų susijusių su tiesioginiai merų rinkimais, nei kandidatavimu į Seimą nuo 21-erių, nei vadinamosios „Pakso pataisos“.

REKLAMA

„Akivaizdu, kad Konstitucijos pakeitimas dėl merų turėtų keltis į pavasario sesiją. Tai, manau, kad taip ir atsitiks. Kol kas, pagal tą eigą, kuri yra ir pagal datas mes matome, kad jei kovo mėnesį įvyktų pirmasis balsavimas dėl Konstitucijos pakeitimo, po trijų mėnesių – dar vienas, tai labai komfortiškai spėtume pakeisti Konstituciją ir būtų galima ruoštis tiesioginiams mero rinkimams“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Į pavasarį kelsis ir vadinamosios „Pakso pataisos“, kurios nustatytų, kad per apkaltą iš pareigų pašalintas asmuo su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu susijusias pareigas galėtų užimti nuo pašalinimo praėjus ne mažiau kaip dešimt metų. Taip pat nepaprastoji padėtis užkirs kelią balsuoti ir dėl liberalų idėjos leisti į Seimą kandidatuoti nuo 21 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas teigia, kad įspėjo Seimo pirmininkę, kad matoma grėsmė, kad Konstitucijos pataisos dėl merų nebus spėtos priimti iki 2023-aisiais vyksiančių savivaldos rinkimų.

REKLAMA

„Norėtume matyti ir Seimo pirmininkės didesnes pastangas šį klausimą spręsti greičiau. Naivu manyti, kad visi yra vienos nuomonės dėl to, kaip tie tiesioginiai merų rinkimai ir kokios mero funkcijos bus ir kaip tai turės atrodyti.

Reikia pasilikti laiko ir deryboms, ir kompromiso siekimui ir visiems šlifavimams. Laiko mes turime nedaug ir jei pamatysime, kad laiko trūksta, mes prašysime, kad Seimo pirmininkė kviestų neeilinę sesiją, kad ir vienai dienai, kad įvyktų reikalingi balsavimai“, – komentavo G. Paluckas.

Socialdemokratas patikslino, kad neeilinė sesija galėtų būti šaukiama sausio pabaigoje.

Skiriasi požiūris, koks turi būti meras

G. Palucko teigimu, politikų požiūris, koks turi būti meras skiriasi gana ryškiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra projektas, su kuriuo yra supažindintos frakcijos. Yra tik pirminis derybų ir derinimo etapas, nes konceptualiai labai stipriai skiriasi tie požymiai. Vieni nori, kad meras būtų vykdančioji institucija, dubliuotų iš esmės administracijos direktorių. Kiti norėtų panašaus modelio, koks yra dabar. Tai visgi yra renkamas politikas ir tie administraciniai galiojimai yra kažkur administracijoje“, – dėstė G. Paluckas.

„Čia mums reikės labai stipriai pakovoti, nes nuomonės skiriasi stipriai“, – pridūrė jis.

Spalio 12 dieną Seimas po svarstymo pritarė Konstitucijos pataisoms dėl tiesioginių mero rinkimų.

Pagal Seimo statutą, Konstitucijos keitimo projektų priėmimo procedūra pradedama ne anksčiau kaip po dešimties dienų po jų svarstymo Seimo posėdyje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl Konstitucijos pataisų balsuojama du kartus, tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka.

Konstitucinis Teismas balandį paskelbė, kad tiesioginiai merų rinkimai negalimi nepakeitus Konstitucijos. Šis nutarimas įsigalios 2023 metų gegužės 3 dieną, baigiantis dabar išrinktų merų kadencijai.

Politikai siekia kuo greičiau priimti Konstitucijos pataisą, kad paskui galėtų keisti susijusius įstatymus ir ruoštis savivaldos rinkimams.

Pirmojo priėmimo procedūros laukia ir Konstitucijos pataisa, kuri per apkaltą iš prezidento posto pašalintam Rolandui Paksui leistų kandidatuoti į pareigas, kurioms reikia konstitucinės priesaikos.

Šiam projektui Seimas po svarstymo yra pritaręs lapkričio 9 dieną.

Nepaprastąją padėtį dėl situacijos pasienyje su Baltarusija Seimas įvedė nuo lapkričio 10-osios mėnesiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų