REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po ilgos pertraukos viešumoje vėl pasirodė Alma Adamkienė. Ji atlydėjo Valdą Adamkų į prezidentūrą, kur jis atsiėmė dar vieną apdovanojimą. Šį kartą – „Prometėjo“ statulėlę – už indėlį į užsienio politiką jam skiria tragiškai žuvusio bičiulio, buvusio Lenkijos prezidento Lecho Kačynskio šeima.

Po ilgos pertraukos viešumoje vėl pasirodė Alma Adamkienė. Ji atlydėjo Valdą Adamkų į prezidentūrą, kur jis atsiėmė dar vieną apdovanojimą. Šį kartą – „Prometėjo“ statulėlę – už indėlį į užsienio politiką jam skiria tragiškai žuvusio bičiulio, buvusio Lenkijos prezidento Lecho Kačynskio šeima.

REKLAMA

Adamkus jausmingai kalbėjo apie buvusį bendražygį, tačiau sukritikavo dabartines abiejų šalių valdžias. Buvęs prezidentas sako, kad labai norėtų savo akimis išvysti normalų Vilnių ir Varšuvą jungiantį greitkelį, tačiau jo kaip nėra, taip nėra. Ką apie tai mano dabartinis prezidentas Nausėda ir kaip jaučiasi ponia A. Adamkienė?

Į prezidentūros Baltąją salę žengiantį V. Adamkų su žmona Alma lydi gausūs susirinkusiųjų plojimai. Adamkienė viešai pasirodo po ilgos pertraukos – pernai rudenį ji dėl kraujagyslių problemų buvo atsidūrusi ligoninėje. O kadenciją baigęs prezidentas šioje salėje yra teikęs daugybę apdovanojimų kitiems, o šiandien netrukus jį gaus pats.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš 10 metų lėktuvo katastrofoje žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kačynskio garbei įsteigtas „Prometėjo“ apdovanojimas Adamkui keliauja iš buvusios lenkų užsienio reikalų ministrės ir Kačynskio bendražygės Anos Fotygos rankų.

REKLAMA

Ceremoniją stebi prezidentas G. Nausėda, kadaise buvęs paties Adamkaus komandos narys. Tačiau Dalios Grybauskaitės čia nematyti.

Adamkus ją neretai pakritikuodavo už, kaip pats sakydavo, santykių su Lenkija atšaldymą. Pasak D. Grybauskaitės atstovės, kvietimą buvusi prezidentė gavo, tačiau darbotvarkė jau buvo užimta kitais reikalais.

O statulėlę V. Adamkus atsiima „už diplomatinę veiklą siekiant regiono valstybių integracijos“. Tai, jog apdovanojimą gauna būtent V. Adamkus, nusprendė Lecho Kačynskio brolis dvynys Jaroslavas Kačynskis.

REKLAMA
REKLAMA

„Ir džiaugiuosi, ir jaudinuosi būdamas čia šiandieną. Jei tai būtų įmanoma, norėčiau pasidalinti savo apdovanojimą su daugybe žmonių, nes tikrai nė vieno darbo nebūčiau padaręs vienas“, – sako kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus.

„Mano atmintyje jis ir šiandien ne buvo, o yra. Mintyse matau šio žmogaus akis ir girdžiu jo balsą“, – pasakoja V. Adamkus.

Statulėlę įteikusi Anna Fotyga net suskaičiavo, kiek kartų prezidentai matėsi akis į akį.

„Buvo statistika – per savo kadencijų metus jie sugebėjo susitikti daugiau kaip 40 kartų“, – teigia buvusi Lenkijos ministrė A. Fotyga.

Palyginti – Grybauskaitės valdymo metu, nuo 2010-ųjų iki 2018-ųjų, Lenkijos vadovai Lietuvoje išvis nesilankė. Santykių atšilimą jie demonstravo tik paskutiniais D. Grybauskaitės kadencijos metais. O tai, jog Lietuva ir Lenkija Adamkaus kadencijos metu derino pozicijas įvairiais užsienio politikos klausimais, pasak ekspertų, sustiprino pačios Lietuvos balsą regione.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galėdavo pasikalbėti ir lenkiškai su Lenkijos vadovais. Dėl savo būdo sugebėjo labai greitai susikurti gerą asmeninį ryšį. Lygiai taip pat gerai jis sutarė ir su ankstesniu prezidentu Kvasnevskiu, su kuriuo irgi labai dažnai susitikdavo ir derindavo Lietuvos-Lenkijos pozicijas“, – kalbėjo politologas Ramūnas Vilpišauskas.

Tiesa, V. Adamkus sukritikavo dabartinę Lietuvos ir Lenkijos valdžią dėl dešimtmečius neužbaigiamų dvišalių darbų.

„Ar negalėtume judėti šiek tiek greičiau? Ar galiu tikėtis dar savo akimis pamatyti Vilnių ir Varšuvą jungiantį greitkelį, o Baltijos šalių energetikos sistemas pilnai integruotas į europinius tinklus?“, – sako V. Adamkus.

REKLAMA

V. Adamkus omenyje turi tiesiamą dujotiekį, „Via Baltika“ automagistralę, elektros tinklų sinchronizavimą:

„Aš tikrai tikiu, kad tai yra biurokratinis nelankstumas tiek iš Lietuvos, tiek iš Lenkijos pusės. Šiek tiek pajudam, sustojam, kalbam ir vėl judam. Ir tai tęsiasi jau 20 metų.“

G. Nausėdos nuomone, viskas ne taip ir blogai.

„Viskas vyksta neblogu tempu. Taip, mes išreiškėme iniciatyvą paspartinti sinchronizacijos projektą. Tikiuosi, kad tiek aš savo kadencijos metu, tiek prezidentas Adamkus (linkiu jam labai ilgų metų) tikrai šitų projektų įgyvendinimo pabaigą pamatys“, – pasakoja G. Nausėda.

„Aš irgi šiandien susimąsčiau. Prezidentas sako – 2001 m. buvo pasirašyti susitarimai dėl dujotiekio, dėl transporto jungčių ir kažkaip mūsų Vyriausybei tenka juos realiai įgyvendinti. Kodėl 20 metų buvo nieko nedaroma, keista“, – teigia premjeras Saulius Skvernelis.

REKLAMA

Na, o V. Adamkus trumpai papasakojo ir kaip po ligos jaučiasi žmona Alma: „Truputį silpnokai, aš tvirčiau laikausi. Gydytojai daro viską ją sustiprinti, šiaip ji juda, vaikšto, neguli, bet jėgų trūksta. Laikysimės tol, kol galėsim.“

Per savo karjerą 93-ejų V. Adamkus yra pelnęs ne vieną dešimtį Lietuvos ir tarptautinių apdovanojimų, daugiau kaip 20 universitetų jam yra suteikę garbės daktaro vardą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų